Článek seznamuje s paleontologickou historií, morfologií, biologií, rozšířením a současným stavem populací veslonosů – ryb čeledi Polyodontidae. Poukazuje na taxonomicky rozrůzněné fosilní druhy veslonosů a na recentní dva druhy, z nichž veslonos čínský (Psephurus gladius), údajně největší sladkovodní ryby, vymizel v současné době po roce 2000 a je považován za vymřelého. V této souvislosti se článek zabývá příčinami této neblahé události a poukazuje na nebezpečí vyhynutí dalších velkých druhů sladkovodních ryb.
V článku je na str. 254 chybně uvedena velikost povodí řeky Jang-c'-ťiang, správný údaj je zhruba 1,8 milionů km2. Za chybu se omlouváme.
K dalšímu čtení v Živě
Skrytá rozmanitost pod vodní hladinou: evoluce druhově nejbohatší skupiny obratlovců (2016/4)
Polyploidie u ryb (2013/6)
Ostnojazyčné ryby řádu Osteoglossiformes 2. Arapaimy – populární i neznámé (2018/2)
Seznam použité literatury je v PDF formátu ke stažení níže pod obrazovou galerií.
The palaeontological history, morphology, biology, geographical distribution and present-day situation of the paddlefish population – fishes of the family Polyodontidae – are the topics of the present contribution, which introduces their taxonomically diversified fossil species as well as two extant species. However, one of them, the Chinese paddlefish (Psephurus gladius), allegedly the largest freshwater fish species, disappeared after 2000 and is considered extinct. The text addresses the causes of this inauspicious case and points to a similar danger of extinction in other large freshwater fish species.
-
Systematika veslonosovitých (Polyodontidae). Jak je zjevné z dosavadních paleontologických nálezů, veslonosi byli dříve patrně početně i taxonomicky daleko diverzifikovanější skupinou ryb, než je tomu dnes. Minulé i současné rozšíření ve východní Asii a v západní části Severní Ameriky sdílejí veslonosi s řadou dalších skupin živočichů i rostlin a svědčí o trans - pacifických biogeografických vztazích ve spodních třetihorách. Upraveno podle: L. Grande a kol. (2002)
-
Veslonos čínský (Psephurus gladius) na ilustraci z r. 1868. Nouvelle Archives du Muséum d’Histoire Naturelle
-
Kostry všech známých druhů fosilních a recentních veslonosů ukazují na nápadnou tvarovou podobnost a všechny nesou společný znak čeledi veslonosovití – hvězdicovité útvary na rostrálních kostech; a – veslonos čínský (Psephurus gladius, recentní, ale novodobě vyhynulý druh, Čína), b – vyhynulý druh Paleopsephurus wilsoni (svrchní křída, Severní Amerika), c – vymřelý Protopsephurus liui (spodní křída, Čína), d – veslonos americký (Polyodon spathula, recentní druh, Severní Amerika), e – vyhynulý Polyodon tuberculata (spodní paleocén, Severní Amerika), f – vymřelý druh Crossopholis magnicaudatus (spodní eocén, Severní Amerika). Nejstarší fosilní zástupce, čínský Protopsephurus, představoval ve své době největší známé sladkovodní rybovité predátory, podobně jako v. čínský. Nápadně jiný je veslonos americký s extrémně prodlouženým rypcem, což souvisí se specifickým způsobem výživy. Na rozdíl od ostatních dravých veslonosů je neobyčejně účinným filtrátorem planktonu. Veslonosovití sdílejí s jesetery také nesouměrnou (heterocerkní) ocasní ploutev. Orig. R. Bošková, upraveno podle: L. Grande a W. E. Bemis (1991) a L. Grande a kol. (2002)
-
