Veřejnost a média

Archiv akcí

Rok 2023

 

ESO at 60 – mimořádná přednáška k 60 rokům Evropské jižní observatoře 21. února

V úterý 21. února 2023 od 18 hodin ve velkém sále Planetária Praha. Vstup zdarma. Přednáška proběhne v angličtině a nebude tlumočena do češtiny. 60 let existence Evropské jižní observatoře připomene její současný generální ředitel profesor Xavier Barcons. Tato přednáška pro veřejnost naváže na konferenci pořádanou ten samý den v Senátu Parlamentu České republiky. Ta bude probíhat v angličtině a češtině a bude přes den streamovaná, můžete se jí tak zúčastnit na dálku, odkaz najdete na webu Senátu.

Konference v Senátu online - 60 let ESO a 15 let ČR v ESO

V úterý 21. února od 9:30 se budete moci online zúčastnit konference v Senátu Parlamentu České republiky k výročí Evropské jižní observatoře a výročí vstupu ČR do této nadnárodní organizace – stačí si otevřít stránku www.senat.cz/akce. Příspěvky uvedené v angličtině nebudou překládány.

Je Slunce pro Zemi matkou nebo macechou? - přednáší doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

Nečekejte žádnou ezoteriku: v přednášce se budeme zabývat fyzikálními vlivy Slunce na meziplanetární prostor se speciálním důrazem na Zemi. Představíme si Slunce jako kosmické těleso, zajímat nás ale bude zejména problematika tzv. kosmického počasí. V závěru se dotkneme i aktuálních výsledků o možných vlivech Slunce na pozemní technologie v kontextu České republiky.

Chat s astronomkou

Věděli jste, že Annie Cannon (1863 - 1941) vytvořila dnešní klasifikaci hvězd OBAFGKM, která je založena na jejich spektrálních vlastnostech? Nebo, že Jocelyn Bell (1943 - ) objevila zvláštní rádiové signály, které označila jako "malé zelené mužíčky" a které, jak se později ukázalo, pocházejí z rychle rotujících kompaktních hvězd vyzařujících velmi pravidelné pulsy, tzv. pulsarů? V minulosti se sice našly výjimečné ženy, které měly štěstí a mohly se věnovat své vášni pro studium astronomie, bohužel často byla práce těchto průkopnic spíše upozaděna. Naštěstí, časy se mění!

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2023

V Eurocentru v Jablonci nad Nisou se ve dnech 10. - 11. března 2023 uskuteční veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour, otevřeno v pátek i v sobotu 9–18 hodin. Zveme vás na stánek Jizerské oblasti tmavé oblohy, jíž je Astronomický ústav AV ČR spoluzakládající institucí.

Přednáška "Světlo - dobrý sluha a zlý pán" na státním zámku Valeč 17. března

V pátek 17. března od 17:30 proběhne na Státním zámku Valeč přednáška "Světlo - dobrý sluha a zlý pán", doplněná po skončení komentovanou procházkou pod lampami. Správa zámku se snaží o šetrné osvětlení nikoliv zvenku, ale zevnitř. Program je zdarma.

Přednáška pro veřejnost v rámci mezinárodní konference PLATO Week #14

Koná se v Planetáriu Praha 28. 3. 2023 od 19.30. Přednáška bude pronesena v angličtině bez tlumočení.

Přednáška Průvodce po galaktickém centru - Jihlava 30. března

V krásném Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava proběhne od 17 hodin přednáška o centru naší Galaxie. Vyprávět a promítat bude Dr. Soňa Ehlerová z Oddělení galaxií a planetárních systémů, která předmět své přednášky skutečně zkoumá. Navíc je zástupkyní České republiky v Radě Evropské jižní observatoře a setkání s ní opravdu stojí za to.

Komentovaný přenos ze startu sondy JUICE k Jupiteru

Ve čtvrtek 13. dubna v 13:50 se budete moci připojit ke komentovanému přímému přenosu startu sondy JUICE k Jupiteru. Na průzkum planety Jupiter a především jeho tří ledových měsíců se vydává jedna z největších meziplanetárních sond. Evropská kosmická agentura (ESA) ji vyšle na raketě Ariane V z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně a ke svému cíli vzdálenému téměř miliardu kilometrů dorazí po osmiletém putování Sluneční soustavou.

Věda na festivalu ComicCon Prague - diskuze v neděli 16. dubna v 17:00

Je možné cestovat červí dírou? Jak přežít pád do černé díry? Kde jsou mimozemšťani? Vypěstujeme na Marsu brambory? To jsou typické otázky, se kterými pracují autoři science fiction a nad kterými si vědci často trhají vlasy. Panelová diskuze se čtyřmi předními českými vědci a vědkyněmi o těch nejzáludnějších scénářích, které na nás v kosmu a na filmových plátnech čekají. Otázky budou moci pokládat i posluchači.

HYB4 Ateliér: Deep time data a rytmy planety Země III. – Nebeská mechanika, 19. dubna

Třetí ze série diskuzí o tom, jak tvoříme příběhy z hluboké minulosti Země, představí astronomické cykly a jejich souvislost s naším životem. Pohyby planety Země podléhající zákonům nebeské mechaniky představí Cyril Ron z Astronomického ústavu AV ČR, který nám přiblíží i to jak se tyto zákonitosti měnily v čase.

Den Země na pražském pracovišti na Spořilově

Přijďte se v pátek 21. dubna (9 až 15 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty.

Na hvězdárně se 29. dubna poběží maraton

Srdečně Vás zveme na společnou akci Základní školy bratří Fričů Ondřejov a Astronomického ústavu AV ČR. Přijďte se v sobotu 29. května podívat a podpořit žáky 5. třídy na akci, kterou si sami žáci připravili. Podporujeme zdravý pohyb!