Studium je určeno dětem ze základních škol a nižších ročníků gymnázií. Zážitky z tématických workshopů jsou jednoduše cool – 3D virtuální realita, 3D tiskárna nebo dokonce sestavení závodní buginy! Jednotlivé katedry Fakulty strojní zasvětí děti do tajů techniky.
Základní, střední a až pak vysoká škola? To na Západočeské univerzitě neplatí! V rámci Dětské technické univerzity mohou studovat už žáci prvního a druhého stupně základních škol. Ochuzeni nebudou ani o imatrikulaci a slavnostní promoci, během níž převezmou diplom z rukou děkana a rektora.
Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ve své letní škole BootCamp opět přivítá své nově nastupující studenty, kteří nemají ze střední školy zkušenosti s programováním. Toto týdenní programovací soustředění se bude konat dva týdny před začátkem zimního semestru. Studenti se během něj zúčastní přednášek o teorii programování a budou řešit programátorské úlohy, což jim usnadní nástup do prvního ročníku bakalářských studijních programů na Fakultě aplikovaných věd.
Fascinuje vás, jaká kouzla a tajemství se skrývají v elektrotechnice, fyzice, energetice a mnoha dalších oborech? Jste v úžasu nad tím, co dokáže vyčarovat příroda kolem nás? Zkrátka baví vás dívat se na svět kolem sebe otevřenýma očima?
Nenechte si v pátek 8. září ujít Den vědy a techniky Západočeské univerzity v Plzni. Plzeňské náměstí Republiky proměníme ve vědeckou laboratoř plnou netradičních pokusů, ukázek a exponátů, které si budete moct prohlédnout, osahat a vyzkoušet na vlastní kůži.
Přijďte si hrát, závodit, soutěžit a hlavně žasnout nad tajemstvím vědy a techniky.
Sami uvidíte, že věda je zábava.
Brno je plné vědy, a co víc, s vědou i vědci rozhodně není nuda! Přijďte se o tom přesvědčit na Festival vědy 2023 do areálu brněnského výstaviště, pavilonu A1. Od pátku 8. září do neděle 10. září 2023 – kdykoli od 9 do 18 hodin – se nechte vtáhnout do atraktivního světa vědy, techniky i historie. Vstup zdarma. Zve vás Hvězdárna a planetárium Brno.
Místo konání akce: areál BVV, pavilon A1
Čas: 9:00 – 18:00
Největší popularizační akce v Brně na níž čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připraví interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Každý tak na vlastní kůži může zažít, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
Rektor Mendelovy univerzity v Brně si dovoluje pozvat na odbornou přednášku nositelky Nobelovy ceny za chemii v roce 2020 za vývoj metody pro úpravu genomu. Přednáška s názvem „A Research Journey towards the CRISPR-Cas Genome Engineering Technology“ bude pronesena v angličtině.
Prof. Emmanuelle Charpentier, Ph.D. bude dne 13. září udělena čestná vědecká hodnost doctor honoris causa Mendelovy univerzity.
Místo konání akce: Kampus MENDELU, budova Q - učebna Q01,
Začátek: 17:00
Populární projekt volnočasových aktivit již řadu let seznamuje žáky ZŠ a studenty nižších ročníků víceletých gymnázií s prostředím univerzity, moderními technologiemi a nejnovějšími vědeckými poznatky.
Pokud máte doma sourozence nebo děti, které chodí do 6. – 9. třídy a zajímá je příroda, technika nebo umění, pak jim řekněte o VUT Junior!
Registrace na příští akademický rok se spustí už 26. června.
FameLab je stand-upová vědecká soutěž, která hledá talenty v oblasti popularizace vědy. V ČR se koná každoročně od roku 2011. Zaměřuje se na posílení komunikačních a prezentačních dovedností účastníků, sdílení zkušeností, vytvoření národní i světové sítě vědeckých popularizátorů a podněcování zájmu o vědu mezi veřejností.
Speciální hospodský kvíz u příležitosti letošního ročníku Noci vědců, konaný na konkrétních místech napříč ČR - místa budou upřesněna. Na soutěžící čeká obvyklých 56 otázek v 5 kolech a také speciální ceny od vysokých škol v daném městě. Výsledky týmu budou moci soutěžící porovnat s dalšími týmy v celkem devíti univerzitních městech.
Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak může věda působit, ale na Západočeské univerzitě vám 6. 10. 2023 během Noci vědců ukážeme, že ke každému tajemství existuje klíč. Pojďte s námi objevovat tajemná zákoutí vědy a nechejte se našimi vědci a vědkyněmi inspirovat k vlastnímu poznávání a zkoumání zákonitostí světa kolem nás, nebo k dalšímu studiu - třeba právě na Západočeské univerzitě v Plzni.
Posláním Noci vědců je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod.
Noc vědců je jedna z největších vědecko-popularizačních akcí nejen v České republice, ale i v Evropě. Tradičně poslední pátek v září během ní otevírají ve večerních a nočních hodinách své dveře široké veřejnosti vědecká a výzkumná pracoviště i další instituce na stovkách míst v Evropě.
Téma letošního ročníku Noci vědců je TAJEMSTVÍ. V Jihlavě se můžete těšit na bohatý program pro děti i dospělé, který připravila Vysoká škola polytechnická Jihlava, Jihlavská astronomická společnost, Gymnázium Jihlava a Eurocentrum Jihlava.
přednášky
workshopy
fyzikální show
komentované prohlídky
astronomické pozorování
soutěže
kvízy
dětský koutek
Vstupné ZDARMA
Nemůžete dorazit osobně? To nás mrzí… Každopádně v rámci online programu, který bude dostupný na webu již od pátku 29. září až do konce roku, si budete moct vybrat i vy. Budeme pro vás mít podcasty, videa i různé kvízy a soutěže.
Více na: www.nocvedcu.cz/jihlava
Těšíme se na viděnou!
Chcete odhalit veškerá tajemství, která ukrývá věda? Navštivte významné vědecké instituce v Hradci Králové, které v rámci tradiční Noci vědců otevřou
6. října 2023 svoje brány a nechají vás nahlédnout pod pokličku svého celoročního bádání.
Těšit se můžete na workshopy, soutěže, vědecké show či přednášky pro děti i dospělé.
Ústav sociálních studií Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové pořádá XXVII. ročník mezinárodní vědecké konference SOCIALIA. Letošní ročník je zaměřen na sociálně pedagogickou analýzu současné rodiny, a navíc je věnován významnému životnímu jubileu prof. PhDr. Blahoslava Krause, CSc. Kromě klasických sekcí se můžete těšit na plenární diskusi, účast odborníků z praxe i pestrý doprovodný program.
Cílem konference je předestřít možnosti, které má akademická obec k dispozici v oblasti komunikace vědy. Smyslem projektu je srozumitelně a poutavě sdělit cílové skupině (akademičtí a vědečtí pracovníci a pracovnice ZČU, studující na ZČU, členky a členové oborových platforem v oblasti VaV, zástupci a zástupkyně partnerských institucí) význam komunikace vědy.
Záměrem celé akce je přiblížit cílové skupině (viz výše) důležitost komunikace vědy a zvýšit její kompetence v této oblasti. Důraz bude kladen mimo jiné na koordinaci komunikace vědy a výzkumu tak, aby nebyla výzkumná komunita fragmentována a aby byla efektivita nastavených komunikačních procesů zvýšena, zefektivněna.
Akce je ZDARMA po předchozí registraci, ta bude otevřena od 1. 9. 2023 na webu akce.
Termín konání: 18. 10. 2023 od 10:00 hod, Papírna Plzeň
MjUNI jerogram celoživotního vzdělávání pod záštitou Masarykovy univerzity a je určena žákům a studentům od 9 do 18 let. Je to unikátní příležitost, jak poznat akademické prostředí a vyzkoušet si roli studenta nanečisto a na vlastní kůži. Výuky probíhají během 8 sobot od října do května na různých pracovištích a fakultách Masarykovy univerzity.
Už potřetí připravila Fakulta elektrotechnická (FEL) ve spolupráci se středními školami v regionu a za podpory Plzeňského kraje letní školy pro žáky 5. až 9. tříd ZŠ nebo primy až kvarty víceletých gymnázií se zájmem o elektrotechniku.
Kratší program sestavený z vybraných aktivit se pak uskuteční během podzimních prázdnin v budově Střední průmyslové školy v Klatovech.