Další epizoda osmé série oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR NEZkreslená věda pojednává o gravitaci. Ačkoli je gravitační síla neviditelná, její důsledky vidíme všude kolem sebe. Věci nám padají z rukou a některé jsou tak těžké, že je ani nedokážeme uzvednout. Co dalšího gravitace působí? Garantem dílu je Jiří Svoboda z Astronomického ústavu AV ČR.
Mezinárodní tým vedený pražským Archeologickým ústavem AV ČR si posvítil na jednu z největších archeologických záhad Arábie. Jde o na první pohled nenápadné kamenné struktury, takzvané trility, které jsou přes 2 tisíce let staré. Co o nich odborníci zjistili? K čemu sloužily? Podívejte se na další epizodu Zvěda na YouTube kanálu Akademie věd ČR.
Eva Balounová působí v Centru pro klimatické právo a udržitelnost (CLASS) v Ústavu státu a práva AV ČR. Je expertkou na právo životního prostředí a na klimatické právo. Zatímco v západní a severní Evropě je změna klimatu už delší dobu tématem právní vědy, u nás se klimatické právo teprve zabydluje. Poslechněte si Podcast Akademie věd ČR.
Další epizoda oblíbeného animovaného seriálu Akademie věd ČR NEZkreslená věda se věnuje klíšťatům. Tito malí parazité roznášejí mnohé choroby, jsou však docela zajímaví. Věděli jste, že samička klíštěte dokáže naklást až tisíc vajíček? A že nasaje až stonásobek své vlastní váhy? Sledujte díl, jehož garantem je Jan Perner z Biologického centra AV ČR.
Alžběta Danielisová vede oddělení archeometrie a přírodních věd pražského Archeologického ústavu AV ČR. Nedávno se vrátila z Ománu, kde měla na starosti výzkumný tým, kterému se podařilo odkrýt 7000 let starou hrobku. Jde o unikátní nález. Co vědce na pouštním pohřebišti překvapilo a co vše z něj lze vyčíst? Poslechněte si epizodu Podcastu Akademie věd ČR.