Ústav experimentální medicíny AV ČR, v. v. i.

Vědci z Akademie věd upozorňují na toxické látky z ohňostrojů

Publikováno 30. 12. 2022

 

K silvestrovským oslavám neodmyslitelně patří i barevné ohňostroje a novoroční petardy. V posledních letech se však ukazuje, jak velkou zátěží pro životní prostředí jsou. 

Vědci z Akademie věd upozorňují na toxické látky z ohňostrojů. Do ovzduší se jich během jedné noci dostanou tuny. Některé látky zajišťují, aby ohňostroj hořel a vybuchoval, jiné mu dodávají barvu. Odborníci o mnoha z nich vědí, že jsou škodlivé, přestože jsou legální. 

Smog z ohňostrojů se navíc liší od běžných zplodin tím, že obsahuje kovové prvky jako stroncium, baryum nebo rubidium. Ty dodávají ohňostrojům barvy, ale v přírodě se běžně vyskytují jenom v rudách hluboko pod zemí. Živé organismy si s nimi neporadí. 

Když pyrotechnika dohoří, látky nikam nezmizí. Rozptýlí se ve vzduchu do drobných částeček. Ty nejmenší vdechneme až do plic a hlouběji. „Krví se samozřejmě mohou dostávat částice i látky do jednotlivých orgánů a do buněk,“ vysvětluje nanotoxikolog z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd Pavel Rössner „Snadno pak reagují jak s DNA, která je nositelkou genetické informace, tak s bílkovinami i s tukovými složkami v buňkách. Ne každá ta molekula je schopná se opravit“. 

Celý rozhovor s RNDr. Pavlem Rössnerem, Ph.D., vedoucím Oddělení nanotoxikologie a molekulární epidemiologie, najdete na webu Českého rozhlasu.

Ústavní podatelna:
budova La 2. patro, č. dveří 2.18
Po–Pá   9:00–12:00

Datová schránka:
kqcnc2p

Sociální sítě:
facebook(1)  instagram(1)  youtube

Kontakty

Vídeňská 1083
142 20 Praha 4-Krč
Česká republika
+420 241 062 230