Článek

Paulo Paioti zakládá v ÚOCHB novou vědeckou skupinu

12. dubna 2023
Paulo Paioti zakládá v ÚOCHB novou vědeckou skupinu
Dr. Paulo Paioti, vedoucí nové juniorské vědecké skupiny "Katalytická syntéza bioaktivních molekul" (Foto: ÚOCHB / Tomáš Belloň)

V Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vzniká nová juniorská vědecká skupina „Katalytická syntéza bioaktivních molekul“. Zakládá ji Paulo Paioti, který nastoupil do ÚOCHB letos v dubnu. Tento mladý vědec, původem z Brazílie, přichází do Prahy ze Štrasburku, kde dva roky pomáhal budovat pobočku laboratoře profesora Amira H. Hoveydy. Před tím, než jeho vědecká dráha zamířila do Evropy, získal Paulo své bakalářské a magisterské vzdělání na Univerzitě v Campinasu u profesora Fernanda Coelha a doktorský titul na Floridské univerzitě u profesora Aarona Aponicka. Poté dva roky působil jako postdoktorand v Hoveydově vědecké skupině na Bostonské univerzitě v USA. 

„Mým cílem je vyvinout molekuly, které bude možné využít například ve farmacii a medicíně. Důležité je taky, aby byly vyráběny co nejefektivnější cestou, která nebude škodit naší planetě.“
— Dr. Paulo Paioti

Během své postgraduální a postdoktorandské kariéry vyvinul Paulo Paioti metody a látky pro syntézu složitých bioaktivních molekul. V ÚOCHB chce se svou vlastní vědeckou skupinou vyvíjet účinnou katalytickou syntézu pro objevování a vývoj nových léčiv.

„Mým cílem je vyvinout molekuly, které bude možné využít například ve farmacii a medicíně,“ říká Paulo Paioti a dodává: „Důležité je taky, aby byly vyráběny co nejefektivnější cestou, která nebude škodit naší planetě.“

ÚOCHB si Paulo vybral podle vlastních slov proto, že se jedná o špičkové vědecké pracoviště. Pochvaluje si hlavně zdejší rozvinutou infrastrukturu i možnost spolupracovat s dalšími vědeckými skupinami. Vývoj i případné společenské využití syntetizovaných molekul tak může jít rychle kupředu.

„Paulo vyhrál ve velmi náročném konkursu ... před Mezinárodní radou UOCHB. Přesvědčil nás svými předchozími výsledky, ale hlavně velmi ambiciózními a dobře podloženými plány do budoucna.“
— prof. Jan Konvalinka, ředitel ÚOCHB

„Vítáme Paula v ÚOCHB. Vyhrál ve velmi náročném konkursu mezi řadou vynikajících českých i zahraničních chemiků před Mezinárodní radou ÚOCHB. Přesvědčil nás svými předchozími výsledky, ale hlavně velmi ambiciózními a dobře podloženými plány do budoucna. Držíme jemu i sobě palce,“ říká ředitel ÚOCHB prof. Jan Konvalinka.

Dalším důvodem, proč se rozhodl budovat svou vědeckou kariéru v Praze, je podle Paula fakt, že zde našla odborné uplatnění taky jeho žena, rovněž vědkyně. V české metropoli vede Stella Gonsales nově svou vlastní vědeckou skupinu, a to konkrétně na VŠCHT. Jak Paulo vysvětluje, ve špičkovém výzkumu není samozřejmé, aby se partneři, pokud jsou oba vědci, věnovali bádání naplno. V blízké budoucnosti mají navíc úžeji spolupracovat i obě zmíněné instituce. Podle plánů vznikne společná laboratoř ÚOCHB a VŠCHT. 

Sdílet článek
Čtěte dále...
Prohlédnout všechny články arrow