Novinky ve fondu

Všechny tyto vybrané knižní novinky jsou vystaveny ve studovně, kde je možné si je prohlédnout a vypůjčit.

Elektronická podoba výběru z nových knih je dostupná v Digitální knihovně AV ČR (na vyhrazených počítačích ve studovně knihovny). Digitalizovanými knihami je možné listovat a případně si jejich části vytisknout.

Všechny nové přírůstky jsou rovněž k nalezení v katalogu.

string(1467) "V posledních letech se ve veřejném prostoru stále častěji otevírá téma vztahu k našim nejbližším předkům, v němž právě babičky zaujímají jedno z ústředních postavení. Ze sbírky Databáze dějin všedního dne bylo pro publikaci vybráno 27 nejzajímavějších vyprávění o babičkách z předminulého, minulého a počátku tohoto století. Vzpomínky zachycují babičky tak, jak se jeví v očích svých vnoučat – také již babiček a dědečků. Smyslem edice je dokumentovat podmínky každodenního života. Je to cíl nadmíru aktuální, protože kdo ze střední nebo mladší generace si dnes ještě dokáže představit, jak se žilo v době před zavedením elektřiny, jak se na začátku 20. století pracovalo na zemědělské usedlosti nebo jak se v dobách habsburské monarchie chodilo do školy? Vzpomínky starších lidí na dobu jejich dětství jsou nenahraditelným pramenem pro studium dějin „všedního“ dne. Publikováním se tyto vzpomínky zachovávají pro příští generace a současně mohou být cenným zdrojem informací, které se v současných rodinách v rámci rodinné paměti již netradují. Babička se tak nejen v české kultuře stala jakousi zástupnou figurou, skrze kterou můžeme analyzovat nejen vztahy mezi jednotlivými členy rodiny, ale i dobové tradice, zvyky a procesy. Jakou úlohu budou babičky v rychle se měnící společnosti naplňovat, ukáže budoucnost."

Jana Losová, Vojtěch Kessler, Veronika Kršková

Babičky očima vnoučat

V posledních letech se ve veřejném prostoru stále častěji otevírá téma vztahu k našim nejbližším předkům, v němž právě babičky zaujímají jedno z ústředních postavení. Ze sbírky Databáze dějin všedního dne bylo pro publikaci vybráno 27 nejzajímavějších vyprávění o babičkách z předminulého, minulého a počátku tohoto století. Vzpomínky zachycují babičky tak, jak se jeví v očích svých vnoučat – také již babiček a dědečků. Smyslem edice je dokumentovat podmínky každodenního života. Je to cíl nadmíru aktuální, protože kdo ze střední nebo mladší generace si dnes ještě dokáže představit, jak se žilo v době před zavedením elektřiny, jak se na začátku 20. století pracovalo na zemědělské usedlosti nebo jak se v dobách habsburské monarchie chodilo do školy? Vzpomínky starších lidí na dobu jejich dětství jsou nenahraditelným pramenem pro studium dějin „všedního“ dne. Publikováním se tyto vzpomínky zachovávají pro příští generace a současně mohou být cenným zdrojem informací, které se v současných rodinách v rámci rodinné paměti již netradují. Babička se tak nejen v české kultuře stala jakousi zástupnou figurou, skrze kterou můžeme analyzovat nejen vztahy mezi jednotlivými členy rodiny, ale i dobové tradice, zvyky a procesy. Jakou úlohu budou babičky v rychle se měnící společnosti naplňovat, ukáže budoucnost.

Nakladatel: Historický ústav, 2023

string(964) "Rape Culture on Campus explores how existing responses to sexual violence on college and university campuses fail to address religious and cultural dynamics that make rape appear normal, dynamics imbedded in social expectations around race, class, gender, sexuality, and disability. Rather than dealing with these complex dynamics, responses to sexual violence on college campuses focus on implementing changes in one-time workshops. As an alternative to quick solutions, this book argues that long-term classroom interventions are necessary in order to understand religious and cultural complexities and effectively respond to this crisis. Written for educators, administrators, activists, and students, Rape Culture on Campus provides an accessible cultural studies approach to rape culture that complements existing social science approaches, an intersectional and interdisciplinary analysis of rape culture, and offers practical, classroom-based interventions."

