Téma: internet, média, náboženství a religiozita
The study presented in this paper uses a representative sample of the Czech population to analyse the relationships between attitudes to trees and preferences for landscapes with trees. We ask whether a positive assessment of the environmental benefits of trees in general and old and dead trees in particular leads to preferences for close-to-nature forms of the tree landscape.
Téma: životní prostředí
Jak vnímáme staré stromy a jakou hodnotu jim přikládali lidé dříve? Máme dnes ještě zájem o starobylé mohutné stromy a jejich svědectví? A jak se vůbec lidská společnost vztahovala ke stromům v historii (památné stromy, paměť stromů) a jak s nimi nakládá v současnosti (stromy v zemědělství, stromy jako symbol či jako klíčová komponenta lesních ekosystémů)? Jak například poznáme, že se stromy používaly pro těžbu pryskyřice? Jaké jsou stopy tradičního ořezávání stromů v současné krajině?
Téma: životní prostředí
Covid-19 významně ohrozil nejen zdraví obyvatelstva a fungování zdravotnictví, ale i mnoho dalších oblastí lidského života. Epidemiologická opatření narušila běžné fungování společnosti a odrazila se i ve fungování kriminality a bezpečnostních složek. Proměny a dopady těchto omezení a opatření, zejména omezení pohybu (tzv. lockdowny), dokumentuje zpráva pomocí porovnání struktury a intenzity kriminality "před" obdobím covidu (2018-2019), "během" něj (2020) a "po" něm (2021- 2022).
Téma: kriminalita, regiony, sociální nerovnosti, veřejná správa, zdraví
Náklady na bydlení obecně představují nejvýznamnější položku spotřebních výdajů domácností. Zatímco průměrná evropská domácnost za bydlení včetně energií a dalších plateb utratila v roce 2021 25 % svého rozpočtu, v Česku to bylo dokonce 28 %.
Téma: bydlení, ekonomie, mzdy a příjmy
According to scapegoat theory, individuals tend to attribute personal or social problems to an out-group (real or imagined). This self-serving bias protects the ego or social identity from responsibility while increasing prejudice towards the out-group blamed for feelings of frustration.
Téma: hodnotové orientace, mezilidské vztahy, občanská společnost
Téma: sociologická teorie
This study focused on the social determinants of the objectified state of cultural capital in adulthood. It examined whether intergenerational transmission is still the dominant determinant of the size of a person’s home library in post-communist Czech society.
Téma: gender, kultura, mezigenerační vztahy, sociální nerovnosti, vzdělání
The analysis is based on a sample of 1015 citizens from Czechia. The cognitive energy literacy index (CELI), based on the knowledge of the energy mix in electricity production and the knowledge of the import/export of electricity in Czechia, is constructed in this article. The research aims to answer the following questions: What is the level of CELI within the population of Czechia? To what extent do the selected socio-demographic indicators affect the CELI?
Téma: energetika, spotřeba, veřejná politika, životní prostředí
Dlouhodobé úspory pomáhají udržovat stabilní standard a blahobyt lidí v různých fázích života či dokonce podporovat růst životní úrovně v čase, a to i po výpadku příjmů, který lze očekávat např. v důchodu. Hlavními důvody dlouhodobého spoření bývá právě zajištění na důchod, investice do nemovitosti či do vyššího vzdělání, ať už pro sebe, nebo pro své děti. Cílem této studie je identifikovat hlavní faktory, které mohou působit na vytváření dlouhodobých úspor.
Téma: ekonomie, mzdy a příjmy
Téma: dějiny sociologie
Téma: dějiny sociologie
Téma: náboženství a religiozita
This article outlines developments in empirical research on social stratification in the four countries constituting currently the Visegrád Group (V4). Sociology has been developing, if unevenly, as a discipline in these countries since the 19th or early 20th century. Empirical research on social stratification, based on data collected in large surveys, started here by the mid-1960s, first in Poland, then in Hungary, and later in the former Czechoslovakia.
Téma: dějiny sociologie, sociální nerovnosti
Previous research has shown that sleep deprivation, low quality sleep or inconvenient sleeping times are associated with lower quality of life. However, research of the longitudinal effects of sleep on quality of life is scarce. Hence, we know very little about the long-term effect of changes in sleep duration, sleep quality and the time when individuals sleep on quality of life.
Téma: zdraví, životní styl
Téma: dějiny sociologie
The article analyses medical communication in popular media relating to the risks in reproduction in the state-socialist Czechoslovakia between 1948 and 1989 and shows how it used emotions as an instrument to control women’s reproductive behaviour.
Téma: gender, rodičovství, zdraví
Téma: kultura
Téma: kultura
Životní styl spjatý s ekofeminismem se obrací směrem k rodině, domácnosti a lokálním komunitám. Nejde přitom o prostoduchou reprodukci zažitých genderových rolí, ale naopak o návrat k možnostem emancipace založené na inteligenci a tvořivosti.
Téma: gender, klimatická změna, životní prostředí, životní styl
Facebook
Twitter
Tweets by SociologickyNewsletter