Astronomický ústav Akademie věd České republiky (ASU) je veřejná výzkumná instituce zabývající se základním výzkumem v oblasti astronomie a astrofyziky, především hvězdnou a galaktickou astronomií, fyzikou meteorů, sluneční astronomií a pohybem kosmických těles.
Rádi se podělíme o výsledky naší práce. Pravidelně pořádáme nejrůznější akce pro děti i dospělé, kde vám rádi povíme více o tom, co děláme.
Novinky
Superbolid nad Německem 26. června 2023 zachycený Českou částí Evropské bolidové sítě
Tento mimořádný bolid označený v systému Astronomického ústavu AV ČR jako EN260623_204511 začal svítit ve výšce 101 km v oblasti mezi městy Ingolstadt a Regensburg, maximální jasnost -17,4 magnitudy dosáhl ve výšce 56 km nad Norimberkem a pohasl ve výšce 34,5 km nad zemí v blízkosti města Höchstadt. Délka námi zaznamenané světelné dráhy v atmosféře byla 134 km a bolid jí uletěl za 6,4 sekundy. Žádné meteority z tohoto tělesa na zem nedopadly. Podrobněji v tiskové zprávě.
Do pořadu Konečně pátek na Frekvenci 1 dorazil náš tiskový mluvčí Pavel Suchan. Otázky zněly např. jestli je pravda, že pohled na hvězdy je pohledem do hluboké minulosti, proč už se nelétá na Měsíc a kdy se na něj lidstvo vrátí, co nejzajímavějšího můžeme večer v létě vidět na obloze, jak je to s názvy souhvězdí či jak je to se životem ve vesmíru.
Na čem pracujeme: Komplikace spektrální diagnostiky ve slunečních protuberancích
Jiří Štěpán ze Slunečního oddělení ASU se podílel na zajímavé studii poukazující na možné problémy v analýze polarimetrických pozorování slunečních protuberancí. V práci autoři demonstrují, že pokud se pro analýzu použije příliš zjednodušující model vzniku spektrální čáry hélia v infračervené oblasti spektra, odvozené parametry popisující stav magnetického pole v protuberanci mohou být podceněny nebo přeceněny i o několik řádů.
Ve spolupráci se značkou džusů TOMA jsme připravili soutěž (nejen pro děti) k misi JUICE Evropské kosmické agentury na Veletrhu vědy 8. až 10. června (www.veletrhvedy.cz). A jak zkratka sondy napovídá ... dostali jsme darem pro návštěvníky 5000 ks TOMA pitíček. A chceme vám je rozdat. Těší nás tahle spolupráce a těšíme se na vás. Ke stažení je ZDE soutěžní lístek, je jedno jestli ho přinesete už vyplněný nebo ho k vyplnění na místě dostanete od nás.
Na Dnech otevřených dveří 19. a 20. května 2023 nám udělal radost velký zájem dětí o malování pohlednic do vesmíru. Zájem byl takový, že se nám nakonec vybíralo s těžkým srdcem, protože vítězů je jenom pár, ale pohlednic bylo nakonec přes šedesát. Sedm pohlednic dětí nejrůznějšího věku vám nyní představujeme, dětem (a jejich rodičům) moc děkujeme, odměny už byly odeslány.
2. mezinárodní solarografické setkání - možnost připojit se pro každého
Mezinárodní solarografické setkání 2023 s názvem "Mezi vědou, uměním a vzděláváním" se bude konat od 8. do 10. června na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Zveme vás na online zasedání 8. června 2023 od 14:00 do 17:30. Jednacím jazykem bude angličtina.
Další díl Nezkreslené vědy spatřil světlo světa, tentokrát s názvem GRAVITACE. Odborným garantem dílu je RNDr. Jiří Svoboda, Ph.D. z Astronomického ústavu AV ČR. Přejeme hezký zážitek.
Na čem pracujeme: Dvojhvězdnost horké eruptivní hvězdy
Jedním z vedlejších objevů družicových hledačů exoplanet bylo odhalení velmi mohutných erupcí u hvězd podobných Slunci. A vlastně i u hvězd mnohem teplejších než je Slunce, u nichž se takové jevy neočekávaly. Olga Maryeva z ASU stála v čele týmu, který se věnoval monitoringu hvězdy HD 36030 s cílem odhalit původ u ní pozorovaných erupcí.
Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2023
Rentgenové záření neprochází zemskou atmosférou, lze ho sledovat jen z kosmických družic. Rozšíření pozorovacího okna do vesmíru o rentgenový obor spektra přineslo v minulosti zcela klíčové poznatky o dějích ve vesmíru. Už sedmnáctý z řady úspěšných workshopů věnovaných právě astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům, pozorováním zejména robotickými dalekohledy a také rentgenovým družicím právě probíhá v Karlových Varech - od 23. do 26. května 2023.
Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově 19. a 20. května
Po oba dny pro vás budou otevřena naše odborná pracoviště a budete si je moci prohlédnout s výkladem odborníků. Na pátek zveme také školy! Otevírací doba po oba dny 9 až 18 hodin, v pátek a sobotu večer navíc za jasného počasí pozorování oblohy dalekohledem. Doprovodný program. Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi – hvězdárna je krásná a zajímavá. Vstup i doprovodný program zdarma.
