19. 2. 2008
Kauza Kulínský doznala dalšího pokračování. Bývalá členka sboru Bambiny di Praga u krajského královehradeckého soudu vypověděla, že od svých 13 let měla intimní poměr s Bohumilem Kulínským, sbormistrem souboru. Sbormistr měl pohlavně zneužívat v průběhu jeho angažmá u souboru 49 sboristek a se 6 z nich měl mít sexuální poměr. Znalci v oboru sexuologie a psychiatrie však neshledali chování obžalovaného pedofilním.
Prohlédnout detail21. 2. 2008
Výjimečný trest odnětí svobody na doživotí udělil královehradecký krajský soud tzv. heparinovému vrahovi, Petru Zelenkovi. Ten svého činu před soudem litoval a pozůstalým se omluvil. Soud uznal bývalého zdravotníka nemocnice v Havlíčkově Brodě vinným ze spáchání sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu na oddělení ARO. Tento případ se stal inspirací pro některé literární či filmová díla (např. román Vraždy ze závisti od Miroslava Skačániho nebo celovečerní film Hodiny nevíš… od režiséra Dana Svátka).
Prohlédnout detail3. 4. 2008
Kapela Monkey Business získala v rámci Výroční ceny Akademie populární hudby Anděl (za rok 2007) tři ocenění – za Popové album roku, Videoklip a Obal roku. K tomu frontman kapely Matěj Ruppert získal ocenění v kategorii Zpěvák roku. Skupinou roku se stala kapela Chinaski, Zpěvačkou roku pak Aneta Langerová.
Prohlédnout detail21. 4. 2008
Dokončení úseku dálnice D 11 (Praha – Hradec Králové) řadu let komplikovala statkářka Ludmila Havránková, která odmítala prodat pozemky k účelům stavby dopravní komunikace a požadovala za ně neadekvátní finanční odškodnění. Spor o pozemky u Hradce Králové trval více jak 15 let. Vláda Havránkové podala poslední návrh, ve kterém ji mělo Ministerstvo dopravy nabídnout stejně velkou plochu pozemků a odškodnění ve výši 45 mil. Kč. Pokud by statkářka návrh nepřijala, přistoupila by vláda k vyvlastnění potřebných pozemků.
Prohlédnout detail24. 7. 2008
V automobilové nehodě čtyř vozů u obce Trotina na Královéhradecku zemřel jeden člověk – otec českého fotbalového reprezentanta Vratislava Lokvence. Ačkoliv nebylo jasné, kdo nehodu zavinil, některá média spekulovala nad tím, že nehodu způsobil bývalý hokejový reprezentant, někdejší extraligový rekordman v počtu startů (910 zápasů) a asistent trenéra hokejového klubu HC Moeller Pardubice, Ladislav Lubina, jenž cestoval v jednom z havarovaných osobních vozů. Lubina se posléze tentýž den odpoledne sám přihlásil na policii, kde se podrobil dechové zkoušce, jež byla negativní. Hokejový klub s Lubinou následně ukončil spolupráci a na pozici asistenta hlavního trenéra Václava Sýkory jej nahradil Jiří Seidl. Jak se později ukázalo z průběhu vyšetřování, Lubina skutečně nehodu způsobil jízdou v protisměru a v květnu 2009 byl odsouzen k trestu za způsobení nehody, útěk od nehody a neposkytnutí pomoci na dva roky podmíněně.
Prohlédnout detail25. 7. 2008
Obětí tragické dopravní nehody u Vamberka se stal Pavel Grohman, textař, bubeník a zakládající člen ve své době velmi populární pop rockové skupiny Chinaski (čerství nositelé ceny Akademie populární hudby „Anděl“ jako Skupina roku 2007). Osmatřicetiletý Grohman jedoucí na motocyklu utrpěl těžká zranění poté, co se jeho motorka v okamžiku předjíždění srazila s vozidlem odbočujícím doleva. Vážným zraněním podlehl ve vrtulníku Záchranné služby cestou do královehradecké nemocnice.