Meredith Minister

Rape culture on campus

Rape Culture on Campus explores how existing responses to sexual violence on college and university campuses fail to address religious and cultural dynamics that make rape appear normal, dynamics imbedded in social expectations around race, class, gender, sexuality, and disability. Rather than dealing with these complex dynamics, responses to sexual violence on college campuses focus on implementing changes in one-time workshops. As an alternative to quick solutions, this book argues that long-term classroom interventions are necessary in order to understand religious and cultural complexities and effectively respond to this crisis. Written for educators, administrators, activists, and students, Rape Culture on Campus provides an accessible cultural studies approach to rape culture that complements existing social science approaches, an intersectional and interdisciplinary analysis of rape culture, and offers practical, classroom-based interventions.

Nakladatel: Lexington Books, [2018]

string(1013) "Tato kniha je určena praktikům z různých oborů: terapeutům, umělcům, pedagogům, kněžím, zdravotníkům atd., kteří mají rádi svou práci a cítí, že pro ně nastala vhodná doba posunout svoji praxi o krok dál. Nabízí jim k tomu netradiční nástroj: výzkum. Výzkum jako nástroj ke zmapování, hlubšímu pochopení, případně proměnění toho, „co to v té svojí praxi vlastně dělám“. Řada praktiků je přesvědčena, že výzkum je sice důležitý, ale v každodenním shonu na něj není čas. Zároveň mají zkušenost, že výzkum málokdy odpovídá na jejich skutečné otázky. Doufám, že tato kniha změní Váš pohled. Nabízí výzkum jako místo zastavení, reflexe, společného promýšlení a proměny. Dává praktikům do ruky jednoduché a dobře popsané nástroje, které k této reflexi mohou použít. Dodává odvahu lidem, kteří se již léta věnují praxi, aby se opět vrátili ke studiu a pomocí výzkumu posunuli svou práci o krok dál."

Lucie Hornová

Praktický výzkum

Tato kniha je určena praktikům z různých oborů: terapeutům, umělcům, pedagogům, kněžím, zdravotníkům atd., kteří mají rádi svou práci a cítí, že pro ně nastala vhodná doba posunout svoji praxi o krok dál. Nabízí jim k tomu netradiční nástroj: výzkum. Výzkum jako nástroj ke zmapování, hlubšímu pochopení, případně proměnění toho, „co to v té svojí praxi vlastně dělám“. Řada praktiků je přesvědčena, že výzkum je sice důležitý, ale v každodenním shonu na něj není čas. Zároveň mají zkušenost, že výzkum málokdy odpovídá na jejich skutečné otázky. Doufám, že tato kniha změní Váš pohled. Nabízí výzkum jako místo zastavení, reflexe, společného promýšlení a proměny. Dává praktikům do ruky jednoduché a dobře popsané nástroje, které k této reflexi mohou použít. Dodává odvahu lidem, kteří se již léta věnují praxi, aby se opět vrátili ke studiu a pomocí výzkumu posunuli svou práci o krok dál.

Nakladatel: JAMU, Janáčkova akademie múzických umění, 2023

string(722) "Belgický filosof Mark Coeckelbergh nabízí přístupný přehled etických výzev spojených s umělou inteligencí. Doporučuje nahlédnout za katastrofické scénáře, oblíbené v Hollywoodu, k reálným problémům. Umělá inteligence pohání vyhledávač Google, umožňuje cílenou reklamu na Facebooku, práci hlasových asistentů, prediktivní práci policie, autonomní zbraně i auta. Tyto již existující technologie vyvolávají obavy o bezpečnost, soukromí, odpovědnost za rozhodnutí, transparenci a zaujatost, nemluvě o nahrazení lidské práce. Coeckelbergh však neklade jen otázky, ale nabízí konkrétní doporučení, zvláště vtělit etické hodnoty do konstrukce umělé inteligence."

Mark Coeckelbergh

Etika umělé inteligence

Belgický filosof Mark Coeckelbergh nabízí přístupný přehled etických výzev spojených s umělou inteligencí. Doporučuje nahlédnout za katastrofické scénáře, oblíbené v Hollywoodu, k reálným problémům. Umělá inteligence pohání vyhledávač Google, umožňuje cílenou reklamu na Facebooku, práci hlasových asistentů, prediktivní práci policie, autonomní zbraně i auta. Tyto již existující technologie vyvolávají obavy o bezpečnost, soukromí, odpovědnost za rozhodnutí, transparenci a zaujatost, nemluvě o nahrazení lidské práce. Coeckelbergh však neklade jen otázky, ale nabízí konkrétní doporučení, zvláště vtělit etické hodnoty do konstrukce umělé inteligence.

