Znáte Arduino? Pokud ne, rádi vás s tímto populárním minipočítačem seznámíme. Pokud již základy např. z hodin informatiky máte, vaše znalosti a schopnosti společně posuneme ještě dál. Samostatný blok letní školy bude věnovaný kurzu programování v Pythonu, ale i 3D tisku. Společně se budeme zabývat základní koncepcí Průmyslu 4.0: digitalizací, integrací, umělou inteligencí, strojovým viděním. To vše v moderní laboratoři robotiky I4C. Jeden den setkání proběhne virtuálně.
KDE A JAK? Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, Technická 2, Brno
KDY? 7. – 10. 8. 2023
Více informací najdete na webu fakulty.
Baví vás technika? Láká vás naučit se navrhovat nové produkty? Zajímá vás věda? Chcete vědět, jaká je cesta od nápadu přes digitální model, virtuální realitu, až po výrobu prototypu 3D tiskem? Máte týmového a soutěživého ducha? Máte rádi výzvy? Pokud ano, tak přijďte mezi nás.
Během jednoho týdne se stanete konstruktérem a designerem. Jako konstruktér navrhnete mechanismus pohonu vozidla, které vymodelujete a vytisknete na 3D tiskárně. V roli designera naskenujete karoserii, kterou dotvoříte ve virtuální realitě. A třeba vyhrajete týmovou soutěž. Navíc si zazávodíte v pneumobilu, seznámíte se s robotickým 3D tiskem, vědeckými laboratořemi a uslyšíte opravdové ticho v akustické komoře.
KDE? Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně, Technická 2, Brno
KDY? 14. – 18. 8. 2023 a 21. – 25. 8. 2023
Cena? zdarma
Registrace do 9. 7. 2023: ZDE
Katedra technologií a struktur Fakulty textilní TUL organizuje pro studenty středních škol Projektové prázdninové dny Ochutnejte textil.
Projektové prázdninové dny mají přiblížit a objasnit problematiku technických a oděvních textilních struktur žákům středních škol. V rámci projektových prázdninových dnů mohou žáci středních škol individuálně pracovat s návrhem, konstrukcí, výrobou a následně hodnocením tří základních textilních struktur: příze, pleteniny a tkaniny.
ČZU se bude prezentovat na 49. ročníku Země živitelky, který začíná ve čtvrtek 24. srpna 2023 . Země živitelka je největší a nejvýznamnější akcí svého druhu, zaměření a rozsahu, určená pro odbornou i laickou veřejnost, zaměřující se na zemědělský sektor napříč všemi jeho obory v České republice a na Slovensku.
Země živitelka prezentuje nejširší nabídku zemědělských oborů na jednom místě (novinky z oborů zemědělské techniky, myslivosti, včelařství, rybářství, potravinářství nebo chovu hospodářských zvířat, komplexní prezentaci zemědělství od historie po současné trendy, i novinky v oblasti výzkumu a vzdělávání).
Na cestě k udržitelnosti
49. ročník Země živitelky začíná ve čtvrtek 24. srpna a potrvá do 29. srpna 2023 v Českých Budějovicích. Země živitelka je největší a nejvýznamnější akcí svého druhu v Česku a na Slovensku a je určená pro odbornou i laickou veřejnost. Mendelu zde bude mít stánek v pavilonu R, na kterém bude prezentovat nejnovější poznatky z daných oblastí a pro širokou veřejnost bude připravený doprovodný program.
Místo konání ake: Výstaviště České Budějovice
Šestnáctý ročník letní školy elektrotechniky JuniorFEL je určen pro žáky 2. stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, kteří mají základní znalosti z fyziky a především se zajímají o elektrotechniku a elektroniku.
Tematicky bude navazovat na předchozí ročníky – během jednoho týdne se zájemci dozví, co je elektřina, jak vznikají blesky, jak si mohou vytvořit a zapojit elektrický obvod nebo co pohání tramvaje a trolejbusy. Všichni si také vyzkoušejí naprogramovat robota a poměří své síly při výrobě elektřiny.
