underlineallarticles

FLÚ v médiích

Božská nahota

Venuše mezi mocenským a erotickým symbolem, uměleckým dílem a zobrazenou skutečností. O proměnlivém zobrazování antické bohyně v běhu dějin a v různých kontextech - od archaické mytologie a náboženství přes politiku až ke světu reklamy - píše na pozadí knihy Jana Bažanta Božská nahota: Sochy Afrodity od počátku do dneška DeníkN.

Číst dál...

Listy heroin v překladu Elišky Šolcové na Vltavě

Příběhy antických mýtů ne z perspektivy mužů, kteří v nich vyrážejí za dobrodružstvím a válečnou slávou. Ale očima těch, bez kterých by velcí hrdinové často nedosáhli svých úspěchů a vítězství. Rozhlasovou premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání. Připravila Eliška Šolcová

Číst dál...

Připomínka porážky nacismu v době ruské agrese

V jakém světle nahlížet konec druhé světové války optikou ruské agrese na Ukrajině?  Pohled nejen do minulosti, ale také do přítomnosti a budoucnosti přinášejí v 90´na ČT24 historikové Petr Hlaváček, Alexej Kelin a Eduard Stehlík.  

Číst dál...

Jako člověk, nebo jako papoušek?

Mají slova „v ústech“ AI stejný či aspoň podobný význam jako v našich? A pokud ne, dává smysl se řídit jejím úsudkem? Nad knihou filosofů Hermana Cappelena a Joshe Devera Making AI Intelligible, která tuto problematiku zkoumá, se v DeníkuN zamýšlí analytický filosof Jaroslav Peregrin. 

Číst dál...

Jak uživit planetu

Indie se s 1,4 miliardami obyvatel stala oficiálně nejlidnatější zemí světa. Světová populace stále roste a s důsledky toho je třeba do budoucna počítat. O demografické situaci v Indii a jejích populačních a dalších politikách hovořil v 90´na ČT24 politolog a indolog Jiří Krejčík z Filosofického ústavu AV ČR. 

Číst dál...

Nezralá velmoc

Demografický a ekonomický růst v Indii posouvá zemi na mezinárodní scéně do nové role. Zároveň se objevují známky toho, že země ztrácí své demokratické rysy. O tom, co můžeme od stále silnější Indie očekávat, hovoří v podcastu Kontext na idnes.cz indolog Jiří Krejčík z Filosofického ústavu AV ČR.

Číst dál...

Ukrajinský Sokrates a ruský útok na symboly ukrajinské vzdělanosti

Ukrajinský historik a filosof Volodymyr Volkovskyj, aktuálně působící ve Filosofickém ústavu AV ČR rozebírá ruské útoky na ukrajinskou identitu a její kulturní a intelektuální základy na příkladu zničení muzea význačného filosofa Hryhorije Savyče Skovoroda (1722–1794) Rusy. Více v jeho článku pro Forum 24. 

Číst dál...

Středověk v nás

Komentář k současnému společenskému dění optikou středověké každodennosti nabídl historik a spisovatel Martin Nodl z Centra medievistických studií FF UK & FLÚ AV ČR, který byl hostem Nočního Mikrofóra na Dvojce Českého rozhlasu.

Číst dál...

Historie, hry a výuka dějepisu

S medievistou a herním historikem Janem Kremerem si v pořadu Historie Plus na ČRo povídala nejen o poměrně mladém oboru historických herních studií redaktorka Naďa Reviláková.

Číst dál...

Boj s fake news může chránit svobodu slova

Článek Tomáše Koblížka z Oddělení analytické filosofie v DeníkuN o tom, jak mohou dezinformace podlamovat svobodu slova a do jaké míry u nich nelze spoléhat na protiargumentaci. 

Číst dál...