Zahlavi

Pravěk, virtuální realita, únikovka. Na festivalu v Brně se představí i AV ČR

04. 09. 2023

Obydlí lovců, kteří žili před 23 tisíci lety na území dnešní Moravy, pohled do lidského těla pomocí brýlí pro virtuální realitu, světelné zrcadlové bludiště, úniková hra nebo pokusy s kapalným dusíkem. Tyto a další aktivity čekají návštěvníky třídenního Festivalu vědy & techniky, který začíná v pátek 8. září 2023 v pavilonu A1 v areálu brněnského Výstaviště. Vstup je zdarma, otevřeno je vždy od 9 do 18 hodin.

Na brněnském festivalu vědy se představí více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, vysokých škol a soukromých společností. Mezi vystavovateli nebudou chybět ani ústavy Akademie věd ČR, které mají svá pracoviště právě v moravské metropoli.

Stánky se zajímavými aktivitami si tak pro návštěvníky připravili vědci a vědkyně z brněnského Archeologického ústavu, Biofyzikálního ústavu, Botanického ústavu, Ústavu fyziky materiálů a Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

Na Moravě v době ledové
Jak žili pravěcí lovci na území dnešní Moravy v době, kdy kontinentální ledovec dosahoval až do poloviny současného Polska? Nahlédnout do reality doby před 23 tisíci lety umožní na festivalu badatelé a badatelky brněnského Archeologického ústavu AV ČR.

Návštěvníci festivalu se budou moct zblízka podívat například na originály i rekonstrukce kamenných nástrojů a zbraní nalezených v lokalitě Mohelno-Plevovce, která je situována na březích vodní nádrže v blízkosti jaderné elektrárny Dukovany.

Proč je DNA dvoušroubovicí?
Co je vlastně DNA a proč je její struktura důležitá? K čemu slouží chromozomy a jakými technikami je možné je pozorovat? Můžeme přepisovat genomy rostlin, živočichů, nebo dokonce i člověka?

Odpovědi na tyto otázky, ale i další informace se dozvědí zájemci ve stánku Biofyzikálního ústavu AV ČR. Budou si tam moct poskládat model dvoušroubovice a zkusit si práci s mikroskopem anebo s brýlemi pro virtuální realitu nahlédnout do tajuplných zákoutí lidského těla.

Čistá voda a únikovka
Program si pro návštěvníky připravili také pracovníci z brněnské pobočky Botanického ústavu AV ČR. Zaměřili se přitom na téma kvality a čistoty vody v přírodě. Všichni příchozí se tak například dozvědí, jaká přírodě blízká opatření lze využít pro uchování čisté a kvalitní vody v jezírkách, rybníčcích a jiných biotopech. Vědci rovněž vysvětlí, jak zpevnit břehy, aby se zachovala funkční a estetická hodnota místa.

Na praktických experimentech je pak založena expozice Ústavu fyziky materiálů AV ČR. Lidé si tak budou moct třeba vyzkoušet, jakou sílu potřebují k přetržení ocelového drátu a jestli je „nic“ pevnější než ocel. Připravena je také úniková hra pro starší 14 let, případně děti v doprovodu dospělého. Ke hře, která je zdarma, je třeba se předem registrovat. Trvá zhruba hodinu a hraje se v šestičlenných týmech.

Pokusy, při kterých mrazí
Léto pomalu končí, kdo má rád zimu, už se těší na další měsíce. A kdo miluje mráz, může přijít už o víkendu na brněnský festival, protože tam na něj mimo jiné čekají „pokusy, při kterých mrazí“. Touto nadsázkou jsou představeny ukázky na téma Základy kryogeniky, které si pro návštěvníky festivalu připravili v Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Sobotní program jejich stánku pak ovládnou lasery, které se využívají ve všech oblastech lidské činnosti od výroby aut až po operace očí. Expozici doplní také světelné zrcadlové bludiště. Neděle bude patřit hraní: zvídaví návštěvníci se mohou proměnit ve vědce a zábavnou formou si osvojit základy chemie či fyziky. Pro děti je také připravena chemická laboratoř Matelab – věda sbalená na doma.

Program a další informace zájemci naleznou na webových stránkách Festivalu vědy & techniky.

Text: Leona Matušková, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy Akademie věd ČR
Foto: Festival vědy & techniky

Přečtěte si také