Popularizace sluneční astronomie

V rámci přípravy realizace Evropského slunečního dalekohledu dochází rovněž k aktivitám směřujícím k popularizaci sluneční fyziky. 

EST videohra

V rámci projektu PRE-EST byla vytvořena videohra o ESTu. Cílovou skupinou jsou děti od 8 do 12 let a lidé jakéhokoli věku se zájmem o vědu a hry. Videohra je určena pro mobilní platformu Android a pro PC. Hra je k dispozici pouze v angličtině.

Astronomové a inženýři, kteří budou v budoucnu používat EST, jsou nyní děti. Videohra „Solar Mission EST“ je zaměřena na to, aby jim zábavnou a zábavnou formou přiblížila výzkum sluneční fyziky. Tým solárních astronomů se superschopnostmi nám pomůže tohoto cíle dosáhnout. Budou muset zjistit, co se děje na Slunci... a zachránit svět!

Pro více informací a soubory ke stažení se podívejte zde.

Soutěž pro studenty (registrace 1.6. - 15.10. 2021)

V rámci projektu PRE-EST je vyhlášena mezinárodní vzdělávací soutěž Pohled na Slunce. Tato soutěž je určena pro týmy studentů ve věku 14-15 a 15-16 let. Cílem soutěže je vyrobit informační grafiku s hlavním tématem Slunce, přičemž práce musí být v angličtině. Hlavní cenou je výlet na Tenerife a návštěva tam umístěných evropských slunečních dalekohledů. Oficiální pravidla soutěže v angličtině jsou ke stažení zde, jejich český překlad pak zde. Podrobnosti o soutěži, včetně registrace, jsou uvedeny na stránkách ESTu.

Pro propagaci soutěže na školách si můžete stáhnout poster soutěže v CZ verzi a v EN verzi.

Kniha úkolů pro studenty

V rámci projektu PRE-EST byly vytvořeny dvě knihy úkolů pro studenty ve ve věkovém rozmezí od 10 do 16 let. Obě knihy se zabývají tématy souvisejícími se Sluncem. Byly přeloženy do češtiny a jsou k dispozici zde (Kniha úkolů 1 a Kniha úkolů 2).

Krátká animovaná videa o historii slunečního výzkumu

V rámci projektu PRE-EST se vytváří krátká série animovaných filmů popularizující nejpodstatnější objevy v historii slunečního výzkumu. Dokončeny byly zatím dva díly.

Díl 1: Pátrání po slunečních skvrnách

Ukazuje, jak se dva význační sluneční fyzici, Galileo Galilei and George E. Hale, podíleli na výzkumu slunečních skvrn. Titulky jsou k dispozici i v češtině, audio-stopa zatím ne.

 

 

Díl 2: Pátrání po spikulích

Tato epozoda pojednává o Angelo Secchim, jeho vášní pro astronomii, a jeho objevu slunečních spikulí. Titulky jsou k dispozici i v češtině, audio-stopa zatím ne.

Díl 3: Pátrání po dynamice slunečních skvrn

Tento díl představuje život a výzkum Johna Evesheda, který objevil toky plynu ve slunečních skvrnách. Titulky jsou k dispozici i v češtině, audio-stopa zatím ne.

 

 

Díl 4: Pátrání po erupcích

Tato epozoda pojednává o Richardu Carringtonovi, který jako první pozoroval sluneční erupci. Titulky jsou k dispozici i v češtině, audio-stopa zatím ne.

Vzdělávací zdroje

Byl vytvořen přehled zdrojů věnované výuce sluneční fyziky a užitečné odkazy a informace o výzkumu Slunce pro učitele a pedagogy, dostupné na webových stránkách mezinárodních výzkumných center. Tyto zdroje jsou k dispozici pouze v angličtině. 

Jednou ze základních, a rovněž historických, metod pozorování Slunce je jeho projekce na papír a zákres jeho aktivity. Na Sluneční patrole Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově se tato metoda stále používá pro udržení kontinuity historických pozorování. Stručný návod jak je možné tyto zákresy provádět a tím se zapojit do výzkumu Slunce je zde.