V prostorách Střední průmyslové školy v Tachově se od 28. srpna do 1. září účastníci pod vedením pedagogických pracovníků FEL a odborného lektora seznámí srozumitelnou a hravou formou se základními poznatky a zajímavostmi v oborech elektrotechnika a elektronika – dozví se, jak fungují chytré oděvy, jak se staví a programují stavebnice Lego nebo jak se řídí výroba nejen elektrotechnických produktů. Naučí se vyrobit elektronickou vlaštovku a poslední den týdne se podívají, jak to vypadá v laboratořích Fakulty elektrotechnické ZČU.
Katedra kybernetiky Fakulty aplikovaných pořádá 6. ročník letního kybernetického soustředění vyšší úrovně Campo Lampone, které proběhne od pondělí 28. srpna do pátku 1. září v budově fakulty v kampusu ZČU na Borských polích. Určeno je pro ty, kdo už mají zkušenosti s programováním například z kurzu Campo Arduino a jsou schopni pracovat samostatněji. Na Campo Lampone se programuje v jazyku Python, přičemž letošní úloha bude více kompetitivní než v předešlých letech. Účastníci si vyzkoušejí řešení robotické úlohy, využívat budou umělou inteligenci.
Letní škola GeoCamp, jejíž 3. ročník připravila katedra geomatiky Fakulty aplikovaných věd, proběhne od 28. do 30. srpna a zájemcům z řad středoškoláků, žáků 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií představí základy geografických informačních systémů, bezpilotní létání, mentální mapování nebo třeba tvorbu plánu vybraného podlaží budovy FAV. V plánu je i orientační běh kampusem ZČU. Mezi hlavní lákadla letošního ročníku bude patřit i mobilní planetárium.
Katedra fyziky Fakulty aplikovaných věd připravuje 4. ročník letní školy aplikované fyziky NanoCamp, a to v termínu od 24. do 26. srpna. Účastníci se dozví, kde všude se využívají nové nanostrukturní materiály s unikátními vlastnostmi, a seznámí se s tím, jak se tyto materiály navrhují, experimentálně připravují a analyzují. Vyzkouší si přípravu tenkovrstvých materiálů atom po atomu pomocí plazmových technologií, prozkoumají vlastnosti připravených materiálů pokročilými analytickými metodami a získají představu o možnostech a výzvách současné materiálové vědy a aplikované fyziky.
Máte ségru, dceru nebo známou, která se zajímá o IT?
Neváhejte a řekněte jí o Letní škole IT pro holky.
Pro koho je Letní škola určená?
Pro všechny středoškolačky se zájmem o IT.
Kdy a kde bude?
Letošní ročník proběhne ve dnech 28. 8. - 1. 9. 2023 v areálu FIT VUT v Brně na ulici Božetěchova 2. Výuka bude probíhat vždy od 9:00 do 17:00.
A co si z ní odnese?
A to všechno v bezpečném kruhu středoškolaček s podobným myšlením. Bez toho, aby jim někdo tvrdil, že '...na to holky přece nemají hlavu....!' Protože my věříme, že holky můžou být v IT stejně dobré jako kluci :)
Studenti a studentky středních škol se zájmem o matematiku a fyziku se mohou hlásit na letní školu MechCamp, kterou pořádá katedra mechaniky Fakulty aplikovaných věd. Šestý ročník proběhne v prostorách fakulty od 30. srpna do 1. září. V programu ani letos nebudou chybět mechanika tekutin, dynamika a kompozitní materiály. „Obsah MechCampu bude orientován na tvůrčí práci v oblasti mechaniky, a to s využitím komerčních programů i vlastních implementací jednoduchých modelů. Tradičně se mohou účastníci těšit také na prohlídku laboratoří mechaniky,“ říká člen organizačního týmu Radek Bulín.
LETNÍ TECHNICKÁ ŠKOL nejen upevní teoretické základy potřebné ke studiu na technických vysokých školách, ale formou zajímavých přednášek zástupců oborů ukáže potřebu technicky vzdělané mladé generace a zvýší její zájem o tato studia.
