7. 1. 2008
V průběhu Mezinárodní přehlídky spotřební elektroniky v Las Vegas byly vyhlášeny výsledky soutěže o Technické a inženýrské ceny Emmy (Technology & Engineering Emmy Awards) americké Národní akademie televize, věd a umění. Televizní obdobu filmových Oskarů zde mj. získal český novinář Tomáš Etzler a jeho tým zpravodajské televize CNN. Stalo se tak díky použití ručně přenosné technologie přímého satelitního vysílání BGAN, jež jako první na světě použili pro zpravodajské účely ve vysílání z války v Libanonu v roce 2004. Samotný Tomáš Etzler (bratr českého herce Miroslava Etzlera) byl prvním českým žurnalistou, který tuto prestižní cenu získal. Věren své pověsti profesionála zaníceného prací se ovšem slavnostního vyhlášení a předání cen Emmy všech kategorií v září 2008 nezúčastnil, neboť pro Českou televizi právě vysílal reportáže z Pákistánu postiženého teroristickými útoky.
Prohlédnout detail8. 1. 2008
Liga arabských zemí (LAS) na základě údajů z OSN zveřejnila data o úrovni vzdělanosti obyvatel na svém území. Téměř třetina, tj. přes 100 mil. obyvatel žijících v arabských státech bylo negramotných. 55 % lidí, kteří neuměli číst a psát, spadalo do věkové kategorie od 15 do 45 věku, téměř polovina z nich byly ženy. LAS vyzvala všech 21 členů, aby se zaměřila na vzdělávání a kvalitní výuku. Úroveň vzdělání dle LAS zpomalovala vývoj arabské společnosti a měla hospodářské i sociální důsledky.
Prohlédnout detail8. 1. 2008
Populární zpěvák Karel Gott se v americkém městě Las Vegas oženil se svou dlouholetou přítelkyní a matkou jeho dcery Charlotte Elli, Ivanou Macháčkovou.
Prohlédnout detail8. 1. 2008
Předávání prestižních filmových cen Zlatý Glóbus se nekonalo z důvodu stávky scénáristů, kteří požadovali větší podíl na ziscích z internetové produkce. Herci a herečky tuto stávku podpořili a oznámili, že se ceremoniálu nezúčastní.
Prohlédnout detail11. 1. 2008
Vzrostla poptávka po studiu asijských jazyků. Nabídka kurzů byla rozšířena jak pro zájemce o studium z řad veřejnosti i studenty vysokých škol, např. Masarykova univerzita v Brně na Filozofické fakultě umožnila studium samostatného oboru japanistika/japanologie a zvažovala otevření vietnamistiky a sinologie.
Prohlédnout detail16. 1. 2008
Film Jiřího Menzela podle předlohy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále se nedostal v konkurenci cizojazyčných filmů do užšího kola nominací potenciálně vedoucích k zisku prestižní filmové ceny Oscar. Nominován byl např. rakousko-německý film Ďáblova dílna o padělatelské dílně na bankovky v nacistickém koncentračním táboře Sachsenhausen, snímek Katyň o vraždění polských důstojníků za druhé světové války nebo netypické válečné drama Beaufort izraelského režiséra Josepha Cedara.
Prohlédnout detail17. 1. 2008
Exprezident Václav Havel byl oceněn Českým centrem Mezinárodního PEN klubu za své celoživotní literární dílo a za prosazování Čapkových humanistických postojů. Cenu Karla Čapka si Havel převzal na Staroměstské radnici v Praze.
Prohlédnout detail31. 1. 2008
V médiích se objevily zprávy, že některé tuzemské školy nechtěly přijímat potomky nelegálních přistěhovalců, ač tyto děti měly nárok na vzdělání v České republice. Z tohoto důvodu začala platit novela školského zákona, kterou však některé školy nerespektovaly a dále znemožňovaly přístup dětí přistěhovalců ke vzdělání.
Prohlédnout detail1. 2. 2008
Jihočeský kraj se vyjádřil ke kritice europoslanců ohledně vepřína v Letech a nevyslyšel jejich výtky. Kraj trval na tom, že vybuduje památník romským obětem mimo areál firmy. Se zachováním velkovýkrmny prasat nesouhlasil Výbor pro odškodnění romského holocaustu.
Prohlédnout detail6. 2. 2008
Václav Kasík, generální ředitel Českého rozhlasu, odvolal nově zvolenou ředitelku ČRo 1 Radiožurnálu, Barboru Tachecí. Tachecí od svého nástupu do funkce čelila kritice veřejnosti kvůli změně programového schématu nejpopulárnější stanice Českého rozhlasu a také kvůli provedeným personálním změnám.
