V ÚOCHB se tento týden sešli matadoři českého farmaceutického průmyslu. Kromě sdílení zkušeností z farmaceutických výrob mluvili hlavně o potřebě snížit závislost Evropy na lécích z Číny a Indie, kterou aktuálně řeší česká vláda i Evropská unie.
Odborníci se shodují, že změna nebude jednoduchá ani rychlá. Evropa se totiž dlouhodobě a bohužel úspěšně zbavuje výrobních kapacit a zároveň vytváří někdy až absurdní regulační podmínky. Rozjezd vlastní výroby léků se totiž, vedle velkých finančních nákladů, neobejde bez složitého a dlouhého procesu schvalování. Ten je v současnosti přeregulovaný jak na evropské, tak na lokální úrovni.
Mimo to jsou asijské výroby těžko nahraditelné také proto, že produkují aktivní látky (API) ve velkých objemech. Ty překračují celkovou spotřebu evropských zemí.
„Až 70 % výroby přibližně pěti tisíc API, které se využívají celosvětově, je soustředěno v Asii, především v Číně a Indii. Jedná se o látky, které tvoří běžně používané léky jako Paralen, různé řady antibiotik a dalších léků,“ vysvětluje zástupce ředitele ÚOCHB a ředitel IOCB Tech Martin Fusek.
„Na bezpečnostní riziko spojené s dodávkami z Asie, které se naplno ukázalo například při covidové pandemii nebo při nedávném nedostatku antibiotik, je proto třeba reagovat koncepčně s časovým výhledem na příštích 20 let, a to nejen na národní, ale hlavně na evropské úrovni,“ dodává Martin Fusek.