Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.
Nové webové stránky Ústavu pro českou literaturu AV ČR najdete od listopadu 2021 na adrese ucl.cas.cz.
Stránky service.ucl.cas.cz/cs nadále neaktualizujeme.
Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. (ÚČL), je největším neuniverzitním pracovištěm v České republice, které se věnuje základnímu výzkumu v oblasti literární vědy. Je garantem výzkumu národní identity v oblasti literatury a nejsilnější institucí svého vědního oboru – literárněvědné bohemistiky – ve světovém měřítku.
Předmětem výzkumů prováděných v ÚČL jsou historie i současnost české literatury v jejím jazykovém i teritoriálním vymezení (tedy literatura v českém jazyce i literatura z Čech, Moravy a Slezska v různých jazycích, které se zde v historii používaly, zejména latinském, českém, německém). K předmětu bádání pracovníků ÚČL patří dále vztahy české literatury s literaturami jiných jazyků či regionů, teorie literatury a rovněž literární život v českých zemích od jeho počátků až po dnešek. Zabývá se přitom jak literaturou uměleckou, tak i populární či triviální, dále pak dějinami českého divadla a dramatu.
Od roku 2016 ÚČL provozuje výzkumnou infrastrukturu Česká literární bibliografie a je spoluvydavatelem ediční řady Česká knižnice, zprostředkující studentům, pedagogům a širší veřejnosti klasická díla české literatury od středověku po současnost.
Aktuality
Centrum pro studia komiksu ÚČL AV ČR a FF UP si vás dovoluje pozvat na dvoudenní výroční kolokvium Studia komiksu: reflexe a příležitosti, které se uskuteční v pátek 26. a sobotu 27. listopadu, z pandemických důvodů bohužel pouze v online prostoru.
Jazykovědné sdružení pořádá ve čtvrtek 25. listopadu od 13 hodin odborný seminář Popularizační diskurz z pohledu stylistiky, naratologie, historiografie. Své příspěvky zde přednesou i Alice Jedličková a Ondřej Sládek.
Letošní Textologické kolokvium se uskuteční v úterý 23. listopadu od 13 hodin v dolní zasedací místnosti naší pražské budovy. Zatím počítáme s osobní účastí. Na programu bude seznámení s aktuálně zpracovávanými edičními projekty, představení textologických zkoumání na poli historie a geneze textu a analýz dosud neznámých materiálů, edičních konceptů a metodologická reflexe i objevy. Především však nabídne prostor pro diskusi.
Ve středu 24. listopadu se uskuteční mezioborově obsazené pracovní setkání s názvem Výzkum konspirační imaginace: metody a sondy do mytopoetiky dneška. Vzhledem k aktuální epidemické situaci bude workshop bez diváků. Pro případné zájemce pak zveřejníme záznam.
V prestižním vědeckém časopise Nature Human Behaviour vyšel příspěvek, na kterém se podílel i kolega Petr Plecháč. Článek reaguje na studii z r. 2019, která podpořila hypotézu, že je známý epos dílem jediného autora.
Od úterý 9. do čtvrtka 11. listopadu máte jedinečnou možnost nakoupit vybrané tituly z produkce nakladatelství Ústavu pro českou literaturu AV ČR se slevou až 80 %.
Sborník vzniklý na základě semináře Intermediálních studií, konaného roku 2021 v rámci programu Literatura a mezikulturní komunikace na Masarykově univerzitě v Brně, vydaly spolu se svými studentkami a studenty kolegyně Alice Jedličková a Stanislava Fedrová.