Den fyziologie a medicíny pro vysokoškoláky (24.1. 2023)
Studujete vysokou školu přírodovědeckého nebo medicínského zaměření? Připravili jsme pro vás speciální den otevřených dveří s nabídkou zajímavých témat pro vaši bakalářskou či magisterskou práci i témata pro studium PhD. Vědci z FGÚ vás s nimi seznámí v dopoledním bloku (prezenční i online formou) a odpoledne budete mít možnost nahlédnout přímo do jejich laboratoří. Více nformací
Kateryna Semenovykh získala Pamětní grant Martiny Roeselové (20.12. 2022)
Pamětní grant Martiny Roeselové je určen pro postgraduální studentky a studenty a začínající vědkyně a vědce v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit kompetitivní vědeckou činnost s kvalitní péčí o dítě v předškolním věku. Nadační fond IOCB Tech jím podpoří 10 nadějných tváří české vědy ročním stipendiem 150 tisíc korun. Stipendium na rok 2023 při slavnostním ceremoniálu v pátek 16. prosince 2022 obdržela i Kateryna Semenovykh z Fyziologického ústavu AV ČR. Gratulujeme!
Čtyři významní vědečtí pracovníci FGÚ oslavili svá jubilea (13.12. 2022)
V pondělí 12. prosince proběhl předvánoční seminář „Vědecká stopa práce čtyř osobností Fyziologického ústavu“ věnovaný Jaroslavě Folbergrové, Heleně Illnerové, Zdeňku Drahotovi a Pavlu Marešovi. Večer byl poctou těmto čtyřem osobnostem, jejichž život je neodmyslitelně spjat s Fyziologickým ústavem. K jejich významným životním jubileím ještě jednou gratulujeme.
zleva: Z. Drahota, H. Illnerová, J. Folbergrová, P. Mareš
Výsledky bibliometrické analýzy M17+ (8.12. 2022)
Fyziologický ústav AV ČR, v.v.i. (dále jen FGÚ) se zařadil mezi nejlépe hodnocené výzkumné organizace v rámci bibliometrického hodnocení publikací za období 2016-2020 v systému M17+. V komisi příslušného odborného panelu Basic medicine byl zejména pozitivně hodnocen vysoký počet vysoce kvalitních publikací v prvním kvartilu časopisů (Q1) podle parametru article influence score (AIS) s korespondujícím autorem z FGÚ (55%). Jak je uvedeno ve zprávě komise, informace o korespondujícím autorovi je zásadní pro určení vedoucího spolupracujících týmů, kdo je původcem projektu a kdo celý projekt řídí. Výborné výsledky tohoto hodnocení tak potvrzují významnou pozici FGÚ v oblasti biomedicínského výzkumu v České republice a důležitou roli vědců v FGÚ při charakterizaci komplexních mechanismů vzniku a možné terapie řady závažných civilizačních onemocnění.
Od letošního roku bude výzkum v této oblasti posílen účastí většiny vědeckých týmů FGÚ v jednom ze dvou strategických projektů podporovaných z prostředků Evropské unie prostřednictvím Next generation EU EXCELES, Národním institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) a Národním ústavu pro neurologický výzkum (NÚNV). Partnerství FGÚ v těchto dvou projektech umožní prohloubit spolupráci mezi základním a klinickým výzkumem a zlepší kvalitu biomedicínského výzkum v celé České republice.
Veronika Palůchová obdržela Cenu Josefa Hlávky (30.11. 2022)
Ve středu 16. listopadu 2022 obdržela Veronika Palůchová v prostorách zámku Lužany Cenu Josefa Hlávky. Toto prestižní oceněni je určeno nejlepším studentům, či absolventům pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladým vědeckým pracovníkům Akademie věd České republiky. Cena Josefa Hlávky je, na uctěni památky známého českého architekta, stavitele a mecenáše, každoročně předávána na jeho zámku v Lužanech u Přeštic, v předvečer oslav státního svátku 17. listopadu.