Prohlédnout detail19. 2. 2008
Kauza Kulínský doznala dalšího pokračování. Bývalá členka sboru Bambiny di Praga u krajského královehradeckého soudu vypověděla, že od svých 13 let měla intimní poměr s Bohumilem Kulínským, sbormistrem souboru. Sbormistr měl pohlavně zneužívat v průběhu jeho angažmá u souboru 49 sboristek a se 6 z nich měl mít sexuální poměr. Znalci v oboru sexuologie a psychiatrie však neshledali chování obžalovaného pedofilním.
Prohlédnout detail21. 2. 2008
Výjimečný trest odnětí svobody na doživotí udělil královehradecký krajský soud tzv. heparinovému vrahovi, Petru Zelenkovi. Ten svého činu před soudem litoval a pozůstalým se omluvil. Soud uznal bývalého zdravotníka nemocnice v Havlíčkově Brodě vinným ze spáchání sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu na oddělení ARO. Tento případ se stal inspirací pro některé literární či filmová díla (např. román Vraždy ze závisti od Miroslava Skačániho nebo celovečerní film Hodiny nevíš… od režiséra Dana Svátka).
Prohlédnout detail24. 2. 2008
Irský film Once, ve kterém jednu z hlavních rolí ztvárnila česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová, získal v kalifornské Santa Monice cenu pro nejlepší nízkonákladový zahraniční film. Irglová se na filmu podílela i jako spoluautorka hudby. Jejím společníkem byl irský muzikant Glen Hansard. Irglová s Handardem získali za ústřední píseň k Once „Falling Slowly“ prestižní cenu Oscar.
Prohlédnout detail1. 3. 2008
Českého lva v kategorii Nejlepší film roku získal snímek režisérky Alice Nellis a producenta Jana Svěráka Tajnosti. Ocenění České filmové a televizní akademie v podobě Českého lva dále získal Jan Svěrák za režii Vratných lahví a jeho otec Zdeněk Svěrák za nejlepší scénář k tomuto snímku. Dle akademiků nejlepší mužský herecký výkon podal Ivan Trojan ve snímku Jiřího Vejdělka Václav. V kategorii nejlepších hereček dominovala Marion Cotillardová za ztvárnění francouzské šansoniérky Edith Piaf ve stejnojmenném filmu.
Prohlédnout detail7. 3. 2008
Režisér Petr Zelenka představil očekávané filmové zpracování oceňované hry Dejvického divadla Karamazovi. Nejednalo se o pouhý záznam divadelního představení, ale režisér hru Dostojevského zasadil do industriálního prostředí ocelárny v krakovské Nové huti. Ve filmu se odehrávají dva zdánlivě nesouvisející příběhy – Dostojevského drama a představení souboru, který přijede do polských hutí zahrát v rámci divadelní přehlídky pod heslem „Blíž k lidem“.
Prohlédnout detail9. 3. 2008
Projekt Zmizelí sousedé spojil generaci pamětníků holocaustu a šoa s žáky a studenty základních, středních a vysokých škol. Těm se podařilo zachytit v rámci svých individuálních či kolektivních projektů vzpomínky pamětníků těchto historických událostí. Přitom na počátku projektu stála spíše odborně-vzdělávací „bezradnost“ organizátorů a garantů z řad Židovského muzea v Praze, jak využít nabízející se pamětníky jiným způsobem než pouze formou klasických školních přednášek a prostřednictvím besed s pamětníky.
Prohlédnout detail10. 3. 2008
Ve věku 88 let zemřel český herec, pedagog a recitátor Radovan Lukavský. Herec, ale také divadelní pedagog a teoretik se narodil v roce 1919 v Praze. Vystudoval Pražskou konzervatoř a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (obory čeština – francouzština).
Prohlédnout detail3. 4. 2008
Kapela Monkey Business získala v rámci Výroční ceny Akademie populární hudby Anděl (za rok 2007) tři ocenění – za Popové album roku, Videoklip a Obal roku. K tomu frontman kapely Matěj Ruppert získal ocenění v kategorii Zpěvák roku. Skupinou roku se stala kapela Chinaski, Zpěvačkou roku pak Aneta Langerová.
Prohlédnout detail7. 4. 2008
Univerzita Karlova oslavila 660 let svého fungování. V rámci oslav založení nejstarší české univerzity udělil rektor Václav Hampl čtyři čestné doktoráty vědcům Nizozemska, České republiky, Japonska a Velké Británie činným v oblasti římského práva, filozofie, farmakologie či materiálové fyziky.
