E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Spoluřešiteli úspěšných projektů výzvy OP JAK jsou i čtyři týmy z naší fakulty

Z celkem 15 výzkumných projektů, které získaly financování v rámci výzvy Ministerstva školství Špičkový výzkum (OP JAK), se na celých devíti budou podílet vědci a vědkyně z Univerzity Karlovy. Mezi spoluřešiteli úspěšných projektů v rámci OP JAK jsou i čtyři vědecké týmy z naší fakulty. Cílem výzvy je podpora takových výzkumných záměrů, v nichž dochází k interakci několika vědeckých disciplín s vysokým potenciálem k vytvoření špičkových a v budoucnu aplikovatelných výzkumných výsledků.

Publikováno 28.8.2023

Workshop: Advanced Methods of Scanning Electron Microscopy

Datum konání 25.8.2023 - 27.8.2023

Tento kurz je zaměřen na teoretický a praktický úvod do skenovací elektronové mikroskopie a jejích biologických aplikací. Kurz je omezen na 15 účastníků, včetně začínajících i středně pokročilých uživatelů SEM.

Publikováno 31.8.2023

Mezinárodní kurz: Urban Regulations and Political Memory: Towards Understanding Spatio-Temporal Aspects of Urban Development PLUS

Zajímají vás témata chytrých měst, jejich rozvoje a plánování? Jste studentem geografie? Pak se zúčastněte mezinárodního mezioborového kurzu, který pořádají čtyři členské univerzity 4EU+: Univerzita ve Varšavě, Univerzita v Miláně, Univerzita Karlova a Univerzita Sorbonna. Témata kurzu budou nahlížena z hlediska minulosti (historie), současnosti (právo) a budoucnosti (geografie), a to formou online přednášek a workshopů a setkání v Miláně. Kurs začíná 4. října 2023, uzávěrka přihlášek je 22. září.

Publikováno 18.8.2023

Odhalení zajímavé symbiózy

V nové studii se vědci z týmu doc. Vladimíra Hampla z katedry parazitologie a BIOCEV zabývali složitým partnerstvím mezi anaerobními amébami z rodu Pelomyxa a jejich prokaryotickými souputníky. Pelomyxa, známá svými unikátními symbiotickými vztahy s mnoha prokaryotickými endosymbionty, dlouho vědce mátla pokud jde o roli, kterou tito symbionti hrají v metabolismu svého hostitele. Studie byla publikována v prestižním odborném časopise ISME Journal.

Publikováno 29.8.2023

Vědci posunou hranice nanotechnologií v energetice i medicíně

Řešení pětiletého projektu TECHSCALE, který je podporován z operačního programu Jan Amos Komenský, začne letos v říjnu. Na projektu bude spolupracovat široký interdisciplinární tým nejen z Univerzity Palackého, která je hlavním příjemcem dotace, ale také z Přírodovědecké fakulty UK vedený prof. Jiřím Čejkou z katedry fyzikální a makromolekulární chemie.

Publikováno 14.8.2023

Návštěva korejské delegace na naší fakultě

V pátek 18.8. navštívila naši fakultu (i další fakulty Univerzity Karlovy) delegace z korejské Jeonbuk National University. Návštěva, která se zajímala o způsoby výuky a navázání možné spolupráce, byla na fakultě uvítána proděkanem pro biologickou sekci prof. Petrem Horákem. Společně navštívili několik specializovaných laboratoří ve Viničné 7 a na závěr Botanickou zahradu PřF UK.

Publikováno 18.8.2023

19. ročník Mezinárodní geografické olympiády (iGeo) přinesl medailovou úrodu

Letošní ročník iGeo se uskutečnil v indonéském Bandungu, největším městě provincie Západní Jáva. Tento rok byl po dlouhé covidové pauze první, kdy byla mezinárodní olympiáda uskutečněna prezenčně. Indonésie se hostitelství soutěže ujala ve velkém a zorganizovala tak nezapomenutelnou akci pro soutěžící a team leadery ze 46 zemí světa. Soutěže se zúčastnilo 177 soutěžících a český tým zaznamenal opravdu vynikající výsledek – jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Publikováno 14.8.2023

Tři projekty z naší fakulty získaly podporu ERC CZ

I letos rozdělovalo Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR finanční prostředky mezi žadatele o ERC granty, kteří sice měli v této grantové soutěži špičkové hodnocení, ale podporu nakonec nezískali z důvodu nedostatku peněz. Podpořenými vědci jsou botanik a evoluční biolog Levi Yant, geolog Gianvito Scaringi a imunolog Jan Dobeš.

Publikováno 10.7.2023

"Bioacoustic AI": Nový způsob, jak porozumět zvířatům

Strojové učení, často nazývané "umělá inteligence" může pomoci s analýzou zvířecích zvuků, čímž umožní poodhalit tajemný svět zvířecí komunikace. Na to se zaměřuje nový projekt s názvem Bioacoustic AI, který dále využije tyto informace k výzkumu a ochraně volně žijících zvířat. Za naši fakultu se na projektu podílí Tereza Petrusková z katedry ekologie.

Publikováno 1.9.2023

Akce dokumentů