Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dělostřelci z doby mingské říše
Dělostřelci z doby mingské říše

Povstání knížete z Ning je označení pro vzpouru Ču Čchen-chaoa, knížete z Ning, proti vládě mingského císaře Čeng-te. Povstání s centrem v Nan-čchangu, hlavním městě jihočínské provincie Ťiang-si, začalo 10. července a zhroutilo se 20. srpna 1519, kdy kníže z Ning padl do zajetí vládní armády vedené velkým koordinátorem sün-fu jižního Ťiang-si Wang Jang-mingem.

Ambiciózní Ču Čchen-chao toužil po získání moci, snažil se ovládnout domovskou provincii Ťiang-si, bezdětnému císaři Čeng-temu nabízel svého syna jako korunního prince. V létě 1519 se kníže z obavy před zatčením otevřeně vzbouřil. Plánoval shromáždění armády a 3 dny po začátku povstání vytáhnout na Nanking, vedlejší hlavní město říše Ming, dosáhnout jej o 5 dní později a oficiálně nastoupit na trůn. Plán však selhal. Wang Jang-ming, nejvýše postavený úředník v provincii, rebelům unikl, v Ťi-anu na jihu Ťiang-si shromažďoval armádu a snažil se znejistit povstalce podsouváním falešných zpráv. Kníže tak oddaloval zahájení pochodu na Nanking, na sever vyrazil až 27. července. Wang Jang-ming zatím shromáždil oddíly prefektů a okresních správců z velké části Ťiang-si, vytáhl na Nan-čchang a 14. srpna ho snadno obsadil. Vracející se armádu rebelů jeho vojsko rozdrtilo ve třídenní bitvě na jezeře Pcho-jang severně od Nan-čchangu, kníže v bitvě padl do zajetí.

Na povstání císař Čeng-te reagoval cestou z Pekingu na jih v doprovodu armády. Do Nankingu dorazil až v lednu 1520. Následné vyšetřování vzpoury se táhlo do konce roku 1520 a skončilo popravami hlavních účastníků povstání i jejich příznivců u dvora; knížeti bylo dovoleno spáchat sebevraždu. Už v září 1520 se císař vydal zpět do Pekingu, během cesty onemocněl a po několika měsících na jaře 1521 zemřel.

  • … řízené střely IDAS (na obrázku) umožní ponořeným ponorkám boj proti vzdušným cílům?
  • … dřevěná synagoga ve Hvizdci byla zničena nacisty a obnovena roku 2014 ve varšavském židovském muzeu?
  • … zápasy bojovnic pestrých jsou v Thajsku předmětem hazardní hry?
  • … filmový režisér Roberto Rossellini se zúčastnil automobilového závodu Mille Miglia?
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software
logo Wikifunctions
Wikifunkce – repozitář kódu
Neurochirurgové a instrumentářka při operačním odstranění mozkového nádoru v moskevském Vědecko-výzkumném institutu urgentní medicíny N. V. Sklifosovského
Neurochirurgové a instrumentářka při operačním odstranění mozkového nádoru v moskevském Vědecko-výzkumném institutu urgentní medicíny N. V. Sklifosovského

Neurochirurgové a instrumentářka při operačním odstranění mozkového nádorumoskevském Vědecko-výzkumném institutu urgentní medicíny N. V. Sklifosovského


30. srpna – středa
Gabon Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba byl sesazen při vojenském převratu.
29. srpna – úterý
ČeskoKazachstánRuskoBělorusko Vláda Petra Fialy jednomyslně podpořila kazachstánský klub Tobol Kostanaj a umožnila občanům RuskaBěloruska vstup do země.
26. srpna – sobota
Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, stávající zimbabwský prezident, byl zvolen pro druhé volební období. Opozice odmítla uznat výsledek voleb.
USA Z Kennedyho vesmírného střediska NASA odstartovala vesmírná loď Crew Dragonnovou čtyřčlennou posádku pro ISS.
24. srpna – čtvrtek
Jižní Afrika Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa přizval Argentinu, Egypt, Etiopii, ÍránSaúdskou Arábii k členství v mezinárodní organizaci BRICS.
Japonsko Společnost TEPCO zahájila vypouštění radioaktivní vody z nádrží v areálu Jaderné elektrárny Fukušima I do Tichého oceánu.
23. srpna – středa
Indie Indická sonda Čandraján-3 přistála u jižního pólu Měsíce. Indie se stala čtvrtou zemí, která vykonala úspěšnou cestu na Měsíc.
Rusko Jevgenij Prigožin, vůdce Wagnerovy skupiny, zahynul spolu s devíti dalšími lidmi včetně Dmitrije Utkina při zřícení soukromého letadla Embraer Legacy 600 v Tverské oblasti Ruska.
Slovensko Slovenská prezidenta Zuzana Čaputová odvolala Michala Aláče, ředitele Slovenské informační služby.