Prohlédnout detail15. 4. 2008
Z Národního hřbitova v Terezíně neznámý pachatel ukradl 327 bronzových desek se jmény obětí holocaustu. Nejenže způsobil milionovou škodu, jeho čin však pohoršil veřejnost kvůli etickému přesahu trestného činu. Za odcizení desek pachateli hrozil trest odnětí svobody až na 8 let. Na hřbitov byla po druhé světové válce pochována těla popravených, jež byla exhumována z masových hrobů z terezínské pevnosti, rovněž tak se jednalo o těla zemřelých v terezínském ghettu a v litoměřickém koncentračním táboře.
Prohlédnout detail16. 4. 2008
Jindřichův Hradec byl vyhlášen Městem ČR roku 2007 za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlášeného ministerstvem kultury. Mezi dalšími nominovanými městy s historickou zástavbou byl Šternberk a Uherské Hradiště.
Prohlédnout detail17. 4. 2008
Ve Vladislavském sále na Pražském hradě byly k vidění české korunovační klenoty. Pět nejvyšších představitelů státu a dva zástupci katolické církve odemkli sedmi klíči Korunní komoru ve Svatováclavské kapli v chrámu sv. Víta. Naposledy byly korunovační klenoty k vidění v roce 2003. Příležitostí k vystavení symbolů státnosti bylo 90. výročí vzniku Československa a znovuzvolení Václava Klause do funkce prezidenta republiky.
Prohlédnout detail30. 4. 2008
Městský soud v Praze potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1 v otázce vlastnictví katedrály sv. Víta a přilehlých nemovitostí u Pražského hradu. Vlastníkem byl dle verdiktu shledán stát, nikoliv katolická církev. Rozsudek nad nejnavštěvovanějším chrámem v tuzemsku se opíral o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti hradu, dle něhož chrám náležel československému lidu, tedy státu.
Prohlédnout detail2. 5. 2008
Na cestě z hostince ve Skuheři (okres Praha-východ) byl brutálně zavražděn český rockový hudebník František Sahula (1963–2008), někdejší člen kapely Tři sestry a Synové výčepu. Sahula byl autorem jednoho z hitů kapely Tři sestry „Život je takovej“ a ztvárnil též ústřední roli v hudebním videoklipu „Průša“ skupiny Hagen Baden Lou Fanánka Hagena. Dva pachatelé Sahulovy vraždy byli posléze odsouzeni k 15 letům vězení a k povinnosti zaplatit odškodné 240.000 Kč na Sahulovy děti.
Prohlédnout detail22. 5. 2008
V pražském divadle Archa se uskutečnila světová premiéra divadelní hry Václav Havla Odcházení v režii Davida Radoka. V hlavní roli dosluhujícího kancléře Riegera se zde představil herec Jan Tříska. Hra se setkala s velmi vřelým přijetím publika, které její protagonisty, včetně samotného Havla na závěr odměnilo patnáctiminutovým potleskem. Uvedení hry provázely mnohé komplikace a režisér David Radok nakonec nastudoval a nazkoušel hru s hereckým kolektivem ve velmi krátkém termínu šesti týdnů.
Prohlédnout detail29. 5. 2008
Vyvrcholení dlouho se táhnoucích sporů ohledně veřejného financování kultury mezi zástupci kulturní obce a představitelů hl. m. Prahy, zejména radního ze zodpovědností za oblast kultury, Milana Richtera (ODS). Tyto „Dny neklidu“ vyvrcholily demonstrací před radnicí (za účasti 300 až 500 lidí) a z důvodu neprojednání protestní petice zastupitelstvem hl. m. Prahy demonstrující dokonce přerušili řádné jednání křikem a zpěvem a nepustili ke slovu ani předsedajícího, primátora Pavla Béma (ODS). Ten vzápětí demonstrující otevřeně kritizoval, neboť podle jeho mínění „chodí na jednání zastupitelstva jako do hospody“. Spory posléze pokračoval i v letních měsících a svou výzvou k němu přispěl i dramatik a bývalý prezident Václav Havel, stavící se na stranu protestujících.