Na čem pracujeme: Spin černé díry určovaný z rentgenové polarimetrie
Černé díry ve vesmíru zahaluje celá řada tajemství. Jistě je to i proto, že informace o jejich vlastnostech získáváme jen zprostředkovaně. Odborníci, mimo jiné z Oddělení galaxií a planetárních systémů ASU, ověřovali, zda je možné s pomocí rentgenové polarimetrie získané družicí IXPE určit vlastnosti černých děr v rentgenových dvojhvězdách.
Jeden z nejjasnějších gama záblesků byl pozorován českými dalekohledy
Viditelné světlo ze zdroje vzdáleného od Země 10 miliard světelných let se podařilo zachytit v noci z 19. na 20. června 2021 třem dalekohledům. Dva z nich – robotické dalekohledy – provozují české instituce – D50 umístěný v Ondřejově spravuje Astronomický ústav AV ČR (ASÚ), druhý, FRAM-ORM, se nachází na španělském ostrově La Palma. Třetí dalekohled, Mini-MegaTORTORA, je instalován v ruském Nižním Archizu. Mezinárodní tým publikoval studii tohoto mimořádného zdroje v květnovém čísle časopisu Nature Astronomy.
Na čem pracujeme: Hodnocení prvního testu planetární obrany
Byl to první test možné planetární obrany před možnými důsledky drtivého dopadu kosmické planetky na Zemi. 26. září 2022 přesně v 23:14 světového času narazila do tělesa Dimorphos sonda DART. Předpovědi možných výsledků byly různé a hodnocení přichází nyní v sérii článků přijatých k publikaci v prestižním časopise Nature. Jeden z těchto článků si nyní představme podrobněji.
Zveme vás na Radarovou louku naší hvězdárny, kde v sobotu 13. května od 14 hodin zazní tóny hudby vážné, rockové i folkové. Zahrají Jers duo: Jaroslav Pelikán – příčná flétna, Jaroslav Novák – kytara, Tereza Bucharová – violoncello (host), dále rodinná kapela Barcza hrající progresivní rock a Jirka Skála s kamarády, který na kytaru zahraje téměř vše a ještě si s ním zazpíváte.
Český analyzátor na sondě k ledovým měsícům Jupiteru se již ozval
V pátek 14. dubna ve 14:14 středoevropského letního času z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně úspěšně odstartovala meziplanetární sonda JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer) na svou dlouhou cestu k planetě Jupiter a jejím ledovým měsícům. Sonda se již záhy po startu přihlásila řídícímu středisku Evropské vesmírné agentury v německém Darmstadtu a rozvinula své obrovské sluneční panely.
Srdečně Vás zveme na společnou akci Základní školy bratří Fričů Ondřejov a Astronomického ústavu AV ČR. Přijďte se v sobotu 29. května podívat a podpořit žáky 5. třídy na akci, kterou si sami žáci připravili. Podporujeme zdravý pohyb!
Večer 23.4.2023 byla z území ČR viditelná nápadná polární záře. Na videu, které tento úkaz zachycuje, se objevuje za pokročilého soumraku u severního obzoru (tj. spodního okraje zorného pole objektivu typu rybí oko) jako zelenavé skvrny různé velikosti a intenzity, které postupně mohutní, velmi rychle se mění a přesouvají po obloze. Krátce nato se knim přidává červený pás táhnoucí se od východu na západ a sunoucí se pomalu od severu přes zenit dále k jihu.
Mezinárodní solarografické setkání 2023: Mezi vědou, uměním a vzděláváním
Solarografie spojuje umění, fotografii a vědu a vytváří jedinečné snímky oblohy. K prozkoumání této neobvyklé metody astrofotografie zveme nadšence fotografy, umělce, učitele, vědce a vlastně každého, kdo má zájem vyzkoušet si něco nového. Vítán je každý bez ohledu na zkušenosti.
Včera ráno se objevila v médiích po celém světě zpráva o jasném záblesku, který 19. dubna večer ozářil ukrajinské hlavní město Kyjev. Jak jsme již včera dopoledne sdělili České tiskové kanceláři, jednalo se o velmi jasný bolid, tj. světelný úkaz způsobený průnikem meziplanetárního tělesa (malé planetky) do zemské atmosféry. Bolid byl zaznamenán kamerami Evropské bolidové sítě umístěnými na východním Slovensku (Kolonica a Stará Lesná). Evropská bolidová síť je projekt Astronomického ústavu AV ČR a na Slovensku je provozována ve spolupráci s Astronomickým ústavem Slovenské akademie věd.
Zveme vás na rozhlasovou procházku ondřejovskou hvězdárnou
V Ondřejově na Praze-východ stojí na vrchu jménem Manda už 125 let hvězdárna. Není ovšem lidovou hvězdárnou, která nabízí pohled na noční oblohu. Přesto se do ní můžete vydat na prohlídku, navíc se můžete projít krásně upraveným parkem. Celým areálem hvězdárny vás v pořadu "Tady to znám" stanice Český rozhlas Region provede tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd České republiky Pavel Suchan.
