Studie o rukopisech jsou specializované kodikologické periodikum, vycházející od roku 1962. Vznikly z podnětu Komise pro soupis a studium rukopisů při tehdejším Ústředním archivu Československé akademie věd jako samostatné fórum pro kodikologická studia. Kromě kodikologie, která bývá často označována jako věda o rukopisech, jsou Studie o rukopisech otevřeny dalším pomocným vědám historickým (zejména paleografii) i jiným oborům, které se věnují rukopisným bádáním (filologie, dějiny umění, literární historie, muzikologie a právní historie).
Studie o rukopisech přinášejí nejnovější poznatky o nálezech rukopisů, rozbory jejich textů a soupisy rozsahem menších rukopisných fondů. Zabývají se i knihovědnou tématikou, zejména dějinami knihoven a knižních fondů. Seznamují odbornou veřejnost se zahraničními bohemiky a věnují se také metodické problematice. Kromě recenzí nejnovější kodikologické literatury, kroniky a zpráv je pravidelnou součástí bibliografie domácí kodikologické produkce. Ačkoliv jsou Studie o rukopisech především platformou české kodikologie, je možné publikovat původní příspěvky nejenom v češtině, ale i dalších jazycích, zejména v němčině, angličtině či latině. Příspěvky jsou doplněny krátkým anglickým abstraktem a rozsáhlejším resumé.
Od roku 2009 jsou Studie o rukopisech recenzovaným časopisem. Všechny příspěvky zařazené do rubrik „Články“, „Drobné články“, „Materiály“ a „Zahraniční bohemika“ procházejí oboustranně anonymním recenzním řízením. Každý příspěvek je posuzován dvěma recenzenty, na základě jejich vyjádření je rukopis přijat k publikování, vrácen autorovi k přepracování či zcela odmítnut. V případě zásadního přepracování textu následuje další kolo recenzního řízení. Konečné rozhodnutí o publikování textu je v kompetenci redakční rady časopisu.
Distribuce časopisu Studie o rukopisech: Nakladatelství Masarykova ústavu a Archivu AV ČR Příjem objednávek: Mgr. Ondřej Baran, tel. +420 286 010 545, e-mail: baran@mua.cas.cz