Prohlédnout detail1. 6. 2008
Zahájila vysílání nová soukromá zpravodajsko-publicistická televizní stanice Z 1, vysílající v digitálním formátu. Jejím držitelem licence byla společnost První zpravodajská, a.s., jejímž absolutním vlastníkem byla finanční skupina J&T. Včele stanice opírající se o nejnovější technologie a vysílající z pražských Holešovic, stanuli bývalý novinář TV Nova a ČT, Martin Mrnka na postu generálního ředitele a ředitel zpravodajství a šéfredaktor Hanuš Hanslík. Vedle nich se podařilo do řad nové mediální entity přitáhnout celou řadu známých tváří tehdejšího zpravodajství a publicistiky (jako byli např. moderátorky Aneta Snopová, Jana Víšková, Barbora Tachecí, moderátoři Jan Zika či Daniel Častvaj) a stanice se měla stát hlavní konkurencí veřejnoprávní ČT 24. V červenci 2009 došlo k odvolání původního managementu (místo něj nastoupilo nové vedení včele s generálním ředitelem Zdeňkem Šámalem) a provoz stanice Z1 byl vzhledem k velké ztrátovosti provozu radikálně utlumen. Televize se posléze orientovala převážně na ekonomické zpravodajství a provoz nakonec ukončila v lednu 2011.
Prohlédnout detail4. 6. 2008
Nová multifunkční aréna v pražském Edenu prošla zatěžkávací zkouškou, když v jejích útrobách vystoupila americká rocková skupina Metallica. Legendární metalová kapela v ČR vystoupila již popáté a energicky podané performance si užilo údajně přes 36 tisíc fanoušků. V září téhož roku se pak fanynky a fandové dočkali také v pořadí devátého alba s názvem „Death Magnetic“.
Prohlédnout detail6. 6. 2008
V pražské O2 aréně ve Vysočanech vystoupila po devíti letech od poslední návštěvy v rámci svého celosvětového turné k 35. výročí od svého založení glamrocková kapela Kiss. Kapela v ČR vystoupila již počtvrté (a znovu po devíti letech) a koncert shlédlo přes 16 tisíc diváků a fanoušků.
Prohlédnout detail12. 6. 2008
Nejvlivnější celebritou světa roku 2008 byla podle amerického časopisu Forbes americká moderátorka Oprah Winfreyová. Na druhém místě se umístil golfista Tiger Woods, třetí pak byla herečka Angelina Jolie. V první desítce celebrit se dále podle pořadí umístili: zpěvačka Beyoncé Knowlesová, fotbalista David Beckham, herec Johnny Depp, hudebník a raper Jay-Z, hudební skupina The Police, spisovatelka J. K. Rowlingová a herec Brad Pitt.
Prohlédnout detail28. 6. 2008
Brnem prošel doposud největší průvod příslušníků a příznivců LGBT komunity v dějinách ČR s názvem Queer Parade s podtitulem „Duhová vlna“. Na Náměstí Svobody se shromáždilo na několik set účastníků a mezi řečníky zde mj. vystoupil zpěvák Pavel Vítek nebo ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ). Nad akcí převzala záštitu tenistka Martina Navrátilová, jejíž zdravice byla též na místě přečtena. Proti této akci násilně vystoupili příznivci krajně pravicové a extrémistické scény a proto byla z bezpečnostních důvodů původní trasa průvodu městem zkrácena.
Prohlédnout detail4. 7. 2008
V Karlových Varech se ve dnech 4. až 12. července uskutečnil 43. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V hlavní kategorii byl Křišťálovým glóbem oceněn dánský film Terribly Happy režiséra Henrika Rubenz Genze. Mezi hlavní celebrity, které poctily festival návštěvou, patřili např. americký herec, režisér a producent Robert De Niro, jeho krajan a také herec Danny Glover nebo britský herec Christropher Lee.
Prohlédnout detail13. 7. 2008
V souvislosti s extrémními záplavami v americkém státě Iowa se ocitlo pod vodou The National Czech and Slovak Museum and Library ve meště Cedar Rapids, největší muzeum zaměřené na dějiny a kulturu Čechů a Slováků, jež se nachází mimo území ČR a SR. Třímetrový vodní živel zaplavil instituci, jež byla slavnostně otevřena v roce 1995 za společné účasti prezidentů Billa Clintona, Václava Havla a Michala Kováče. I přes tuto přírodní katastrofu a škody v hodnotě 8-9 milionů dolarů se podařilo část muzejní sbírky i knihovnu zachránit a posléze byla činnost muzea obnoveno v nově vybudovaných objektech na vyvýšených místech a ve větší vzdálenosti od vodního toku.