Na čem pracujeme: Okamžitá emise a časný optický dosvit dvou vysokoenergetických gama záblesků
Martin Jelínek, Jan Štrobl a René Hudec z ASU a studentka Alžběta Maleňáková z Astronomického ústav Univerzity Karlovy byli součástí rozsáhlého mezinárodního týmu, který ze zabýval velmi podrobným studiem dvou zajímavých záblesků záření gama. V práci se zabývají jednak popisnými vlastnostmi, ale hlavně se autoři snažili určit, co bylo jejich původcem a jaké mechanismy hnaly jejich energetické výtrysky.
Přijďte se v pátek 21. dubna (9 až 15 hodin) dozvědět něco víc o Zemi a také o vesmíru. Tři ústavy Akademie věd - Geofyzikální ústav, Ústav fyziky atmosféry a Astronomický ústav - pro vás připraví svá stanoviště. Od kolegů geofyziků se dozvíte např. o vzniku zemětřesení, magnetismu, sopečné činnosti a dalších jevech, na našem stanovišti najdete dalekohled a možná se podaří pozorovat i Slunce, když ale vyhrají mraky, tak aspoň vzdálené pozemské objekty.
Po jednodenním odkladu kvůli počasí sonda JUICE 14. dubna odstartovala. Podívejte se na reportáž České televize ze startu a rozhovory s Radkem Lánem a Ondřejem Santolíkem z Ústavu fyziky atmosféry a také s Jaroslavem Laifrem z Astronomického ústavu AV ČR.
Evropská kosmická agentura (ESA) vyšle PLATO do vesmíru na konci roku 2026, už nyní je ale v pokročilé fázi příprav, např. kamery prošly vibračními testy. Bude se jednat o největší kamerový systém, který se do vesmíru kdy dostal. A na převoz celkem 26 kamer určených pro sondu byly právě v České republice vyvinuty a vyrobeny speciální transportní kontejnery (viz fotografie z přednášky profesorky Heike Rauer o spolupráci napříč Evropou).
Superbolid nad Německem 26. června 2023 zachycený Českou částí Evropské bolidové sítě
Tento mimořádný bolid označený v systému Astronomického ústavu AV ČR jako EN260623_204511 začal svítit ve výšce 101 km v oblasti mezi městy Ingolstadt a Regensburg, maximální jasnost -17,4 magnitudy dosáhl ve výšce 56 km nad Norimberkem a pohasl ve výšce 34,5 km nad zemí v blízkosti města Höchstadt. Délka námi zaznamenané světelné dráhy v atmosféře byla 134 km a bolid jí uletěl za 6,4 sekundy. Žádné meteority z tohoto tělesa na zem nedopadly. Podrobněji v tiskové zprávě.
Do pořadu Konečně pátek na Frekvenci 1 dorazil náš tiskový mluvčí Pavel Suchan. Otázky zněly např. jestli je pravda, že pohled na hvězdy je pohledem do hluboké minulosti, proč už se nelétá na Měsíc a kdy se na něj lidstvo vrátí, co nejzajímavějšího můžeme večer v létě vidět na obloze, jak je to s názvy souhvězdí či jak je to se životem ve vesmíru.
Na čem pracujeme: Komplikace spektrální diagnostiky ve slunečních protuberancích
Jiří Štěpán ze Slunečního oddělení ASU se podílel na zajímavé studii poukazující na možné problémy v analýze polarimetrických pozorování slunečních protuberancí. V práci autoři demonstrují, že pokud se pro analýzu použije příliš zjednodušující model vzniku spektrální čáry hélia v infračervené oblasti spektra, odvozené parametry popisující stav magnetického pole v protuberanci mohou být podceněny nebo přeceněny i o několik řádů.
Ve spolupráci se značkou džusů TOMA jsme připravili soutěž (nejen pro děti) k misi JUICE Evropské kosmické agentury na Veletrhu vědy 8. až 10. června (www.veletrhvedy.cz). A jak zkratka sondy napovídá ... dostali jsme darem pro návštěvníky 5000 ks TOMA pitíček. A chceme vám je rozdat. Těší nás tahle spolupráce a těšíme se na vás. Ke stažení je ZDE soutěžní lístek, je jedno jestli ho přinesete už vyplněný nebo ho k vyplnění na místě dostanete od nás.
Na Dnech otevřených dveří 19. a 20. května 2023 nám udělal radost velký zájem dětí o malování pohlednic do vesmíru. Zájem byl takový, že se nám nakonec vybíralo s těžkým srdcem, protože vítězů je jenom pár, ale pohlednic bylo nakonec přes šedesát. Sedm pohlednic dětí nejrůznějšího věku vám nyní představujeme, dětem (a jejich rodičům) moc děkujeme, odměny už byly odeslány.
2. mezinárodní solarografické setkání - možnost připojit se pro každého
Mezinárodní solarografické setkání 2023 s názvem "Mezi vědou, uměním a vzděláváním" se bude konat od 8. do 10. června na observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Zveme vás na online zasedání 8. června 2023 od 14:00 do 17:30. Jednacím jazykem bude angličtina.