Co je u nás nového?
Ministr zemědělství Somalilandu navštívil ÚEB
Třicátého června 2023 jsme na pražském pracovišti přivítali hosty z afrického Somalilandu v čele s ministrem zemědělství. S představiteli ústavu diskutovali o možnostech případné budoucí spolupráce.
Z buňky do buňky: vědci odhalili dosud neznámý způsob, jak rostliny řídí tvorbu a dopravu svých hormonů
Odborníci ze společného pracoviště našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci se podíleli na objevu, který podstatně rozšiřuje znalosti o důležitých rostlinných hormonech brassinosteroidech.
ÚEB na VědaFestu 2023
V středu 21.6.2023 se na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích konal jedenáctý ročník VědaFestu. Tato laboratoř pod širým nebem nabídla přes 100 různých stánků. Na nšem stánku jsme představili různá semena rostlin i jaké jsou v nich obsažené látky.
ÚEB na Veletrhu vědy 2023
Ve dnech 8.-10.6.2023 se na Výstavišti PVA EXP Praha v Letňanech konal sedmý ročník Veletrhu vědy. Tato akce je největší populárně naučnou akcí pořádanou v České republice, která představila více než 100 stánků ze světa všech možných vědních oborů (například přírodních, technických, humanitních a společenských věd). A náš ústav nemohl se svou expozicí chybět.
Průlomový objev odhalil tajemství přenosu DNA v chromozomech ječmene
Naši vědci se spojili s německými kolegy, aby zaplnili bílé místo ve znalosti rostlinné DNA. Zjistili, jak je uspořádána dědičná informace v chromozomech ječmene během buněčného dělení.
Předsedkyně AV ČR navštívila s hosty z Libereckého kraje naše šlechtitele
Šlechtitelská stanice našeho ústavu přivítala 5. května 2023 předsedkyni AV ČR profesorku Evu Zažímalovou spolu s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a starostou Turnova Tomášem Hockem.
Rostlina na červen 2023:
Na přelomu května a června u nás kvetou různé druhy orchidejí. Tentokrát se podíváme za jedním vlhkomilným druhem, který jsme nafotili těsně za našimi hranicemi, a to v Krušných horách na německé straně…
Ústav otevřel rozšířenou Aplikační laboratoř pro zemědělský výzkum
V úterý 25. dubna 2023 jsme na našem olomouckém pracovišti otevřeli nové prostory Aplikační laboratoře pro zemědělský výzkum. Kvůli rostoucímu zájmu o služby, které poskytuje, bylo nutné ji rozšířit.
Rostlina na duben 2023: Adonisova rostlina
Koncem dubna kvete svými velikými žlutými květy hlaváček jarní, tedy naše rostlina s příběhem na měsíc duben...
Při sestřihu genetické informace se evoluce neopakuje, ale může se rýmovat
Alternativním sestřihem lze podle jednoho genu vytvořit několik verzí proteinu. Tým vedený vědci z ČR ale zjistil, že u rostlin během evoluce některých genů vznikají shodné verze proteinů několikrát nezávisle na sobě.