Vydáno: 26. 6. 2023
Z médií

Jak bydlí české domácnosti v evropském srovnání a jak hodnotí své bydlení? Na to se ve svém výzkumu zaměřují ekonomky Kamila Fialová a Martina Mysíková. Ten vznikl ve spolupráci s Českou spořitelnou a jedním z jeho výstupů je nyní další výzkumná zpráva.

Ilustrace: Bing.com / DALL-E

V minulém měsíci se veřejnost mohla dočíst zevrubné informace o finančních rezervách českých domácností, nyní se výzkumnice zaměřily na palčivou problematiku bydlení. Palčivou toho důvodu, že náklady na bydlení zpravidla představují nejvýznamnější položku spotřebních výdajů domácností, a to nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí. Zatímco však evropský průměr hovoří pro 25 % výdajů, v Česku účet za bydlení včetně energií tvoří 28 % výdajů. „Náklady na bydlení se do velké míry odvíjejí od toho, zda domácnost žije ve vlastním bytě či domě, zda má hypotéku či půjčku, nebo zda bydlí v nájmu. V Česku žilo v roce 2021 78 % lidí v domácnostech, které vlastnily svůj domov, což je vysoko nad unijním průměrem (70 %),“ popisují strukturu domácností podle typu vlastnictví ekonomky.

Stále více lidí pociťuje náklady na bydlení jako velkou zátěž – mezi posledními dvěma roky došlo k nárůstu ze 33 % na 56 % respondentů. „Vnímání zátěže, kterou představují náklady na bydlení, se v průběhu dvou let zhoršilo 39 % respondentům. Při hlubší analýze je patrný rozdíl mezi oběma pohlavími, kdy u žen došlo významně častěji ke zhoršení situace. Naopak nejsou patrné významnější rozdíly podle věku, vzdělání či dalších charakteristik respondentů. Lze tedy říci, že se zhoršilo vnímání zátěže nákladů na bydlení napříč celou populací,“ nabídí Fialová a Mysíková podrobnější pohled do odpovědí účastníků a účastnic reprezentativního výzkumu. Důležitými faktory jsou v tomto ohledu typ vlastnictví bydlení, výše příjmu domácnosti a výsledek jejího měsíčního hospodaření nebo také velikost obce.

„Lidé, kteří na konci měsíce ušetří nějaké peníze nebo alespoň vyjdou akorát, jsou výrazně méně často přetíženi a stejně tak výrazně méně často pociťují velkou zátěž. V Praze jsou lidé přetíženi náklady na bydlení zdaleka nejčastěji, v menších městech a obcích je pravděpodobnost přetížení zhruba poloviční,“ vypočítávají autorky výzkumné zprávy.

K tématu výzkumu proběhne 27. června 2023 tisková konference. Celá výzkumná zpráva je dostupná online.

Aktualizováno: Kamila Fialová k tématu poskytla rozhovor pro Českou televizi (čas videa 10:45).

Sdílejte tuto stránku