Prohlédnout detail18. 8. 2008
Královehradecký Krajský soud vynesl nepravomocný rozsudek na manažery údajně vytunelovaného investičního fondu Trend a Mercia. Na Trend byl vyhlášen konkurz v roce 2000 a zcizení jeho majetku je označováno za jeden z největších případů „tunelování“ v dějinách ČR. Obžalovaní manažeři včele s Miroslavem Hálkem se posléze odvolali, trest jim byl v roce 2012 nepravomocně potvrzen a další projednávání pak zastavila amnestie prezidenta Václava Klause v roce 2013. Dodnes probíhají soudní řízení, v nichž se zástupci poškozených soudí s ČR, tak i se souzenými manažery o náhradu škody (odhadované i s úroky ve výši 2,9 miliardy Kč).
Prohlédnout detail20. 9. 2008
Před osmou hodinou večer byl spáchán teroristický útok na hotel Marriott v pakistánském hlavním městě Islamabádu. Totožnost útočníků nebyla nikdy zcela přesně určena, jednalo se však s největší pravděpodobností o islamistické teroristy. Navzdory přísným bezpečnostním opatřením teroristé odpálili před hotelem nálož 600 kg trinitrotoluenu uložené v nákladním autě a výbuch a následné požáry si vyžádaly celkem 54 mrtvých a 266 zraněných. Mezi sedmi mrtvými cizinci byl také velvyslanec ČR v Pakistánu, Ivo Žďárek, který v hotelu pobýval po dobu oprav budovy velvyslanectví. V první fázi po výbuchu Žďárek se svou vietnamskou přítelkyní pomáhal vyprošťovat raněné a posléze se oba stali obětí dalších výbuchů a šířícího se požáru.
Prohlédnout detail12. 10. 2008
Podle informací týdeníku Respekt, posléze potvrzených představiteli Ústavu pro studium totalitních režimů, měl francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera ještě jako student v roce 1950 udat kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí na policii. Zatčený Miroslav Dvořáček jako západní zpravodajský „agent-chodec“ byl posléze odsouzen a strávil 14 let ve vězení. Kundera jakoukoliv vinu odmítl. Jak se ukázalo z pozdějšího průběhu kauzy, jež byla sledována i zahraničními médii, závěr nebyl tak jednoznačný, jak se původně zdálo na základě dobových dokumentů SNB. Kundera protikomunistického odbojáře podle všeho neudal, ovšem jeho již tak značně narušený vztah ke staré vlasti byl ještě více pošramocen podobně jako byla značně diskreditována profesní pověst původce kauzy, badatele a novináře Adama Hradilka, dílem též týdeníku Respekt a potažmo také ÚSTR vedeného Pavlem Žáčkem.
Prohlédnout detail23. 10. 2008
Z vězení byl podmínečně propuštěn bývalý ministr financí a ex-místopředseda ČSSD, Ivo Svoboda. Ten byl odsouzen v roce 2005 na pět let (spolu se svou poradkyní Barborou Snopkovou) za vytunelování mělnického podniku Liberta. Svoboda byl vůbec prvním z polistopadových ministrů odsouzených k nepodmíněnému trestu, který skončil ve vězení.
Prohlédnout detail28. 10. 2008
V Praze 6 se uskutečnila k 90. výročí vzniku Československa společná přehlídka ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. První masové přehlídky po 23 letech se za velkého zájmu diváků zúčastnil také prezident ČR Václav Klaus a šéf Generálního štábu Armády ČR, generál Vlastimil Picek. Na přehlídce chyběl premiér Mirek Topolánek, který letěl navštívit a vyznamenat české vojáky působící v Afghánistánu.
Prohlédnout detail31. 12. 2008
Do médií se dostaly informace o tom, že královéhradecký senátor Vladimír Dryml (ČSSD) se údajně snažil získat kompromitující informace na svou stranickou koalici Hanu Orgoníkovou. Dryml byl následně vyloučen ze zastupitelského klubu poslanců ČSSD v královehradeckém kraji a také z postu vice-hejtmana. Dryml v srpnu 2012 vystoupil z ČSSD a vstoupil do Strany práv občanů, odkud byl vyloučen v září 2013. Tato kauza byla přirovnávána s kauzou Morava, s níž se potýkala ODS.
Prohlédnout detail