Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
První promítací víkend ukázal, že snímek Petra Jákla, v českých poměrech velkofilm, přivítal v kinech přes sto tisíc lidí. Je to hodně, či málo? To je jedna z otázek v debatě, k níž si Josef Chuchma přizval filmovou publicistku, pedagožku a dramaturgyni Janu Bébarovou a historika se středověkou specializací Martina Nodla.
Pořad najdete na webu ČT Art.
O díle i osudu Františka Grause hovoří Petr Šmíd s historikem Martinem Nodlem u příležitosti stého výročí Grausova narození.
Martin Nodl poskytl rozhovor serveru CNN Prima News, ve kterém se věnoval středověkému právu. Text vznikl v souvislosti s uvedením amerického filmu Poslední souboj s Jodie Comerovou a Mattem Damonem.
Celý článek najdete na webu CNN Prima News.
Jak vypadala středověká města? Jak se v nich žilo ženám, boháčům, žebrákům, zločincům či kupcům? Jak čistá byla a jak bezpečná? Praskala ve švech, nebo vypadala jako větší vesnice? Jak to bylo se záchody, s vodou a čeho se měšťané báli jako čert kříže? S Martinem Nodlem se časopis Tema vypravil do ulic plných hostinců, dílenči nevěstinců...
Celý rozhovor si můžete přečíst v PDF.
Martin Nodl byl hostem seriálu Příběhy pokladů, tentokrát o Oldřichovi II. z Rožmberka.
Rozkvět pražského vysokého učení založeného Karlem IV. přeťal rok 1409, kdy byl vydán Dekret kutnohorský. Ožehavý dokument měnil poměr hlasů na univerzitě ve prospěch Čechů. V jeho důsledku z Prahy odešli zahraniční studenti a mistři, což přispělo k úpadku akademického života. O situaci i kontextu doby hovořil Martin Nodl s Lucií Jahodářovou v časopise Živá Historie.
Celé interview si můžete stáhnout v PDF.
Martin Nodl poskytl k výročí 600 let čtyř artikuklů pražských rozhovor Mladé Frontě Dnes, ptal se Jan Bohata.
Celý text si můžete stáhnout v PDF.
Odborníci na studium středověku, medievisté Martin Šorm a Vojtěch Bažant z Centra medievistických studií, vyprávějí o humoru jako o fenoménu, který sice odráží svou dobu, ale upozorňují i na to, že naše představy o schopnosti předchozích generací dopustit se vtipu, který si na základě pramenů vytváříme, mají svá omezení.
Rozhovor najdete na webu Filozofické fakulty Small Talk.
Václav Žůrek společně s Tomášem Klimkem představili několik zajímavých a slavných středověkých rukopisů ze sbírek Národní knihovny v Praze.
V pořadu Hergot! si moderátoři povídali s Adamem Pálkou. Témata se dotýkala náboženských dějin 15. století - o společenských změnách, koncilech a situaci v českých zemích.
CMS © 2014 | webdesign / This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.