underlineallarticles

FLÚ v médiích

Interakce mezi filosofií a psychologií

O tématech 30. ročníku konference Evropské společnosti pro filosofii a psychologii, spolupořádané Filosofickým ústavem AV ČR v Praze, hovořil v rozhlasovém vysílání ČRo Plus Juraj Hvorecký (30. 8. v čase 8:47). 

Číst dál...

Za hranou viděného

Filosof Martin Nitsche si v podcastu Na dotek povídal s Petrem Vizinou o nedávné výstavě výtvarnice Jitky Svobodové, o průhledech do jiných vrstev prožívání, ale také o interdisciplinaritě nebo společenské odolnosti, jíž se mimo jiné věnuje v rámci svého působení ve Filosofickém ústavu Akademie věd ČR.

Číst dál...

Historická znalost nebo fabulace?

O podávání dějin přitažlivým způsobem a populistických prezentacích středověku spojovaných v současné české kultuře s politickou krajní pravicí hovořil v podcastu Kolaps odborník na středověk Martin Šorm z Centra medievistických studií při Filosofickém ústavu AV ČR.

Číst dál...

Vykalkulovaná nenávist a řeč jako zbraň

Nenávistné komentáře nejenže ubližují, stanovují také novou normu vyjadřování, varuje filosof jazyka Tomáš Koblížek. Poslechněte si jej v pořadu Jak to vidí na Dvojce Českého rozhlasu. 

Číst dál...

Dvojitá slepá skvrna

Kyjevský filosof a historik Volodymyr Volkovskyj zakotvil po začátku ruské agrese v Česku, kde aktuálně působí při Filosofickém ústavu AV ČR. V rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal kořeny rozpínavosti Ruska i to, co Ukrajinu čeká po válce.  

Číst dál...

Kvůli umělé inteligenci nemáme dát stranou lidský úsudek

Elon Musk a další osobnosti vyzývají lidstvo, aby zabrzdilo vývoj umělé inteligence. Další odborníci s nimi nesouhlasí a poukazují spíš na konkrétní rizika, ale i přínosy umělé inteligence. Patří k nim i Mark Coeckelbergh z Centra pro Environmentální a technologickou etiku - Praha při Filosofickém ústavu Akademie věd. „Zákaz nebo pozastavení je příliš hrubé opatření,“ řekl Radiožurnálu. Celý rozhovor

Číst dál...

Návrat ke zrodu moderních věd

Jak vypadal lékařský svět poloviny 16. století nebo raně novověká matematika v Evropě a Číně? Vědou raného novověku se zabývali minulý týden účastníci třídenní mezinárodní konference Scientiae v Praze. Rozhovor s jedním z hlavních organizátorů akce, Vladimírem UrbánkemFilosofického ústavu AV ČR, přinesl Odpolední Plus Českého rozhlasu (v 17:33; stopáž od17:49:43) a reportáž na ČT 24 (stopáž od 20:54).

Číst dál...

Ruské výmluvy neplatí. V. Volkovskyj o zničení Kachovské přehrady

Ukrajinský filosof Volodymyr Volkovskyj (Oddělení pro studium antického a středověkého myšlení FLÚ AV ČR) komentuje v deníku Forum24 zhoubné dopady zničení Kachovské přehrady na Ukrajině. Zatímco pro Rusko to znamená zhroucení první obranné linie a konec zásobování Krymu a okupovaných oblastí jižní Ukrajiny vodou, pro Ukrajinu jde o katastrofu mnohem větší – miliardové ztráty, zničení největší vodní elektrárny, hrozba havárie v Záporožské jaderné elektrárně. Na dně přehrady jsou navíc desítky let staré usazeniny chemického odpadu. A když dno vyschne, vznikne největší poušť v Evropě. Více.

Číst dál...

Božská nahota

Venuše mezi mocenským a erotickým symbolem, uměleckým dílem a zobrazenou skutečností. O proměnlivém zobrazování antické bohyně v běhu dějin a v různých kontextech - od archaické mytologie a náboženství přes politiku až ke světu reklamy - píše na pozadí knihy Jana Bažanta Božská nahota: Sochy Afrodity od počátku do dneška DeníkN.

Číst dál...

Listy heroin v překladu Elišky Šolcové na Vltavě

Příběhy antických mýtů ne z perspektivy mužů, kteří v nich vyrážejí za dobrodružstvím a válečnou slávou. Ale očima těch, bez kterých by velcí hrdinové často nedosáhli svých úspěchů a vítězství. Rozhlasovou premiéru poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání. Připravila Eliška Šolcová

Číst dál...

Download and install ledger live