Letní technická škola shrnuje základní středoškolské znalosti matematiky, deskriptivní geometrie, fyziky, chemie a informatiky a uvádí studenty do vysokoškolské problematiky těchto předmětů. Závěrem každého přednáškového dne se posluchači seznámí populární formou s problematikou řešenou na vybraných odborných ústavech a dále s Knihovnickým centrem (budova A v areálu školy).
Studium je určeno dětem ze základních škol a nižších ročníků gymnázií. Zážitky z tématických workshopů jsou jednoduše cool – 3D virtuální realita, 3D tiskárna nebo dokonce sestavení závodní buginy! Jednotlivé katedry Fakulty strojní zasvětí děti do tajů techniky.
Základní, střední a až pak vysoká škola? To na Západočeské univerzitě neplatí! V rámci Dětské technické univerzity mohou studovat už žáci prvního a druhého stupně základních škol. Ochuzeni nebudou ani o imatrikulaci a slavnostní promoci, během níž převezmou diplom z rukou děkana a rektora.
Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ve své letní škole BootCamp opět přivítá své nově nastupující studenty, kteří nemají ze střední školy zkušenosti s programováním. Toto týdenní programovací soustředění se bude konat dva týdny před začátkem zimního semestru. Studenti se během něj zúčastní přednášek o teorii programování a budou řešit programátorské úlohy, což jim usnadní nástup do prvního ročníku bakalářských studijních programů na Fakultě aplikovaných věd.
Fascinuje vás, jaká kouzla a tajemství se skrývají v elektrotechnice, fyzice, energetice a mnoha dalších oborech? Jste v úžasu nad tím, co dokáže vyčarovat příroda kolem nás? Zkrátka baví vás dívat se na svět kolem sebe otevřenýma očima?
Nenechte si v pátek 8. září ujít Den vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni. Plzeňské náměstí Republiky proměníme ve vědeckou laboratoř plnou netradičních pokusů, ukázek a exponátů, které si budete moct prohlédnout, osahat a vyzkoušet na vlastní kůži.
Přijďte si hrát, závodit, soutěžit a hlavně žasnout nad tajemstvím vědy a techniky.
Sami uvidíte, že věda je zábava!
Brno je plné vědy, a co víc, s vědou i vědci rozhodně není nuda! Přijďte se o tom přesvědčit na Festival vědy 2023 do areálu brněnského výstaviště, pavilonu A1. Od pátku 8. září do neděle 10. září 2023 – kdykoli od 9 do 18 hodin – se nechte vtáhnout do atraktivního světa vědy, techniky i historie. Vstup zdarma. Zve vás Hvězdárna a planetárium Brno.
Místo konání akce: areál BVV, pavilon A1
Čas: 9:00 – 18:00
Největší popularizační akce v Brně na níž čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připraví interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Každý tak na vlastní kůži může zažít, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
Rektor Mendelovy univerzity v Brně si dovoluje pozvat na odbornou přednášku nositelky Nobelovy ceny za chemii v roce 2020 za vývoj metody pro úpravu genomu. Přednáška s názvem „A Research Journey towards the CRISPR-Cas Genome Engineering Technology“ bude pronesena v angličtině.
Prof. Emmanuelle Charpentier, Ph.D. bude dne 13. září udělena čestná vědecká hodnost doctor honoris causa Mendelovy univerzity.
Místo konání akce: Kampus MENDELU, budova Q - učebna Q01,
Začátek: 17:00
Populární projekt volnočasových aktivit již řadu let seznamuje žáky ZŠ a studenty nižších ročníků víceletých gymnázií s prostředím univerzity, moderními technologiemi a nejnovějšími vědeckými poznatky.
Pokud máte doma sourozence nebo děti, které chodí do 6. – 9. třídy a zajímá je příroda, technika nebo umění, pak jim řekněte o VUT Junior!
Registrace na příští akademický rok se spustí už 26. června.