Prohlédnout detail21. 7. 2008
V Praze na půdě Kongresového centra poprvé vystoupil americký zpěvák a písničkář Tom Waits se svou hvězdnou kapelou. Jeho dva pražské koncerty se staly jedinou zastávkou ve střední Evropě na jeho koncertním turné. Vstupenky na konkrétní jméno byly v prodeji pouze přes internet. Mezi diváky si koncert nenechal ujít ani bývalý prezident ČR Václav Havel.
Prohlédnout detail22. 7. 2008
Ministr kultury Václav Jehlička (ODS) prohlásil, že projekt nové budovy Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického (tzv. blob či „chobotnice“) se v Praze na Letné stavět nebude. Naopak přednost dostala varianta revitalizace stávajícího objektu NK v Klementinu. Tento spor rozdělil politickou i odbornou veřejnost. Proti výstavbě se stavěl např. prezident Václav Klaus, naopak velkým příznivcem nové stavby byl generální ředitel NK, Vlastimil Ježek, který byl v září 2009 následně ministrem kultury odvolán z funkce. V průběhu sporu se z obhájce odpůrcem projektu stal primátor hl. m. Prahy Pavel Bém (ODS).
Prohlédnout detail25. 7. 2008
Obětí tragické dopravní nehody u Vamberka se stal Pavel Grohman, textař, bubeník a zakládající člen ve své době velmi populární pop rockové skupiny Chinaski (čerství nositelé ceny Akademie populární hudby „Anděl“ jako Skupina roku 2007). Osmatřicetiletý Grohman jedoucí na motocyklu utrpěl těžká zranění poté, co se jeho motorka v okamžiku předjíždění srazila s vozidlem odbočujícím doleva. Vážným zraněním podlehl ve vrtulníku Záchranné služby cestou do královehradecké nemocnice.
Prohlédnout detail5. 8. 2008
Respektovaný mediální manažer a expert Roman Gallo překvapivě ukončil spolupráci s vydavatelským domem Vltava-Labe-Press (VLP), ve své době největším tuzemským vydavatelem regionálních deníků. Gallo, který byl ve funkci šéfredaktora Deníku od listopadu 2006, se podílel na sjednocení sítě regionálních deníků pod jednu značku vycházejících v sedmi desítkách mutací, podílel na vytvoření jednotného systému řízení a také na utvoření internetových zpravodajských webů propojených s tištěnými novinami. Ačkoliv na veřejnosti se jako důvod odchodu udávalo hledání „nových výzev“, v zákulisí se spekulovalo nad tím, že za odchodem stál příchod nového předsedy představenstva a generálního ředitele VLP, Miroslava Pavla a také špatné hospodářské výsledky Deníku (ztráta 200 milionů Kč za rok 2007). Gallo se krátce poté stal hlavou nového mediálního projektu finanční skupiny PPF pod názvem Naše adresa, jenž měl regionální zaměření a byl již v roce 2010 ještě v rozjezdovém stadiu náhle ukončen, s největší pravděpodobnosti z finančních důvodů.
Prohlédnout detail8. 8. 2008
V Moskvě zemřel na srdeční legendární ruský spisovatel, publicista, občanský aktivista a disident Alexander Solženicyn. Bylo mu 89 let. Svými kritickými literárními díly významně přispěl k demýtizaci sovětského režimu, zejména pak období Stalinovy vlády. V roce 1974 byl zbaven občanství a násilně vypovězen ze SSSR, pobýval v SRN a poté v USA. V roce 1994 se vrátil nazpět do Ruska a v roce 1997 byl zvolen mimořádným členem Ruské akademie věd.
Prohlédnout detail8. 8. 2008
V Praze na fotbalovém stadionu v Edenu vystoupila britská metalová skupina Iron Maiden. Koncert pořádaný v rámci turné Somewhere Back In Time World zazněly především slavné hity kapely z osmdesátých let a potěšili tak 30 tisíc přítomných diváků.
Prohlédnout detail17. 8. 2008
V multifunkční aréně v Praze v Edenu vystoupila americká pop rocková skupina R.E.M. Kapela tak uskutečnila na pražské půdě třetí koncert v dějinách (po letech 1995 a 2005). Vystoupení před dvaceti tisíci diváky bylo hudební kritikou ohodnoceno ve smyslu, že v čase internetového šíření nahrávek již nemají koncerty takový jiskřivý odér, přesto však podle mínění kritiků hudebníci, kteří již „přišli do let“, odvedli kvalitní výkon.
