Srdečně zveme na další přednášku a následnou diskusi z cyklu Středověk v pohybu / Dialogy.
Příspěvky na téma Znojmo: Kam jsme se dostali a kudy dál? přednesou Ivan Foletti (Seminář dějin umění FF MUNI) a Jan Klípa (Ústav dějin umění AV ČR, v. v. i.).
Přednáška se uskuteční v úterý 6. června 2023 v 16.30 v zasedací místnosti (sál 117) Ústavu dějin umění AV ČR, Husova 4, Praha 1.
--
Nástěnné malby v rotundě sv. Kateřiny ve Znojmě nepřestávají zaměstnávat historiky ani historiky umění již téměř dvě století. Vzbuzují ale i zájem místní i širší veřejnosti v míře, které je ve srovnání s jinými památkami románského období nebývalá. Soupeřící odborné narativy se tak musí argumentačně vyrovnávat nejen vzájemně, ale od 80. let 20. století do určité míry reagují i na amatérskou (v neutrálním a původním slova smyslu) alternativní historii. V první části odborného dialogu se budeme ptát, jak tyto interakce, odehrávající se v konkrétních měnících se společensko-politických kontextech, poznamenaly současný stav poznání. Pokračující odborné bádání nicméně otevírá možnosti promýšlet otázky s malbami spojené v nových, širších kontextech. A to jak ve smyslu lokálním, kdy je zřejmé, že nové interpretace nálezů na hradišti sv. Hypolita musí vést i k reinterpretacím vlastní hradní rotundy, ale i globálním, kdy bude zapotřebí opustit česko-moravské stereotypy zatížené poziční linie a znovu a přesněji zasadit celou znojemskou situaci do širokých evropských souvislostí.
--
Ivan Foletti je profesorem Semináře dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kde vede Centrum raně středověkých studií a Knihovnu Hanse Beltinga. Studoval či přednášel na univerzitách v Lausanne, Římě, Moskvě, Fribourgu, Helsinkách, Neapoli, Padově, Poitiers či Benátkách. Specializuje se na studium historiografie umění Byzance a na křesťanské památky období pozdní antiky a raného středověku. Je autorem osmi monografií a asi osmi desítek studií.
Jan Klípa vystudoval dějiny umění na Univerzitě Karlově v Praze. V současné době působí na Ústavu ději umění Akademie věd ČR a na Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Odborně se zabývá uměním středověku a vztahem umění a liturgie. Podílel se na projektu a monografii Imago, imagines. Výtvarné dílo a proměny jeho funkcí v českých zemích od 10. do první třetiny 16. století a aktuálně editorsky a autorsky připravuje monografii Obrazy v době Přemyslovců.