Filozof jazyka Tomáš Koblížek z Filosofického ústavu AV ČR se věnuje svobodě slova, cenzuře i hate speech. Jak uvažuje o nenávistných výrocích? Proč je pro něj vzrušující konfrontace hodnot, jako jsou svoboda slova a rovnost? V podcastu Věda na dosah se také dozvíte, jak se svoboda slova může stát obětí ve jménu obhajoby nenávistných výroků.
Ve videu podpořeném výzkumným programem Vesmír pro lidstvo Strategie AV21 se Zvěd vydal zjistit, zda může naši planetu zasáhnout celosvětový výpadek proudu. Vysvětluje, za jakých okolností by to bylo možné, jak je to pravděpodobné a jak bychom se podobné katastrofě mohli bránit. Odborným garantem dílu je David Píša z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Jde o nejzáhadnější objekty ve vesmíru. Cokoli do nich spadne, už se nedostane ven, ani světlo. Nejsou vidět, přesto jsme se o nich mnoho dozvěděli pomocí astronomických pozorování. Jakou roli hrají čeští astronomové a astrofyzici v plánování kosmických misí určených k jejich výzkumu? Sledujte video natočené pro výzkumný program Strategie AV21 Vesmír pro lidstvo.
Co mají společného předpověď počasí, focení na mobil a magnetická rezonance? Všude se využívá výpočtová matematika, které se věnuje Jan Papež z Matematického ústavu AV ČR. Ve své práci navrhuje postupy, jak odhadovat chyby v matematických modelech. Ty jsou podle něj naprosto přirozené a je nutné s nimi počítat. Poslechněte si podcast Věda na dosah.
Po dvouleté pauze vynucené pandemií covidu-19 se v úterý 10. ledna 2023 v Národním divadle v Praze opět uskutečnilo slavnostní novoroční představení, které spolupořádala Akademie věd ČR. Své spolupracovníky, kolegy, přátele, vědce a vědkyně, členy vlády a parlamentu a další vážené hosty tentokrát pozvala na komediální operu Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho.