Další epizoda oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR NEZkreslená věda se věnuje klíšťatům. Tito malí parazité roznášejí mnohé choroby, jsou však docela zajímaví. Věděli jste, že samička klíštěte dokáže naklást až tisíc vajíček? A že nasaje až stonásobek své vlastní váhy? Sledujte díl, jehož garantem je Jan Perner z Biologického centra AV ČR.
Alžběta Danielisová vede oddělení archeometrie a přírodních věd pražského Archeologického ústavu AV ČR. Nedávno se vrátila z Ománu, kde měla na starosti výzkumný tým, kterému se podařilo odkrýt 7000 let starou hrobku. Jde o unikátní nález. Co vědce na pouštním pohřebišti překvapilo a co vše z něj lze vyčíst? Poslechněte si epizodu Podcastu Akademie věd ČR.
Osmá série NEZkreslené vědy, oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR, pokračuje epizodou, která pojednává o laserech a světle. Víte, co mají společného světelné meče rytířů Jedi z Hvězdných válek a laserové ukazovátko? Nebo že slovo „laser“ je vlastně zkratka? Podívejte se na díl, jehož garantem je Jan Kaufman z Fyzikálního ústavu AV ČR.
Kamení, písek, lidské kosti a úmorné vedro… To vše doprovázelo archeologickou expedici v ománské poušti. Unikátní nálezy českého týmu z pražského Archeologického ústavu AV ČR a dalších pracovišť poskytnou cenná data pro rekonstrukci klimatu a historie největší písečné pouště světa. Do výzkumných prací se přímo v terénu na pár dnů zapojil také youtuber Zvěd.
Filozof jazyka Tomáš Koblížek z Filosofického ústavu AV ČR se věnuje svobodě slova, cenzuře i hate speech. Jak uvažuje o nenávistných výrocích? Proč je pro něj vzrušující konfrontace hodnot, jako jsou svoboda slova a rovnost? V podcastu Věda na dosah se také dozvíte, jak se svoboda slova může stát obětí ve jménu obhajoby nenávistných výroků.