Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k předkládání abstraktů do monotematického čísla Kdo se bojí genderové ideologie? Resonance a diseminace anti-genderového diskurzu. Tematické číslo se zaměří na globální vlnu mobilizací proti feministickým iniciativám na podporu genderové rovnosti, narovnání práv LGBTQIA+ lidí, a bádání epertek a expertů z oboru gender studies.
Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu na tematická čísla a bloky na období 2024–2025. Termín pro zaslání návrhů je 1. června 2023.
Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k předkládání abstraktů do monotematického čísla Gender, náboženství a spiritualita, které editorsky připravují Tereza Jiroutová Kynčlová, Blanka Knotková Čapková a Ivy Helman (FHS UK).
První ročník konference, který se uskutečnil v roce 2020 jako připomínka narození emblematické spisovatelky Boženy Němcové (1820–1862) přinesl mnoho podnětů a zajímavou diskusi, a to i přes nepříznivou pandemickou situaci, kvůli níž se program musel přesunout do on-line prostředí. Úspěch minulého setkání se tak stal motivací k pravidelnému pořádání a rády bychom opět vyzvaly badatelky a badatele k účasti.
Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k podání abstraktů do tematického čísla Genderové úvahy o (post)pandemii ve střední a východní Evropě, které editorsky připravují Radka Dudová (SOÚ AV ČR), Éva Fodor (CEU) a Iva Šmídová (FSS MU).
Časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu k podání textů do tematického čísla Jazyk, pohlaví a gender, které editorsky připravují Jana Valdrová a Vít Kolek.
Transdisciplinární časopis Gender a výzkum / Gender and Research vyhlašuje výzvu na tematická čísla a bloky na období 2022–2024. Termín pro zaslání návrhů je 1. září 2021.
New deadline for submission is February 21 2021
Jménem redakce časopisu gratulujeme k životnímu jubileu profesorce Gerlindě Šmausové. Vědecké působení profesorky Šmausové přesahuje naše hranice, zároveň ale patří k nejvýznamnějším osobnostem, které se podílely na etablování a rozvoji genderových studií a feministické teorie v českém kontextu. V češtině vyšel reprezentativní soubor jejích textů v knize Tvrdošíjnost myšlenky. Od feministické kriminologie k teorii genderu (SLON 2011). K blahopřání připojujeme několik osobních gratulací a vzpomínek členek a členů redakční rady, kterými se prolíná poděkování za inspiraci a kritické podněty, stejně jako vděk za osobní přístup a rozvoj vědecké komunity genderových studií. Přejeme vše nejlepší k narozeninám!
V poslední říjnový den zemřela ve věku 71 let mezinárodně uznávaná feministická socioložka a filozofka Hana Havelková, která byla jednou z nejvýznamnějších osobností své generace. Pro feministický výzkum v Čechách je to bezpochyby velká ztráta. Odkaz Hany Havelkové a hodnoty, na kterých jí vždy záleželo, však zůstávají a budou inspirací i pro budoucí generace.