Co je u nás nového?
Mravenčí práce vědců umožní obohatit pšenici o výhodné geny jejích divokých příbuzných
Expertům z našeho genomického centra se podařilo objevit v DNA pšenice takzvaný rekombinační hotspot, který usnadní její křížení s planými druhy.
Prestižní výzkumný projekt přispěje ke vzniku plodin nové generace
Ke šlechtění nových, odolných plodin s vyšším výnosem by měl napomoci důležitý projekt našeho ústavu a jeho partnerů, který ve výzvě Špičkový výzkum podpořil Operační program Jan Amos Komenský.
Kroužek pro zvídavé školáky bude pokračovat ve školním roce 2023/2024
Zajímá se vaše dítě o přírodní vědy a je mu 7–12 let? Pak ho rádi přivítáme v našem kroužku, kde si kluci a děvčata vyzkoušejí práci skutečných vědců.
Rostlina na červenec 2023: Trnitý kmen
Trny nebo ostny vznikly během evoluce z mnoha různých rostlinných orgánů. Jistě si na mnohé pichlavé rostliny z naší přírody vzpomenete. Ale věděli jste, že i kmen stromu může být porostlý efektními trny?
Ministr zemědělství Somalilandu navštívil ÚEB
Třicátého června 2023 jsme na pražském pracovišti přivítali hosty z afrického Somalilandu v čele s ministrem zemědělství. S představiteli ústavu diskutovali o možnostech případné budoucí spolupráce.
Z buňky do buňky: vědci odhalili dosud neznámý způsob, jak rostliny řídí tvorbu a dopravu svých hormonů
Odborníci ze společného pracoviště našeho ústavu a Univerzity Palackého v Olomouci se podíleli na objevu, který podstatně rozšiřuje znalosti o důležitých rostlinných hormonech brassinosteroidech.
ÚEB na VědaFestu 2023
V středu 21.6.2023 se na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích konal jedenáctý ročník VědaFestu. Tato laboratoř pod širým nebem nabídla přes 100 různých stánků. Na nšem stánku jsme představili různá semena rostlin i jaké jsou v nich obsažené látky.
ÚEB na Veletrhu vědy 2023
Ve dnech 8.-10.6.2023 se na Výstavišti PVA EXP Praha v Letňanech konal sedmý ročník Veletrhu vědy. Tato akce je největší populárně naučnou akcí pořádanou v České republice, která představila více než 100 stánků ze světa všech možných vědních oborů (například přírodních, technických, humanitních a společenských věd). A náš ústav nemohl se svou expozicí chybět.
Rostlina na červen 2023: Prstnatec májový
Na přelomu května a června u nás kvetou různé druhy orchidejí. Tentokrát se podíváme za jedním vlhkomilným druhem, který jsme nafotili těsně za našimi hranicemi, a to v Krušných horách na německé straně…
Průlomový objev odhalil tajemství přenosu DNA v chromozomech ječmene
Naši vědci se spojili s německými kolegy, aby zaplnili bílé místo ve znalosti rostlinné DNA. Zjistili, jak je uspořádána dědičná informace v chromozomech ječmene během buněčného dělení.