Více
OPEN HOUSE v prostorách Filosofického ústavu, Sociologického ústavu a Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.
Adresa: Na Perštýně 352/18, Praha 1
Otevřeno: so 10–18 hod.
Forma zpřístupnění: skupinové prohlídky s průvodcem (15 osob)
Zpřístupněné prostory: nádvoří areálu, prostory všech tří ústavů, Centrum pro teoretická studia – Archiv Jana Patočky, Akademické konferenční centrum
Bezbariérový přístup: částečně bezbariérový
Bezbariérové prostory: nádvoří areálu, Akademické konferenční centrum
Charakteristika:
Rozsáhlý soubor budov s prostorným nádvořím vytvářející samostatný městský blok je vklíněn mezi ulice Husova a Jilská. Severní část tvoří klasicistní dům U Vocílků, postavený roku 1852 na místě fary a školy sousedního kostela sv. Jiljí. Jižní část představuje dům U Sladkých, obracející se hlavním průčelím do ulice Na Perštýně, který vznikl na místě několika středověkých měšťanských domů. Domy byly postupně spojovány a přestavovány v renesančním, barokním a nakonec klasicistním stylu. Z dochovaných prvků stojí za povšimnutí náročně zdobený renesanční portál, edikula se sochou sv. Judy Tadeáše a odrazníkový kámen na nároží Husovy ulice. Střecha domu U Sladkých je završena hranolovitým altánem, který poskytuje krásné výhledy na Staré Město a Hradčany. Na střeše tohoto domu je od roku 1997 instalována socha Viselec, údajně představující Sigmunda Freuda hloubajícího o možnostech rozhodování; jejím autorem je umělec David Černý. V budovách dnes sídlí trojice humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd České republiky: Filosofický, Sociologický a Ústav dějin umění. Součástí areálu jsou také veřejně přístupné ústavní knihovny, konferenční centrum a jazzový klub.
DOPROVODNÝ PROGRAM 13:00-15:00 hodin
Představení projektu Alchymie vůní
Představení originálního projektu Filosofického ústavu AV ČR, který se zaměřuje mimo jiné na experimentální rekonstrukci několika starověkých řecko-egyptských parfémů. Návštěvníci se dozvědí, jaké jsou rozdíly mezi starověkými a moderními přísadami, jak lidé ve starověku získávali, kombinovali a uchovávali rostlinné esence, a jaké vůně z nich vyráběli. Budou se moci seznámit s různými typy ingrediencí, jako jsou druhy myrhy, galbanum, kardamom, puškvorec, med nebo hořké mandle. Dozvědí se, z jakých archeologických pramenů (hmotných, písemných a ikonografických) vědci čerpají poznatky a které ze starověkých ingrediencí se ve výrobě parfémů používají dodnes.
Na co se těšit:
- Ukázka starověkého parfému.
- Poznávací kvíz na ingredience - možnost si je prohlédnout, osahat a očichat.
- Ukázka starověkého receptu a doporučený postup výroby.
- Skládačky pro nejmenší návštěvníky.