underlineallarticles

archiv aktualit

SCIENTIAE 2023 učiní Prahu na tři dny křižovatkou věd

Praha bude hostit jedinečné setkání badatelů sdílejících to nejlepší z rozmanitých oborů historie vědy, filosofie a intelektuálních dějin zaměřených na zkoumání raně novověkých disciplín vědění. Ve dnech 7. – 10. června 2023 na něj zavítá 160 badatelů z celého světa. Hlavní důraz bude kladen na mezioborovost a její reprodukci. Více

Etika a politika umělé inteligence

Rizika a hlavní výzvy pohledem předního světového odborníka Marka Coeckelbergha. Co znamená využití umělé inteligence pro budoucnost našich demokracií? Jaká etická a politická rizika obnáší kontrola nad vývojem umělé inteligence v rukou několika nejmocnějších globálních firem? Naučí nás umělá inteligence a klimatická změna dívat se na tyto výzvy z širšího než jen lidského hlediska? Více

Hate speech je známka konformity

Rozhovor s Tomášem Koblížkem o etických otázkách, jako jsou omezování svobody slova, šíření dezinformací nebo plíživá akumulace nenávisti ve společnosti, přináší portál Vědavýzkum.cz

Božská nahota

Venuše mezi mocenským a erotickým symbolem, uměleckým dílem a zobrazenou skutečností. O proměnlivém zobrazování antické bohyně v běhu dějin a v různých kontextech - od archaické mytologie a náboženství přes politiku až ke světu reklamy - píše na pozadí knihy Jana Bažanta Božská nahota: Sochy Afrodity od počátku do dneška DeníkN.

Komunity navzdory

Představujeme 1. díl podcastu VLÁKNA, který se věnuje otázkám důvěry v instituce, společenské soudržnosti, psychické odolnosti, traumatu, klimatické spravedlnosti, nerůstu, zranitelnosti, participaci v rozhodování a rovnému zacházení. O komunitách žijících navzdory debatují Zdenka Sokolíčková se sociokulturním antropologem Michalem Šípošem. Podcast vzniká v rámci programu Odolná společnost pro 21. století Strategie AV21. Připravuje Magdalena Trusinová.

Listy heroin v překladu Elišky Šolcové na Vltavě

Příběhy antických mýtů ne z perspektivy mužů, kteří v nich vyrážejí za dobrodružstvím a válečnou slávou. Ale očima těch, bez kterých by velcí hrdinové často nedosáhli svých úspěchů a vítězství. Rozhlasovou premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání. Připravila Eliška Šolcová

Připomínka porážky nacismu v době ruské agrese

V jakém světle nahlížet konec druhé světové války optikou ruské agrese na Ukrajině?  Pohled nejen do minulosti, ale také do přítomnosti a budoucnosti přinášejí v 90´na ČT24 historikové Petr Hlaváček, Alexej Kelin a Eduard Stehlík.  

Ocenění pro časopis Teorie vědy / Theory of Science

Časopis Teorie vědy / Theory of Science se zařadil mezi cca 10 % časopisů databáze Directory of Open Access, které získaly ocenění #DOAJSeal uznávající nejlepší praktiky v oblasti open access publikování! Více o ocenění.

Výběrové řízení na pozici hlavní účetní

Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. vypisuje výběrové řízení na pozici hlavní účetní. Více informací o pozici naleznete ZDE. Přihlášky prosíme zasílejte nejpozději do 31. 5. 2023 e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo doporučeně na adresu Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., sekretariát ředitele, Jilská 1, 110 00 Praha 1, případně předejte přímo do podatelny ústavu. 

Jako člověk, nebo jako papoušek?

Mají slova „v ústech“ AI stejný či aspoň podobný význam jako v našich? A pokud ne, dává smysl se řídit jejím úsudkem? Nad knihou filosofů Hermana Cappelena a Joshe Devera Making AI Intelligible, která tuto problematiku zkoumá, se v DeníkuN zamýšlí analytický filosof Jaroslav Peregrin.