nejbližší akce

Aktuality

  • Aktualizovaný knihovní řád

    1. 9. 2023

    Aktualizovaný Knihovní řád Knihovny Filosofického ústavu je přístupný v české i anglické verzi.

  • Interakce mezi filosofií a psychologií

    1. 9. 2023

    O tématech 30. ročníku konference Evropské společnosti pro filosofii a psychologii, spolupořádané Filosofickým ústavem AV ČR v Praze, hovořil v rozhlasovém vysílání ČRo Plus Juraj Hvorecký (30. 8. v čase 8:47). 

  • Výběrové řízení na pozici hlavní účetní

    25. 8. 2023

    Ředitel Filosofického ústavu AV ČR, v. v. i. vypisuje výběrové řízení na pozici hlavní účetní. Více informací o pozici naleznete ZDE. Přihlášky prosíme zasílejte nejpozději do 30. 9. 2023 e-mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo doporučeně na adresu Filosofický ústav AV ČR, v. v. i., sekretariát ředitele, Jilská 1, 110 00 Praha 1, případně předejte přímo do podatelny ústavu. 

  • Mezi filosofií a psychologií: O tajemství řeči, vnímání času i významu barevného vidění

    25. 8. 2023

    Svůj klinický i teoretický výzkum dotýkající se otázek na pomezí filosofie a psychologie představí v příštím týdnu odborníci z těchto oblastí spolu s experty na neurovědu, lingvistiku, informatiku a biologii. Praha bude ve dnech 28. až 31. srpna 2023 hostit mezinárodní vědecké sympozium Evropské společnosti pro filosofii a psychologii. Spoluorganizátorem akce je Filosofický ústav Akademie věd České republiky. Více


Barbora
Tituly před / za jménem:Titles before / after name:
JUDr. / M.A.
Pozice:Position:
doktorand doctoral student

právě vychází

    • medieval-laments-of-the-virgin-mary

      Medieval Laments of the Virgin Mary

      Eliška Kubartová Poláčková

      Laments of the Virgin Mary represent a devotional genre that offered its clerical and lay audiences of the High and Late Middle Ages a deeply inspiring, yet at the same time ambiguous, religious experience. Through the deeply emotional and markedly animated representation of the Passion, seen as if through the eyes of the mother of God, audiences and performers were not only reminded of the redemptive power of the Cross, but encouraged to experience Christ’s sacrifice in a more personal and intimate manner. In the pious practice of imitatio Mariae, believers mirrored the sorrow of the mother through their own bodies in order to develop a kind of visceral empathy towards, and hence a deeper understanding of, the divine.

      Arc Humanities Press
    • lenin

      Lenin

      György Lukács

      György Lukács (1885–1971) byl významný maďarský filosof a estetik. Svým dílem významně přispěl ke vzniku tzv. západního marxismu, výrazně však ovlivnil také marxismus východní, především tzv. marxistický humanismus. Ve svém rozsáhlém díle se věnoval literární teorii, estetice, otázkám realismu, teorii filmu, kritice existencialismu a fenomenologie, marxistické metodologii, problému zvěcnění, sociální ontologii aj.

      Lukácsova kniha Lenin spadá stejně jako jeho nejslavnější dílo Dějiny a třídní vědomí (1923) do jeho raného období. Byla napsána bezprostředně po Leninově smrti v roce 1924 ve vídeňském exilu, kam se Lukács uchýlil po porážce Maďarské republiky rad. Byla přeložena do bezmála dvou desítek jazyků, včetně češtiny. V roce 1970 měla vyjít v překladu Lubomíra Sochora v tehdejším Československu, avšak nastupující normalizace a cenzurní zásah vydání již vysázené knihy znemožnily (i v tomto sdílela stejný osud jako Sochorův překlad Dějin a třídního vědomí). Kniha Lenin tak vychází v češtině bezmála sto let po svém původním vydání. Lukács v ní mj. pokračuje ve své dřívější snaze teoreticky formulovat principy marxistické metody. Jak uvádí v předmluvě k německému vydání z roku 1967, obnovený zájem o jeho knihu v šedesátých letech byl podmíněn především dobou, v níž byla zahájena marxistická kritika Stalinova období a která rovněž probudila zájem o opoziční tendence let dvacátých. Dnes je kniha jedním z důležitých historických pramenů umožňujících nahlédnout do tehdejšího Lukácsova myšlení a do způsobu, jakým na příkladu Lenina vyložil vztah mezi politickou teorií a politickou akcí.

      Filosofia
    • matematicke-dilo-bernarda-bolzana-ve-svetle-jeho-rukopisu

      Matematické dílo Bernarda Bolzana ve světle jeho rukopisů

      Elías Fuentes Guillén

      Kniha je věnována vývoji matematického myšlení Bernarda Bolzana ve světle jeho posmrtně vydaných i dosud nepublikovaných rukopisů. Každá kapitola se zaměřuje na jiné aspekty – první kapitola se zabývá pozadím vzniku rukopisu, v němž je odhaleno, co sám Bolzano považoval na svých Beyträge za nejpozoruhodnější, druhá se zaměřuje na pojem proměnných veličin ω a třetí na Bolzanovu teorii čísel. Bolzanův přínos v oblasti matematiky, jejích základů a metodologie, je nesporný, svědčí však také o nejistotách a napětí, částečně způsobených jeho lpěním na zděděných koncepcích a postupech. Bolzano tak představuje průkopnickou osobnost, jejíž studium je důležité pro lepší pochopení praktických a koncepčních změn, jimiž prošla matematika v 19. století.

      Filosofia
    • kapitoly-z-filosofie-nove-hudby

      Kapitoly z filosofie nové hudby

      Josef Fulka
      Karolinum