Our Laboratory has been involved in learning, memory, and cognitive function studies. For instance, spatial orientation is now considered a type of so-called declarative memory (the ability to remember facts and events). This capability is dominantly affected in Alzheimer's disease and other dementias, obsessive-compulsive disorder, or schizophrenia. These are conditions for which we do not know details of their physiology, so we actually treat only symptoms but not causes. Using neuroanatomical, neuropharmacological, cellular, molecular, and behavioral approaches, we investigate brain function in relation to behavior, both in health and disease. In an intense collaboration, we also work on the development of novel therapeutics focused on brain diseases.
EXTERNAL WEBSITE OF THE LABORATORY
Projects
Důležité je také, že hipokampus, konkrétně DG, je jedním ze dvou míst neurogenezi v dospělém mozku (Altman a Das 1965). Role nově zrozených neuronů jsou předmětem kontroverzí, některé teorie zdůrazňují usnadnění separace podobných vzorců, tj. oddělení překrývajících se vzorů v hipokampálních vstupech a tudíž i různých behaviorálních kontextech (Sahay et al. 2011, Nakashiba et al. 2012) a zabránění rušení nových vzpomínek starými (tzv. prevence interference; Wiskott et al. 2006, Winocur et al. 2011).
More
Hippokampus je fylogeneticky stará mozková kůra, tzv. archikortex. Je propojen v širší funkční síť sestávající z hippocampus proper (Cornu Ammonis, CA1-4), gyrus dentatus (angl. dentate gyrus; DG), and subikulárního komplexu (Amaral a Witter 1989).
More
V současnosti také rozvíjíme model obsedantně-kompulzivní poruchy (OCD) pomocí senzitizace D/D3 dopaminových receptorů quinpirolem. OCD je chronická a částečně dědičná porucha chování. Její celoživotní prevalence se odhaduje na 1-3 % (Stein 2002).
More
Prostorová navigace potkanů je dokladem existence prostorové paměti, a je jedním z nejoblíbenějších modelů chování pro studium neurobiologických mechanismů, které jsou základem učení a paměti, rozhodování, a dalších vyšších kognitivních procesů (O'Keefe a Nadel 1978).
More
More
Show more
Achievements
Aleš Stuchlík a dalších čtrnáct excelentních vědců převzalo 23. května na slavnostním ceremoniálu v prostorách Knihovny Akademie věd ČR titul „doktor věd“ (ve zkratce DSc.). Tento titul, který se uděluje od roku 2003, náleží mimořádným vědeckým osobnostem jako výraz jejich zvláště vysoké kvalifikace. Ocenění laureátům předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Titul „doktor věd“ představuje v současnosti v České republice nejvyšší vědeckou kvalifikaci v profesní kariéře vědce. Jedenáct z čerstvých nositelů titulu přitom působí na pracovištích Akademie věd ČR a čtyři na vysokých školách.
More
Oddělení neurofyziologie paměti se stalo jako spoluřešitelské pracoviště účastníkem projektu (H2020 EPTRI) v programu Horizont 2020 zaměřeném na výzkumné infrastruktury. Cílem této infrastruktury je síť pracovišť zaměřených na inovativní translační výzkum v oblasti pediatrické medicíny a vývoje nových léčiv.
More
Ve středu 1. listopadu 2017 proběhla popularizační přednáška "Paměť, stárnutí a Alzheimerova choroba". Prof. Aleš Stuchlík a doc. Jan Laczó představili experimentální výzkum a moderní léčbu poruch paměti a odpovídali na četné dotazy z publika. Přednášku pořádal FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci".
More
Publications
Pulido; L. N. - Pochapski; J. A. - Sugi; A. - Esaki; J. Y. - Stresser; J. L. - Sanchez; W. N. - Baltazar; G. - Levčík; David - Fuentes; R. - Da Cunha; C.
Pre-clinical evidence that methylphenidate increases motivation and/or reward preference to search for high value rewards
.
Behavioural Brain Research. 2023; 437(2 February)); 114065
.
IF = 3.352
[ASEP]
[
doi
]
Patrono; Enrico - Hrůzová; Karolína - Svoboda; Jan - Stuchlík; Aleš
.
The role of optogenetic stimulations of parvalbumin-positive interneurons in the prefrontal cortex and the ventral hippocampus on an acute MK-801 model of schizophrenia-like cognitive inflexibility
.
Schizophrenia Research. 2023; 252(February); 198-205
.
IF = 4.662
[ASEP]
[
doi
]
Graňák; Š. - Tučková; K. - Kútna; V. - Vojtěchová; Iveta - Bajková; L. - Petrásek; Tomáš - Ovsepian; S. V.
Developmental effects of constitutive mTORC1 hyperactivity and environmental enrichment on structural synaptic plasticity and behaviour in a rat model of autism spectrum disorder
.
European Journal of Neuroscience. 2023; 57(1); 17-31
.
IF = 3.698
[ASEP]
[
doi
]
Židó; M. - Kačer; D. - Valeš; Karel - Svobodová; Z. - Zimová; D. - Štětkářová; I.
Metabolomics of Cerebrospinal Fluid in Multiple Sclerosis Compared With Healthy Controls: A Pilot Study
.
Frontiers in Neurology. 2022; 13(May 26)); 874121
.
IF = 4.086
[ASEP]
[
doi
]
Vojtěchová; Iveta - Macháček; T. - Krištofíková; Z. - Stuchlík; Aleš - Petrásek; Tomáš
.
Infectious origin of Alzheimer’s disease: Amyloid beta as a component of brain antimicrobial immunity
.
PLoS Pathogens. 2022; 18(11)); e1010929
.
IF = 7.464
[ASEP]
[
doi
]
Show more