Prohlédnout detail12. 9. 2008
V Průmyslovém paláci v Praze – Holešovicích se ve dnech 12. až 14. Září uskutečnila mezinárodní filatelistická výstava Praha 2008. V jejím průběhu byla představena také nejcennější známka světa, tzv. modrý Mauritius z britské královské sbírky. Celkem 61 vystavovaných sbírek bylo pojištěno na částky v celkové hodnotě 1 miliardu Kč.
Prohlédnout detail15. 9. 2008
Ve 14. ročníku soutěže Vesnice roku, jejímž garantem bylo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, zvítězila obec Lidečko na Vsetínsku, která též obdržela od organizátorů soutěže cenu 1 milión Kč na financování místního rozvoje. Na druhém místě se umístila obec Pikárec na Vysočině, na třetím místě obec Malenice v jižních Čechách. Soutěže se celkem zúčastnil na 309 obcí České republiky.
Prohlédnout detail20. 9. 2008
V útrobách holešovické Tesla Areny v Praze vystoupil legendární rockový zpěvák Iggy Pop se svou obnovenou kapelou The Stooges. Předkapelami toho entuziastického interpreta se staly tuzemské skupiny Vypsaná fiXa (přijatá publikem po nepříliš zdařilém koncertním intru údajně velmi vlažně) a Vysací zámek (publikem oceněna o poznání lépe). Hlavní interpret (oděn dle svého zvyku pouze do půli těla) i navzdory věku více než šedesáti let předvedl za doprovodu své kapely podle mínění hudebních kritiků nesmírně energické, přímočaré, emotivní a také vulgární vystoupení, jímž punk-rockovou fanouškovskou obec doslova uchvátil a získal si i velký respekt došlých ne-punkových příznivců.
Prohlédnout detail24. 9. 2008
Německá spolková vláda odsouhlasila zapůjčení originálu tzv. mnichovské dohody do České republiky. Dokument o nedobrovolném odstoupení čs. pohraničí z roku 1938 s podpisy Adolfa Hitlera, Nevilla Chamberlaina, Benita Mussoliniho a Édouarda Daladiera byl poprvé v dějinách zapůjčen do České republiky a měl být na výročí vzniku čs. republiky 28. října vystaven v Praze v budově Národního muzea. Německá vláda původně odsouhlasila pouze zapůjčení kopie, neboť se obávala poškození historického dokumentu při převozu, ovšem na znamení „nejlepších vzájemných vztahů v novodobých dějinách“ však nakonec zápůjčku schválila.
Prohlédnout detail26. 9. 2008
Ve věku 83 let zemřel legendární americký herec, režisér, podnikatel a automobilový závodník, Paul Newman. Do paměti diváků se zapsal ztvárněním rolí ve filmech jako např. Podraz, Kočka na rozpálené plechové střeše, Hombre, Frajer Luke, nebo Butch Cassidy a Sundance Kid (kde si zahrál se svým celoživotním přítelem Robertem Redfordem). Získal filmového Oscara za svůj výkon ve snímku Barva peněz a posléze se jej dočkal i za celoživotní přínos světovému filmu. Jeho firma úspěšně vyráběla a prodávala dresingy podle jeho vlastních receptur a v roce 1979 se umístil na druhém místě ve vytrvalostním automobilovém závodě 24 hodin v Le Mans. V tuzemském prostředí velmi populární herec s německo-slovenskými kořeny (otec byl židovského původu z Německa, matka byla Slovenka od Humenného) podlehl po dlouhé nemoci následkům rakoviny plic.
Prohlédnout detail27. 9. 2008
V pražské Tesla Areně v Holešovicích vystoupil v rámci svého turné legendární kanadský folk rockový zpěvák Leonard Cohen. Jednalo se v rámci turné vůbec první sérii o jeho první vystoupení po dlouhých patnácti letech a o vůbec první vystoupení na půdě České republiky. Soudě podle dobových ohlasů fanouškovská obec byla jeho tříhodinovým vystoupením doslova unesena, hudební kritikové a kritičky nešetřili superlativy, v řadě komentářů se objevovalo zcela neobvyklé „stoprocentní“ hodnocení a zaznívaly názory, že se jednalo o jedno z nejlepších koncertních vystoupení, jež Praha v dějinách populární hudby zažila.
Prohlédnout detail28. 9. 2008
V Praze zemřel ve věku 97 let český spisovatel Adolf Branald, místní rodák, proslulý svými zfilmovanými romány Dědeček automobil či Vizita. Branald byl také známý jako velmi všestranný člověk a muž mnoha zájmů a povolání“: v průběhu svého život byl bankovním úředníkem, knihkupcem, obchodním agentem, správcem autodílny, pianistou v kině, výpravčím, tiskovým referentem či redaktorem. V dětství byl také údajně jednou z nejmladších dětských filmových hvězd v Československu, když ztvárnil řadu rolí v dnes již nedochovaných němých filmech (Československý ježíšek, Aloisův los nebo Venoušek a Stázička).