Veronika Palůchová (na fotografii druhá zprava)
Skvělé první místo studenta Martina Kubeše, který svou stáž v rámci projektu Otevřená věda absolvoval v FGÚ (29.11. 2022)
Na závěrečné konferenci projektu Otevřená věda 24. 11. 2022 zvítězil student Gymnázia Čáslav Martin Kubeš, který absolvoval svou stáž na Fyziologickém ústavu. Martin Kubeš se umístil na 1. místě v kategorii Věd o živé přírodě se svou prezentací s názvem "Kationty – klíčové prvky pro život eukaryotních buněk". Stáž absolvoval v laboratoři Membránového transportu pod vedením Ing. Olgy Zimmermannové, Ph.D. Martinovi srdečně gratulujeme!
Vojtěch Vyklický uspěl v projektu JUNIOR STAR vyhlášeném GA ČR (7.11. 2022)
Vojtěch Vyklický uspěl v grantové soutěží vyhlašené Grantovou agenturou České republiky (GA ČR) se svým projektem "Konformační dynamika NMDA receptorů: od struktury k funkci a farmakologii". GA ČR bude od příštího roku financovat 10 nových projektů EXPRO a 23 projektů JUNIOR STAR. Obě prestižní soutěže mají za cíl nadstandardními podmínkami podpořit vědeckou excelenci – EXPRO jsou určeny pro zkušené vědce, kteří mají přelomovou myšlenku, zatímco JUNIOR STAR umožní vynikajícím začínajícím vědcům věnovat se vlastním badatelským tématům. Na pětileté projekty připadne celkem téměř miliarda korun. V rámci soutěží EXPRO a JUNIOR STAR jsou vždy podpořeny pouze ty nejlepší projekty, které získali podporu mezinárodních hodnoticích panelů. Jejich řešitelé mají lepší podmínky podpory v průběhu pětileté doby řešení.
Lucie Bačáková obdržela prestižní Akademickou prémii (7.11. 2022)
Lucie Bačáková získala prestižní Akademickou prémii – Praemium Academiae pro rok 2022. Smyslem Akademické prémie, jako přísně výběrového nástroje finanční a morální podpory vědecké excelence v Akademii věd ČR, je podpořit vynikající vědecké osobnosti, které jsou nositeli výzkumu na špičkové mezinárodní úrovni, a vytvořit jim takové podmínky, v nichž by mohli lépe rozvinout svůj potenciál ve prospěch Akademie věd ČR a celé české vědy. Gratulujeme doc. Bačákové i celému jejímu týmu!
2. Bilaterální setkání s Nencki institutem Polské akademie věd ve Varšavě (17.10. 2022)
Sedm vědeckých pracovníků Fyziologického ústavu AV ČR, včetně ředitele ústavu dr. Kopeckého, se ve dnech 10.-12.10. 2022 zúčastnilo 2. Bilaterálního setkání s Nencki institutem Polské akademie věd ve Varšavě. Pracovníci Fyziologického ústavu prezentovali formou přednášek výsledky svého výzkumu, především v oblasti metabolismu a neurověd. Cílem konference bylo vzájemně představit vybranná vědecká témata řešená na jednotlivých ústavech, ať už se jednalo o témata řešená v rámci již probíhajících společných grantů anebo o možnosti budoucí spolupráce včetně servisních služeb (např. metabolomické analýzy).
nahoře zleva: Jerzy Duszyński, Agnieszka Dobrzyń, Jan Kopecký; přednáška Tomáše Čajky
dole foto vpravo: Adam Szewczyk
Návštěva mezinárodního poradního sboru ve Fyziologickém ústavu (17.10. 2022)
Ve dnech 13. a 14. 10. se uskutečnilo setkání mezinárodního poradního sboru FGÚ AV ČR s vedením ústavu. V průběhu zasedání se členové sboru seznámili s organizační strukturou ústavu, vědeckou i pedagogickou činností a také s celkovým rozpočtem a ekonomickým modelem financování jednotlivých laboratoří. Během diskusí a návštěv vybraných vědeckých a servisních oddělení byly otevřeny otázky výzkumné strategie a dalšího rozvoje ústavu, start up programu pro vznik nových oddělení či možnosti zapojení do evropských výzkumných projektů. Poradní sbor bude dále pomáhat při zlepšování mezinárodní spolupráce a prestiže ústavu, při navrhování hodnoticích kritérií pro kvalitu práce jednotlivých laboratoří a v optimalizaci řízení celého ústavu.
zleva: Jan Kopecký, Bryndis Birnir, Adam Szewczyk, Pontus Persson, Marianne Schultzberg, Jiří Paleček
Načíst další