Před šedesáti lety se v Československu rozsvítily první lasery a byl zahájen první vysokoškolský kurz laserové fyziky. Připomeňme si aspoň část historie československých laserů vzpomínkami Jana Blably a Viktora Trkala, kteří sestavili první laserový zesilovač již na podzim 1962.
V titulu Sklář a keramik, odborném časopise pro průmysl skla, keramiky a bižuterie, vyšel článek o pokrocích v oblasti optických vláken od kolektivu autorů z ÚFE.
Doktorand Ondřej Schreiber získal druhé místo v prestižní studentské soutěži o nejlepší přednášku na sympoziu SPIE Photonics West v kalifornském San Francisku.
Drážďanská mezinárodní postgraduální škola pro biomedicínu a bioinženýrství (DIGS-BB) a čtyři ústavy Akademie věd ČR, mezi kterými je také ÚFE, zahájily novou spolupráci na vzdělávání doktorandů.
Zaměstnanci ÚFE opět uspořádali charitativní sbírku potřeb pro děti i dospělé pro Odbor sociálních věcí a školství Městské části Praha 20-Horní Počernice.
Na Ústavu fotoniky a elektroniky se konal 3. ročník semináře Ochrana kritických infrastruktur pomocí laserových technologií, který byl organizován v rámci Strategie AV21.
Ilona Müllerová, místopředsedkyně Akademie věd České republiky pro oblast věd o neživé přírodě, zavítala na naše pracoviště. Navštívila laboratoře nano-optiky, optických biosenzorů, vláknových laserů a další.
Marek Piliarik se svým nano-optickým týmem vyvinul fototermální prostorový modulátor světla pro ultracitlivou 3D nanoskopii, za což on a jeho vědečtí kolegové obdrželi ceny za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací od Akademie věd ČR.
Michal Cifra obdržel cenu Justina Teissié za významný vědecký přínos v oblasti elektroporace na 4. Světovém Kongresu elektroporace a pulzních elektrických polí v biologii, medicíně, potravinářství a environmentálních technologiích.