Více
Program ke stažení
Pracovní setkání si klade za cíl prohloubit mezioborovou diskusi o problematice významů, přenosů a funkcí exempel v literatuře českých zemíod 13. do 16. století. Pozornost budeme věnovat výchozí tezi, že ve středověku se pomocí exempel předávala primárně v rodinném prostředí moralistní schémata, coby vzory společensky přijatelného chování a hodnot. Opakované vyprávění či rozvíjení exemplových příběhů následně ovlivnilo vznik, formu a obsah různých literárních žánrů, ať už se jednalo o naučná a edukativní díla, příručky nebo mirákula na cestě od středověké epiky k mravoučným příběhům a bajkám. V rámci kulatého stolu se soustředíme i na proměny exempel a jejich funkcí v předbělohorském období; zejména na vliv reformačních hnutí a technologických inovací,které si nárokovaly širší společenský dopad. Vzhledem k tomu, že v českých zemích jsou doložitelná vernakulární exempla (německá, staročeská) již od konce 13. století, pozornost budeme věnovat jejich vztahům s latinskou a vernakulární tvorbou.
Pracovní setkání se zaměří na následující tematické okruhy:
1. Syžety exemplových příběhů, pro něž jsou charakteristické zejména postavy a jejich genderově či jinak definované role, a rovněž diskurz„odlišení dobrého a špatného chování/rozhodování“, včetně jeho transformace v raném novověku.
2. Recepce a adaptace exempel, ve smyslu antických a židovských paralel v křesťanské tvorbě na straně jedné a následně přejímání exempel v katolické a protestantské literární tvorbě; resp. jejich intertextové vztahy, proměny významů a funkcí exempel.
3. Medialita exempel zohlední zejména formáty předávání exempel, včetně jejich ústního tradování.