10. 1. 1998
Radnice v obci Letohrad na Orlickoústecku shromáždila půl milionu korun pro filmaře, aby se zde mohl natáčet třetí díl oblíbené komedie Byl jednou jeden polda (mj. v koprodukci TV Nova). Tento díl se sice nakonec podařilo natočit, setkal se však u diváků s vůbec nejmenším ohlasem (a na fanouškovském portálu csfd.cz se mu s 15% dostalo jako 39. nejhoršího hodnoceného filmu vůbec). Na čtvrté pokračování se již nepodařilo producentům sehnat dostatek financí.
Prohlédnout detail14. 2. 1998
V Chrudimi se konala výstava s název Politický plakát – nástroj budování socialismu. Plakáty z období 50. let v Československu vzbudily notný ohlas. Výstava však byla předčasně ukončena, protože byla mnohdy vykládána za politickou provokaci ve vztahu k tehdejšímu politickému dění.
Prohlédnout detail2. 5. 1998
Fotbalová Sparta na jaře 1998 obhájila prvoligový mistrovský titul, před pražskou Slávií na druhém a Sigmou Olomouc na třetím místě. Sparta za celou sezónu prohrála pouze tři ligové zápasy (s Brnem, Olomoucí a Ostravou). Ze soutěže sestoupili SK České Budějovice a beznadějně poslední AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Nejlepším střelcem Gambrinus ligy ročníku 1997/1998 se stal útočník Sparty, Horst Siegel, se třinácti brankami.
Prohlédnout detail3. 6. 1998
Ceny akcií společnosti Unipetrol se na pražské burze propadly na historické minimum. Unipetrol se potýkal nejen se zastaralými technologiemi snižující rentabilitu podniku, ale také s diktátem státu, který petrochemický holding nutil přebírat ztrátové podniky.
Prohlédnout detail4. 6. 1998
Nejvyšší tuzemskou fotbalovou soutěž, I. Gambrinus ligu, opustily týmy Českých Budějovic a Lázní Bohdanče. Naopak v horních patrech tabulky se rozhodlo o postupujících do Poháru UEFA. Společně s vítězem soutěže Spartou s evropskou konkurencí měly změřit síly v kvalifikacích evropských soutěží týmy Slavie a Olomouce.
Prohlédnout detail18. 6. 1998
V žebříčku nejúspěšnějších firem působících v tuzemsku se s obratem přes 90 mld. Kč umístila mladoboleslavská Škoda Auto. Mezi další prosperující podniky patřil chemický gigant Unipetrol, elektrárenská společnost ČEZ, petrochemická Česká rafinérská a pětice uzavřela společnost SPT Telecom.
Prohlédnout detail24. 6. 1998
Plzeňský krajský soud odsoudil na doživotí nájemného vraha Jiřího Kajínka. Jedním z důvodů pro udělení doživotního trestu byl posudky psychiatrů, dle kterých odsouzený nebyl schopen resocializace. O Kajinkově vině soud rozhodl také na základě výpovědí jednoho z poškozených navzdory tomu, že měl za sebou kriminální minulost. V květnu 2017 mu prezident ČR Miloš Zeman udělil milost a Kajínek byl propuštěn a svobodu a stal se mediální celebritou.
Prohlédnout detail27. 6. 1998
Hokejový brankář Dominik Hašek obdržel v Torontu prestižní cenu Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče NHL a stal se tak zároveň prvním gólmanem v historii soutěže, který získal ocenění dvakrát po sobě. Hašek získal také trofej Lestera P. Pearsona, kterou udělují sami hráči NHL. Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče rovněž získal Čech, útočník Pittsburghu Jaromír Jágr.
Prohlédnout detail10. 8. 1998
Hokejový brankář, přezdívaný „Dominátor“, Domin Hašek po páté zvítězil v anketě „Zlatá hokejka“ o nejlepšího tuzemského hráče sezóny. V karlovarském Grandhotelu Pupp ovládli hlasování trenérů a novinářů zlatí medailisté z Nagana. Druhé místo patřilo Jaromíru Jágrovi, třetí příčka Jiřímu Dopitovi.
Prohlédnout detail17. 8. 1998
V Budapešti se konalo 17. mistrovství Evropy v atletice, kterého se účastnila třinácti členná výprava českých reprezentantů. Stříbrnou medaili si z mistrovství odvezla trojskokanka Šárka Kašpárková, která nestačila pouze na řeckou atletku Vasdekiovou, i čtvrtkařka Helena Fuchsová, jež zaběhla osobní rekord v medailovém souboji. Třetí cenný kov do sbírky reprezentace přidal v závodě na 800 metrů Lukáš Vydra. Desetibojaři Tomáš Dvořák a Roman Šebrle obsadili v Maďarsku 5. a 6. místo.
Prohlédnout detail7. 9. 1998
V maďarském Szegédu se konalo Mistrovství světa v kanoistice. Česká výprava si odvezla čtyři medaile z toho dvě zlaté po finiši Martina Doktora a čtyřkajaku ve složení Petr Procházka, Tomáš Křivánek, Petr Fuksa a Karel Kožíšek.
Prohlédnout detail25. 9. 1998
Ze zdravotních důvodů z funkce předsedy KDU-ČSL rezignoval Josef Lux. Mezi kandidáty na post předsedy strany patřil bývalý ministr vnitra Cyril Svoboda, který oproti Luxově politickému kurzu chtěl lidovce více naklonit na stranu ČSSD. Odstupující předseda stále hájil spolupráci s pravicovou ODS a US. Dále se jako o možných kandidátech na předsedu KDU-ČSL hovořilo o exministru obrany Miroslavu Výborném nebo o tehdejším prvním místopředsedovi strany Janu Kasalovi.
Prohlédnout detail11. 10. 1998
V Pardubicích se konal 108. ročník koňského závodu Velká pardubická steeplechase. Překvapivě po hromadném pádu favoritů vyhrál Zdeněk Matysík v sedle desetiletého valacha Peruána.
Prohlédnout detail11. 12. 1998
Mezi nejbohatší Čechy roku 1998 zařadily Lidové noviny osobnosti z různých oborů na základě celkové hodnoty základního jmění společností. Lidé figurující v žebříku byli hodnoceni i dle jejich ekonomického a politického vlivu na dané odvětví. Lubomír Soudek, generální ředitel koncernu Škoda Plzeň ovládající strojírenské impérium, patřil mezi nejznámější české podnikatele devadesátých let. V oblasti zemědělství byl jedním z nejbohatších lidí vyhlášen František Čuba, bývalý šéf Agrokombinátu Slušovice, který po roce 1990 začal sám podnikat. Nejúspěšnějším podnikatelem v cestovním ruchu byl majitel cestovní kanceláře Václav Fischer. Mezi sportovci dominovali hokejisté NHL Dominik Hašek a Jaromír Jágr, dále tenisté Petr Korda a Jana Novotná.
Prohlédnout detail21. 12. 1998
Anketu Sportovec roku ovládli medailisté z olympijského Nagana. Králem českého sportu se stal podruhé hokejista a pardubický rodák Dominik Hašek. Druhé místo obsadila lyžařka Kateřina Neumannová, třetí příčku znovu „zlatý“ hokejista, tentokrát kladenský patriot, Jaromír Jágr.
Prohlédnout detail