FameLab je stand-upová vědecká soutěž, která hledá talenty v oblasti popularizace vědy. V ČR se koná každoročně od roku 2011. Zaměřuje se na posílení komunikačních a prezentačních dovedností účastníků, sdílení zkušeností, vytvoření národní i světové sítě vědeckých popularizátorů a podněcování zájmu o vědu mezi veřejností.
Speciální hospodský kvíz u příležitosti letošního ročníku Noci vědců, konaný na konkrétních místech napříč ČR - místa budou upřesněna. Na soutěžící čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě. Výsledky týmu budou moci soutěžící porovnat s dalšími týmy v celkem devíti univerzitních městech.
Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak může věda působit, ale na Západočeské univerzitě vám 6. 10. 2023 během Noci vědců ukážeme, že ke každému tajemství existuje klíč. Pojďte s námi objevovat tajemná zákoutí vědy a nechejte se našimi vědci a vědkyněmi inspirovat k vlastnímu poznávání a zkoumání zákonitostí světa kolem nás, nebo k dalšímu studiu - třeba právě na Západočeské univerzitě v Plzni.
Posláním Noci vědců je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod.
Noc vědců je jedna z největších vědecko-popularizačních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě. Tradičně poslední pátek v září během ní otevírají ve večerních a nočních hodinách své dveře široké veřejnosti vědecká a výzkumná pracoviště i další instituce na stovkách míst v Evropě.
Téma letošního ročníku Noci vědců je TAJEMSTVÍ. V Jihlavě se můžete těšit na bohatý program pro děti i dospělé, který připravila Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihlavská astronomická společnost, Gymnázium Jihlava a Eurocentrum Jihlava.
přednášky
workshopy
fyzikální show
komentované prohlídky
astronomické pozorování
soutěže
kvízy
dětský koutek
Vstupné ZDARMA
Nemůžete dorazit osobně? To nás mrzí… Každopádně v rámci online programu, který bude dostupný na webu již od pátku 29. září až do konce roku, si budete moct vybrat i vy. Budeme pro vás mít podcasty, videa i různé kvízy a soutěže.
Více na: www.nocvedcu.cz/jihlava
Těšíme se na viděnou!
Cílem konference je předestřít možnosti, které má akademická obec k dispozici v oblasti komunikace vědy. Smyslem projektu je srozumitelně a poutavě sdělit cílové skupině (akademičtí a vědečtí pracovníci a pracovnice ZČU, studující na ZČU, členky a členové oborových platforem v oblasti VaV, zástupci a zástupkyně partnerských institucí) význam komunikace vědy.
Záměrem celé akce je přiblížit cílové skupině (viz výše) důležitost komunikace vědy a zvýšit její kompetence v této oblasti. Důraz bude kladen mimo jiné na koordinaci komunikace vědy a výzkumu tak, aby nebyla výzkumná komunita fragmentována a aby byla efektivita nastavených komunikačních procesů zvýšena, zefektivněna.
Akce je ZDARMA po předchozí registraci, ta bude otevřena od 1. 9. 2023 na webu akce.
Termín konání: 18. 10. 2023 od 10:00 hod, Papírna Plzeň
MjUNI jerogram celoživotního vzdělávání pod záštitou Masarykovy univerzity a je určena žákům a studentům od 9 do 18 let. Je to unikátní příležitost, jak poznat akademické prostředí a vyzkoušet si roli studenta nanečisto a na vlastní kůži. Výuky probíhají během 8 sobot od října do května na různých pracovištích a fakultách Masarykovy univerzity.
Už potřetí připravila Fakulta elektrotechnická (FEL) ve spolupráci se středními školami v regionu a za podpory Plzeňského kraje letní školy pro žáky 5. až 9. tříd ZŠ nebo primy až kvarty víceletých gymnázií se zájmem o elektrotechniku.
Kratší program sestavený z vybraných aktivit se pak uskuteční během podzimních prázdnin v budově Střední průmyslové školy v Klatovech.