Prohlédnout detail7. 10. 2008
Vrchní soud v Olomouci definitivně rozhodl v neprospěch populárního herce Bolka Polívky, který se s bývalým společníkem a podnikatelem Tomášem Harabišem soudil o značku Valašské království. Kořeny sporu se datují do roku 1993, kdy v komediálně laděném televizním pořadu ČT Manéž pasoval herec a „valašský prezident“ Radoslav Brzobohatý Boleslava Polívku na „valašského krále, Boleslava I. Dobrotivého na furt“. Tento původně recesistický nápad se ovšem záhy změnil v podnětný podnikatelský záměr (např. udělování „valašského občanství“, prodej „valašských národních“ suvenýrů apod.) který začal rozvíjet podnikatel Tomáš Harabiš. Polívka se stal oficiální tváří tohoto podnikání, souhlasil s uvedením svého jména a podpisu např. na vydávaných pasech a s Harabišem spolupracovali. V roce 1998 pak Harabiš požádal o registraci značky Valaské královstvje a v roce 2000 mu byla Úřadem pro průmyslové vlastnictví registrace udělena. Po neshodě ohledně finančních podmínek za propagaci ze strany Polívkova okolí byla spolupráce přerušena a posléze vyústila až v soudní spor.
Prohlédnout detail12. 10. 2008
Podle informací týdeníku Respekt, posléze potvrzených představiteli Ústavu pro studium totalitních režimů, měl francouzský spisovatel českého původu Milan Kundera ještě jako student v roce 1950 udat kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí na policii. Zatčený Miroslav Dvořáček jako západní zpravodajský „agent-chodec“ byl posléze odsouzen a strávil 14 let ve vězení. Kundera jakoukoliv vinu odmítl. Jak se ukázalo z pozdějšího průběhu kauzy, jež byla sledována i zahraničními médii, závěr nebyl tak jednoznačný, jak se původně zdálo na základě dobových dokumentů SNB. Kundera protikomunistického odbojáře podle všeho neudal, ovšem jeho již tak značně narušený vztah ke staré vlasti byl ještě více pošramocen podobně jako byla značně diskreditována profesní pověst původce kauzy, badatele a novináře Adama Hradilka, dílem též týdeníku Respekt a potažmo také ÚSTR vedeného Pavlem Žáčkem.
Prohlédnout detail15. 10. 2008
Z údajné propagace fašismu byla Radou Českého rozhlasu obviněna rozhlasová stanice ČRo 4 – Radio Wave, na jehož vlnách byla odvysílána píseň „Swastika Eyes“ od britské alternativní rockové skupiny Primal Scream. Ve skutečnosti tato píseň před svody a nebezpečím nacismu a extremismu naopak varuje. Tato kauza byly součástí déle trvajícího sporu o podobu existence veřejnoprávní rozhlasové stanice pro mladou generaci – existujícího v rámci ČRo pod hlavičkou Radia Wave. Tato stanice vysílala od spuštění v lednu 2006 až do vynuceného přesunu z analogového vysílání (31. srpna 2008) na frekvenci 100,7 FM z velmi atraktivního vysílače Praha – Cukrák. Zrušení analogového vysílání – fakticky ve prospěch komerčních subjektů – vyvolalo velkou nevoli a protesty v řadách české kulturní veřejnosti. Radio Wave od roku 2008 vysílá pouze v digitální podobě.
Prohlédnout detail25. 10. 2008
Na mešitě v Brně se objevily sprejerské nápisy odsuzující islám. Jednalo se o opakovaný vandalský útok na nejstarší muslimskou modlitebnu v ČR fungující od roku 1998, poprvé se však jednalo o protimuslimské nápisy.
Prohlédnout detail30. 10. 2008
Po rekonstrukci (trvající od roku 2005) byla v New Yorku znovuotevřena budova Bohemian National Hall, která předtím soužila k udržování krajanského společenského a kulturního života od konce 19. století. Český stát jí zakoupil v roce 2001 za symbolický 1 dolar a po rekonstrukci se stala sídlem Konzulátu ČR v New Yorku, Českého kulturního centra, Bohemian Benevolent and Literary Association (původní vlastník objektu) a Dvorak American Heritage Association. Vedle kanceláří se v budově nachází také kino, galerie a výstavní síň, přednáškový sál a od května 2011 také česká restaurace s názvem „Hospoda“. Slavnostní znovuotevření uvedlo krátké představení bratří Cabanů a představení shlédl např. místopředseda vlády ČR Jiří Čunek nebo odbojář Josef Mašín.
