Pozorování transportéru sodných a draselných kationtů v buňkách kvasinek pomocí fluorescenčního mikroskopu. Zeleně je označen protein nacházející se v plasmatické membráně buněk, červeně je označena membrána vakuoly.
Studujeme proteiny transportující látky a signály přes buněčné membrány. Tyto proteiny, nazývané transportéry, zajišťují přísun živin do buněk, odstraňování odpadních látek z buněk a také komunikaci s okolním prostředím. Při studiu transportérů živočišných a rostlinných buněk využíváme převážně modelový eukaryontní mikroorganismus – kvasinky. Zabýváme se výzkumem v těchto oblastech:
- Struktura, funkce a regulace buněčných transportních systémů na úrovni molekul proteinů
- Úloha transportérů ve specifických vlastnostech buněk a při vzniku onemocnění
- Úloha transportérů v pathogenicitě a virulenci kvasinek rodu Candida
- Vývoj metodik pro stanovení fyziologických parametrů na buněčné úrovni
Aktuální projekty
Koncentrace draselných a sodných iontů, jakož i koncentrace protonů (pH), je v buňkách přísně regulována na úrovni řady membránových proteinů, které přes buněčné membrány přenášejí kationty a protony pomocí různých transportních mechanismů. Nesprávné fungování některých transportérů může mít za následek vážné poruchy a onemocnění. Detailně proto zkoumáme úlohu jednotlivých transportérů a vliv jejich aktivity na zdraví buněk.
Více
Více
Studujeme vliv lipidového složení plazmatické membrány na citlivost kvasinek k antimykotikům (Kodedová a Sychrová, 2015; Kodedová a kol., 2019; Csáky a kol., 2020) pomocí měření změn membránového potenciálu a dalších metod.
Více
Některé, tzv. nekonvenční druhy kvasinek přežívají velké výkyvy okolního pH, teploty, koncentrace živin a iontů nebo osmotického tlaku. Snažíme se identifikovat a charakterizovat specifické transportéry, které se svojí aktivitou podílejí na schopnosti těchto druhů přežít různé extrémní podmínky. Získané znalosti také mohou napomoci ve zlepšování vlastností průmyslově používaných kvasinek.
Více
Úspěchy
Naše oddělení se dlouhodobě zapojuje do projektu Otevřená věda, který je organizován Akademií věd ČR, v.v.i. a má za úkol přilákat na vědecká pracoviště nadějné studenty středních škol. O přínosu a úspěšnosti projektu Otevřená věda nejvíce vypovídají rozhovory se studenty, kteří u nás stáže absolvovali a my jsme tak stáli na začátku jejich úspěšných životních cest.
Více
Nová kniha shrnující současné znalosti týkající se transportu látek přes cytoplasmatickou membránu kvasinkových buněk.
Více
Více
Více
Publikace
Papoušková; Klára - Gómez; M. - Kodedová; Marie - Ramos; J. - Zimmermannová; Olga - Sychrová; Hana
.
Heterologous expression reveals unique properties of Trk K+ importers from nonconventional biotechnologically relevant yeast species together with their potential to support Saccharomyces cerevisiae growth
.
Yeast. 2023; 40(2); 68-83
.
IF = 3.325
[ASEP]
[
doi
]
Kodedová; Marie - Liška; V. - Mosinger; J. - Sychrová; Hana
.
Light-induced antifungal activity of nanoparticles with an encapsulated porphyrin photosensitizer
.
Microbiological Research. 2023; 269(April)); 127303
.
IF = 5.070
[ASEP]
[
doi
]
Velázquez; Diego - Průša; Vojtěch - Masrati; G. - Yariv; E. - Sychrová; Hana - Ben-Tal; N. - Zimmermannová; Olga
.
Allosteric links between the hydrophilic N-terminus and transmembrane core of human Na+/H+ antiporter NHA2
.
Protein Science. 2022; 31(12)); e4460
.
IF = 6.993
[ASEP]
[
doi
]
Masaryk; Jakub - Sychrová; Hana
.
Yeast Trk1 Potassium Transporter Gradually Changes Its Affinity in Response to Both External and Internal Signals
.
Journal of Fungi. 2022; 8(5)); 432
.
IF = 5.724
[ASEP]
[
doi
]
Mane; S. - Pathan; E. - Tupe; S. - Deshmukh; S. - Kale; Deepika - Ghormade; V. - Chaudhari; B. - Deshpande; M.
Isolation and Characterization of Chitosans from Different Fungi with Special Emphasis on Zygomycetous Dimorphic Fungus Benjaminiella poitrasii: Evaluation of Its Chitosan Nanoparticles for the Inhibition of Human Pathogenic Fungi
.
Biomacromolecules. 2022; 23(3); 808-815
.
IF = 6.979
[ASEP]
[
doi
]
Zobrazit více