Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
30. 03. 2023

Rozvoj inovativních firem, sdílení informací o vzdělávacích aktivitách a větší zapojení české vědy do Evropského výzkumného prostoru. To jsou tři hlavní body memoranda o spolupráci, které 30. března 2023 podepsali zástupci Akademie věd ČR a Technologického centra Praha. Technologické centrum Praha tak například bude pracovištím Akademie věd ČR poskytovat informační a konzultační podporu při zapojování do programu Horizont Evropa a dalších evropských iniciativ.

30. 03. 2023

Kromě rodičů mají od letošního roku bratři Pavel a Tomáš Jungwirthové společného ještě něco dalšího. Oba vynikající vědci se stali držiteli prestižního grantu Evropské výzkumné rady, takzvaného ERC Advanced grantu. Fyzikální chemik Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR uspěl s projektem zaměřeným na modelování působení iontů v biologickém prostředí, fyzik Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR zaujal objevem altermagnetů.

28. 03. 2023

Bývala centrem společného mnohonárodnostního státu. Rakousko-Uhersko sice zaniklo před více než sto lety, Vídeň ale stále zůstává místem, kde se naši krajané usídlují natrvalo. Dnes v ní najdeme jednu z nejvýznamnějších českých diaspor. Vídeňští Češi zaujali etnomuzikoložku Zitu Skořepovou z Etnologického ústavu AV ČR, která v knize Hudební světy české Vídně. Menšina a identita v 21. století zmapovala jejich hudebně-taneční aktivity.

24. 03. 2023

Lidská společnost je na elektrické energii závislá, život bez ní si ani nedovedeme představit. Stále častěji se také hovoří o takzvané zelené energii. Éra fosilních zdrojů pomalu spěje ke konci a my musíme hledat nové ekologické a udržitelné zdroje. Jednou z možných cest jsou malé modulární reaktory. Jsou bezpečné? Na jakém principu fungují a kde se dají využít? Tématu jsme se věnovali v článku Velká síla v malém balení, který vyšel v magazínu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

22. 03. 2023

Počet výzkumníků se zvyšuje, podíl žen ve vědě ale přesto klesá. Kritéria institucí vědkyně-matky často jen obtížně naplňují, principu nepřímé diskriminace ale stále mnoho lidí nerozumí. I tyto poznatky zazněly na panelové diskuzi Gender a rovnost ve vědě – co ji podrývá a co jí prospívá? Pořádala ji Učená společnost ČR a Národní kontaktní centrum – gender a věda 21. března 2023 v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

16. 03. 2023

Válka na Ukrajině, klimatická změna, přírodní katastrofy, pandemie covidu-19… Více než dost důvodů ke znepokojení a obavám. Fenoménu strachu a rezilience neboli odolnosti se věnuje aktuální číslo magazínu Akademie věd ČR A / Věda a výzkum.

14. 03. 2023

Nejhlouběji si v Praze do kapsy sáhnou výletníci ze Spojených států, zatímco Poláci jsou při nákupech v naší metropoli nejšetrnější. I takové poznatky přinesl společný výzkum jedenácti ústavů Akademie věd ČR zaměřený na chování a typologii turistů, kteří navštěvují Prahu. Analýzu si nechala zpracovat metropolí vlastněná společnost Prague City Tourism s cílem nalákat do českého hlavního města sofistikovanější a movitější klientelu.

13. 03. 2023

Jak se efektivně učit? Jak trénovat paměť? Co jíst a čemu se vyhnout, pokud nechceme onemocnět Alzheimerovou chorobou? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky a jestli prahnete po nejnovějších poznatcích z neurověd, prijďte se podívat na Týden mozku. Festival o našem klíčovém orgánu právě dnes začal. Konat se bude v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, ale také v Olomouci, Hradci Králové a Ostravě a částečně online. Vstup je zdarma.

13. 03. 2023

Posunutí výzkumu infekčních onemocnění a vývoje možností léčby na vyšší úroveň si slibují vědci od nové supermoderní laboratoře. Pracoviště Českého centra pro fenogenomiku Ústavu molekulární genetiky AV ČR, které je součástí centra BIOCEV, zahájilo provoz 9. března 2023 ve Vestci u Prahy. V laboratoři na úrovni biologické bezpečnosti 3 chtějí vědci zkoumat vysoce infekční viry a bakterie.

10. 03. 2023

Animace šperků, 3D virtuální modely dávno zaniklých budov i rekonstrukce, jak asi mohlo vypadat hradiště Valy u Mikulčic před více než tisíci lety. Výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně prezentuje slovo virtuální ve dvou rovinách – upozorňuje na vizuálně přitažlivý formát a zároveň odkazuje na význam moderních technologií pro současnou archeologii. Návštěvníci Galerie Věda a umění se díky nim seznámí s vědeckými poznatky a jinak nepřístupnými artefakty zblízka.