Prohlédnout detail1. 11. 2008
Byly vyhlášeny výsledky ankety Kniha roku 2008 Lidových novin. Vítězem se stal „Lexikon české literatury“ od kolektivu autorů vydaný nakladatelstvím Academia. Na sdíleném druhém až třetím místě pak skončil román Tomáše Zmeškala „Milostný dopis klínovým písmem“ a kniha Cormaca McCarthyho „Cesta“. O výsledcích hlasovalo podle organizátorů více než 150 předních osobností českého kulturního života.
Prohlédnout detail29. 11. 2008
Koprodukční film (ČR; Francie, Německo) „Venkovský učitel“ režiséra Bohdana Slámy získal dvě ocenění na 19. ročníku Mezinárodního filmového festivalu ve Stockholmu. Cenu pro nejlepší herečku si odnesla Zuzana Bydžovská, cenu za nejlepší kameru pak získal Diviš Marek. Tento film byl také poměrně populární v českých kinech a od uvedené v březnu 2008 do konce listopadu jej shlédlo na 200 tisíc diváků.
Prohlédnout detail1. 12. 2008
Italské město Benátky a zejména jejich historické centrum bylo zasaženo nejhorší povodňovou vlnou dvacetiletí. Voda dosáhla 1,56 m nad normálním stavem hladiny. Vůbec nejhorší povodeň v soudobých dějinách zažilo město v roce 1966, kdy v Itálii zuřily velké záplavy a ve městě vystoupala hladina až na 1,94 metru nad normálem. Měření prokázala, že jen mezi lety 1992 až 2002 se město ocitlo padesátkrát pod vodou a za uplynulých sto let pokleslo město vůči okolní mořské hladině o 23 centimetrů.
Prohlédnout detail7. 12. 2008
Česká dokumentaristka a režisérka Helena Třeštíková převzala dánské Kodani prestižní cenu Evropské filmové akademie (EFA) „Prix Arte 2008“. Evropského filmového „Oscara“ získala v kategorii dokument za svůj snímek „René“. Nejlepším evropským filmem roku 2008 byl vyhodnocen snímek italského režiséra Mattea Garroneho „Gomorra“ o neapolské odnoži mafie, camořře. Garroneho film získal i cenu za nejlepší režii, scénář a kameru.
Prohlédnout detail13. 12. 2008
V populární hudební anketě Český slavík za rok 2008, vyhlašované na půdě Státní opery v Praze, zvítězili v hlavních kategoriích zpěvák Karel Gott, zpěvačka Lucie Bílá a skupina Kabát. Pro Gotta to byl již třicátý čtvrtý Slavík v historii existence ankety (včetně platinového za celoživotní dílo). Objevem roku hlasující fanynky a fanoušci zvolili zpěváka Marka Ztraceného. Vzestupu popularity zaznamenala také zpěvačka Iveta Bartošová, která se stala Skokankou roku.
Prohlédnout detail24. 12. 2008
Ve městě Martha’s Vineyard ve státě Massachusetts zemřel ve věku 81 let americký politolog Samuel Huntington (narozen 1927). Huntington, který přes padesát let působil na prestižní Harvarské univerzitě, se stal proslulým zejména díky svému odbornému článku Střet civilizací, jež později rozšířil na knihu, která byla přeložena do 39 jazyků a stala se bestsellerem. Klíčovou a zároveň velmi diskutovanou tezí těchto prací bylo, že po skončení studené války se již mezinárodní konflikty nebudou odehrávat na ideologické bázi, ale na základ střetů „civilizačních okruhů“, zejména pak „západního světa“ a „světa islámu“. V roce 2004 pak Huntington vyvolal opětovné debaty svým vyjádřením, že hromadné přistěhovalectví hispánského obyvatelstva ohrožuje národní jednotu USA a to potenciálním vznikem „dvoujazyčnosti“ v této zemi. Huntington také několikrát v průběhu svého života zavítal do Evropy a v roce 2006 byl také Praze jedním z klíčových řečníků pravidelné konference Forum 2000, založené a zaštiťované bývalým československým a českým prezidentem Václavem Havlem.
Prohlédnout detail