Zahlavi

Archiv aktualit

Vyhledávání

Vybrané období: všechny dokumenty
29. 06. 2023

Asteroidy. Veřejností obávané, pro vědu nedocenitelné. Podávají důkazy o formování Sluneční soustavy, podílely se na utváření života na Zemi a v budoucnosti nám nejspíš pomohou při dobývání vesmíru. Svátek slaví právě dnes – každý rok totiž připadá na 30. června Mezinárodní den asteroidů. Datum vyhlásila OSN poprvé před osmi lety a není stanoveno náhodně. Článek Nebezpečí i příležitost? vyšel v magazínu Akademie věd ČR – A / Věda a výzkum.

29. 06. 2023

Pohlédnout do nitra krystalu je možné více než 100 let, do nanorozměrů ale vědci pronikají až v poslední době. Poznání vnitřní struktury krystalů je důležité nejen pro určování minerálů, ale také v materiálových vědách a ve výzkumu a vývoji v oblasti medicíny a farmacie. Krystalografické metody zdokonalují ve Fyzikálním ústavu AV ČR.

28. 06. 2023

Češi touží po vlastním bydlení. V cestě jim však stojí vysoké náklady na jeho pořízení. Vyplývá to z průzkumu Index prosperity a finančního zdraví, který realizují Česká spořitelna, portál datové žurnalistiky Evropa v datech a Sociologický ústav AV ČR. Jak jsme na tom v otázkách bydlení v porovnání s ostatními státy Evropy? Vyplatí se investice do vlastního, nebo je výhodnější bydlet v nájmu? Výsledky průzkumu zveřejnili aktéři 27. června 2023 na tiskové konferenci v Praze.

27. 06. 2023

Rozsáhlý osobní archiv a unikátní knihovnu TGM dnes slavnostně otevřela současná hlava státu Petr Pavel společně s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou. Knihovna čítající přes 200 000 svazků se nachází v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR na pomezí pražských čtvrtí Kobylisy a Libeň. Vzhledem k dějinným událostem 20. století mají za sebou knihovna a osobní archiv našeho prvního prezidenta pohnutou historii. Knihy si může veřejnost prolistovat prezenčně po předchozí rezervaci.

22. 06. 2023

Slitiny pro lepší implantáty, výzkum blesků, protinádorová léčba, ale i moderní pohanství nebo středověké univerzity. Nejen v těchto oblastech bádají mladí vědci a mladé vědkyně z Akademie věd ČR, kteří ve středu 21. června 2023 převzali prestižní Prémii Otto Wichterleho. Ceremoniál se uskutečnil v pražské Lannově vile, kde laureátům ceny předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.

22. 06. 2023

Za třemi desítkami vystavených snímků od umělecké fotografky a někdejší poslankyně Dagmar Hochové se odehrává příběh formování porevolučního Československa v České národní radě. Nahlédnout do historie prostřednictvím unikátních fotografií na výstavě Parlamentní dění objektivem poslankyně Dagmar Hochové mohou návštěvníci Galerie Věda a umění v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě do 18. srpna 2023.

21. 06. 2023

Nedostupnost zdravotní péče, nedostatek učitelů češtiny pro ukrajinské žáky i problém s přijímacími zkouškami na střední školy. Přestože Česká republika obecně velmi dobře zvládá integraci obrovského množství ukrajinských uprchlic a uprchlíků, v některých oblastech má velké rezervy. Vedle školství a zdravotnictví by měl stát věnovat pozornost také krokům proti radikalizaci společnosti vyvolávané dezinformačními kampaněmi. Konkrétní data a doporučení nabídli na konferenci v Senátu Parlamentu ČR vědkyně a vědci z Národního institutu SYRI včetně odbornic a odborníků z Akademie věd ČR. Konala se v úterý 20. června 2023 – symbolicky na Světový den uprchlíků.

20. 06. 2023

Vodu, kyslík, stavební materiály, ale i vzácné kovy. Nejen to dokáží v kosmu vystopovat tři unikátní přístroje, které má v rámci české vědecké mise SLAVIA vynést dvojice mikrosatelitů na oběžnou dráhu Země. Přípravnou fázi, kterou zaštítila Evropská kosmická agentura (ESA), má projekt úspěšně za sebou. Hledat zdroje surovin ve vesmíru by se tak SLAVIA mohla vydat už za čtyři roky.

20. 06. 2023

Rakovinné buňky potřebují pro své dělení velmi mnoho stavebního materiálu. Když dojde, dokážou přesvědčit zdravé buňky v okolí, aby jim jej dodaly. Jak to dělají, zkoumá Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR: „Co se děje uvnitř rakovinných buněk, už celkem dobře víme. Chceme zmapovat, co se děje v jejich okolí.“ Článek Nenasytné nádory vyšel v magazínu A / Věda a výzkum.

15. 06. 2023

Akademie věd ČR vyjadřuje zásadní nesouhlas s návrhem Ministerstva financí ČR k úpravě pravidel pro spolufinancování evropských strukturálních a investičních fondů. Pokud by došlo k jeho schválení, hrozí kolaps vědecko-výzkumné činnosti na pracovištích Akademie věd ČR a vážné ohrožení výzkumu na veřejných vysokých školách. Více se dočtete v následujícím prohlášení předsednictva Akademické rady AV ČR: