Vydáno: 15. 6. 2023
Z médií

Sociologický ústav AV ČR se v rámci svého působení v Národním institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI) zapojil do spolupráce s Českým rozhlasem a serverem Investigace.cz ve snaze ukázat, jaké konspirace a dezinformace rezonují v české společnosti. V tomto a příštím týdnu tak vychází série článků se zaměřením na dílčí výzkumná témata. Vše bude zakončeno konferencí Českého rozhlasu, která proběhne ve čtvrtek 22. 6. Výsledky z výzkumu budou rovněž součástí konference SYRI v Senátu Parlamentu České republiky v úterý 20. 6.

iRozhlas.cz: Společnost nedůvěry

Výzkumnice a výzkumníci se rozhodli zjistit, jaké konspirační teorie jsou rozšířené v české společnosti, zda s nimi Češi a Češky souhlasí a jestli je možné z koloběhu dezinformací vystoupit. Odpovědi na celou řadu souvisejících otázek můžeme v těchto dnech nacházet na webu irozhlas.cz/neduvera.

Čtenáři a čtenářky si například vyzkouší, s jak velkou částí české populace se shodují ve svých názorech na vybrané konspirační a dezinformační narativy nebo v důvěře institucím, dozví se také více o typologii skupin lidí věřících v konspirace a dezinformace. Z výzkumu vyplývá, že pokud člověk nedůvěřuje společnosti, v níž žije, a ani jejím institucím, jako jsou vláda, parlament, úřady či média, otevírá se prostor pro konspirace a dezinformace.

Pokud se vydáme ke konkrétním tématům, na příkladu covidu a migrace se ukazuje, že mírné příznivce konspirací rozděluje důvěra v systém. Obě tyto skupiny tvoří něco jako „měkký obal“ tvrdého jádra silných příznivců konspirací, zároveň je mezi nimi zásadní rozdíl: Zatímco příznivci konspirací o covidu v zásadě nevěří státu a jeho institucím, jako jsou politický systém či média, příznivcům konspirací o migraci některé instituce nevadí, ale preferovali by vládu silnější ruky. Pokud jde o ruské dezinformace, těm věří v Česku jen zmíněné tvrdé konspirační jádro. To se v čase nemění a je tvořeno méně než deseti procenty české populace. „V širší populaci převažuje vůči těmto prokremelským příběhům silný odpor, a tak v Česku neopanovávají veřejný prostor jako třeba na sousedním Slovensku,“ komentuje iRozhlas. Tématem výzkumu se však stala také například spiritualita.

Více si o výzkumu můžete poslechnout také v podcastu serveru Seznam Zprávy, který přináší komentáře jedné z výzkumnic Marie Heřmanové. Zaměřuje se například na to, jak moc Češi (ne)odolávají dezinformacím či konspiracím, že náchylnost člověka podlehnout falešným zprávám ovlivňuje široká paleta faktorů, včetně jeho spirituality nebo na otázku, proč je hlavním problémem českého boje s dezinformacemi (ne)důvěra lidí ve stát a jeho instituce.

Server Investigace.cz zase nabízí rozhovor se sociologem Matoušem Pilnáčkem.

Sdílejte tuto stránku