Zvětšený úsek svrchní části rypce veslonosa amerického (Polyodon spathula) ukazuje povrch s hvězdicovitými kostními útvary se středem na výběžcích (světlé útvary) a uvnitř otvory uspořádané do kruhových formací a nesoucí ampulární (elektrosenzorické) orgány. Tyto hvězdicovité útvary jsou patrné i přes kůži. Obdobné útvary byly nalezeny také u fosilních zástupců čeledi. Upraveno podle: L. Grande a W. E. Bemis (1991)
-
Zvětšený úsek svrchní části rypce veslonosa amerického ukazuje povrch s hvězdicovitými kostními útvary se středem na výběžcích a uvnitř otvory uspořádané do kruhových formací a nesoucí ampulární (elektrosenzorické) orgány. Tyto hvězdicovité útvary jsou patrné i přes kůži. Obdobné útvary byly nalezeny také u fosilních zástupců čeledi. Upraveno podle: L. Grande a W. E. Bemis (1991)
-
Hvězdicovité kostní útvary uvnitř s otvory uspořádanými do kruhových formací jsou patrné i přes kůži na detailu hlavy veslonosa čínského (Psephurus gladius, ve středu snímku oko této ryby). Upraveno podle: L. Grande a W. E. Bemis (1991)
-
Veslonos americký (Polyodon spathula) je charakteristický prodlouženým, dorzoventrálně zploštělým rypcem, který nese elektrosenzorické orgány sloužící pravděpodobně k detekci shluků zooplanktonu a případně k jeho nasměrování do široce otevřené tlamy. Za pozornost také stojí hrotitý konec žaberního víčka, který při otevření tlamy funguje jako další pomůcka ke „shrnutí“ planktonu do filtračního aparátu. Také na této fotografii jsou vidět i přes kůži hvězdicovité útvary, charakteristické pro všechny zástupce čeledi. Tento druh je často chován v akvakultuře a vysazován i mimo oblast svého přirozeného výskytu – zde jedinec ze zatopeného lomu v České republice. Foto V. Vrbovský
-
Veslonos čínský (Psephurus gladius). Obrázek byl nakreslen podle fotografie, kterou r. 1993 pořídil pod přehradou Ke-čou prof. Qiwei Wei z Yangtze River Fisheries Research Institute. Šlo o jednoho z posledních oficiálně dokumentovaných jedinců veslonosa čínského. Orig. R. Bošková
-
Veslonos čínský byl rozšířen v celém povodí řeky Jang-c`-ťiang (vyznačeno béžovou barvou), tedy nejen přímo v toku, ale také ve velkých jezerech na středním a dolním úseku. Velcí jedinci však byli nalézáni i v dolních tocích řek sousedících s povodím Jang-c`-ťiangu. V historických dobách byl zřejmě rozšířen daleko více. Orig. R. Bošková, upraveno podle: H. Zhang a kol. (2020)
-
Hráz přehrady Tři soutěsky v r. 2009. Přehrada s největší elektrárnou na světě byla na řece Jang-c`-ťiang v provincii Chu-pej zprovozněna v r. 2006 (plány na její výstavbu byly už z r. 1919). Postupné napouštění ohromné nádrže si vynutilo přestěhování asi 1,3 milionu lidí, zatopena byla dvě velká města a stovky vesnic. Po úplném napuštění stoupla hladina řeky nad hrází o desítky metrů – vznikla tak nepřekonatelná překážka pro migrace nejen veslonosa čínského, ale i dalších obyvatel řeky. Foto Wikimedia Commons, v souladu s podmínkami použití
-
Znázornění dávné paleontologické historie jeseterotvarých ryb, fosilní diverzity veslonosů a dokladů o veslonosovi čínském v historických dobách až po smutnou historii jeho zmenšujícího se výskytu v posledních desetiletích, včetně vyhubení v současnosti. Zmizel druh představující relikt jedné z nejstarších a jedinečných vývojových linií paprskoploutvých ryb. Upraveno podle: H. Zhang a kol. (2020)
-
Velmi rychlý úbytek náhodných úlovků veslonosa čínského pod přehradou Ke-čou v letech 1981–2002. Upraveno podle: H. Zhang a kol. (2020)