Nakladatel: Filosofia, 2023

string(942) "Blood is life, its complex composition is finely attuned to our vital needs and functions. Blood can also signify death, while 'bloody' is a curse. Arising from the 2021 Darwin College Lectures, this volume invites leading thinkers on the subject to explore the many meanings of blood across a diverse range of disciplines. Through the eyes of artist Marc Quinn, the paradoxical nature of blood plays with the notion of self. Through those of geneticist Walter Bodmer, it becomes a scientific reality: bloodlines and diaspora capture our notions of community. The transfer of blood between bodies, as Rose George relates, can save lives, or as we learn from Claire Roddie can cure cancer. Tim Pedley and Stuart Egginton explore the extraordinary complexity of blood as a critical biological fluid. Sarah Read examines the intimate connection between blood and womanhood, as Carol Senf does in her consideration of Bram Stoker's novel Dracula."

edited by Iosifina Foskolou, Martin Jones

Blood

Blood is life, its complex composition is finely attuned to our vital needs and functions. Blood can also signify death, while 'bloody' is a curse. Arising from the 2021 Darwin College Lectures, this volume invites leading thinkers on the subject to explore the many meanings of blood across a diverse range of disciplines. Through the eyes of artist Marc Quinn, the paradoxical nature of blood plays with the notion of self. Through those of geneticist Walter Bodmer, it becomes a scientific reality: bloodlines and diaspora capture our notions of community. The transfer of blood between bodies, as Rose George relates, can save lives, or as we learn from Claire Roddie can cure cancer. Tim Pedley and Stuart Egginton explore the extraordinary complexity of blood as a critical biological fluid. Sarah Read examines the intimate connection between blood and womanhood, as Carol Senf does in her consideration of Bram Stoker's novel Dracula.

Nakladatel: Cambridge University Press, 2022

string(654) "Necítíte se ve svém týmu komfortně? Stal se váš kolega obětí šikany? Doslechli jste se, že jako šéf nejednáte fér? Proč brát podobné otázky vážně? Už proto, že pokud se v práci necítí dobře byť jen jediný člověk, má to negativní dopad na výkon celého týmu. Naštěstí tu je Kim Scott, autorka kultovního konceptu radikální otevřenosti, která nám ukáže, že každý z nás může vykročit z řady a nastartovat potřebnou změnu. Změnu k tomu, abychom dokázali vytvářet pracovní prostředí, ve kterém ze sebe budou všichni dávat to nejlepší a které bude fungovat i jako magnet na skvělé kolegy."

Kim Scott

Férová práce: zbavte se předsudků, zaujatosti i diskriminace a nakopněte růst firmy i své kariéry

Necítíte se ve svém týmu komfortně? Stal se váš kolega obětí šikany? Doslechli jste se, že jako šéf nejednáte fér? Proč brát podobné otázky vážně? Už proto, že pokud se v práci necítí dobře byť jen jediný člověk, má to negativní dopad na výkon celého týmu. Naštěstí tu je Kim Scott, autorka kultovního konceptu radikální otevřenosti, která nám ukáže, že každý z nás může vykročit z řady a nastartovat potřebnou změnu. Změnu k tomu, abychom dokázali vytvářet pracovní prostředí, ve kterém ze sebe budou všichni dávat to nejlepší a které bude fungovat i jako magnet na skvělé kolegy.

Nakladatel: Jan Melvil Publishing, 2023

string(1396) "Naše hluboké, nevědomé fantazie ovlivňují naše prožívání i naše činy. Někdy nám brání, abychom dosáhli toho, pro co jsme se vědomě rozhodli, jindy nás vedou do situací, které naše rozumná část odmítá. Určují, do koho se zamilujeme a komu se vyhneme, kdo a za jakých podmínek pro nás bude sexuálně vzrušující, a kdo naopak spadne do koše „zoufale nudný/á!“ Nevědomí vztahu je pak vždy tvořeno interakcí obou partnerů. Chce-li terapeut páru nebo rodině účinně pomoci, musí rozumět právě tomuto vztahovému nevědomí a fantaziím, jež daný vztah řídí. Během terapie hledá nevědomé fantazie, které propojují partnery nebo rodinu. Z těchto společných nevědomých fantazií vychází tzv. „nevědomé vztahové přesvědčení“, které určuje, jak bude fungovat celý vztahový systém – pár, rodina, ale i jiné skupiny. Na základě své více než třicetileté praxe představuje autor kořeny fantazií ve vývoji člověka, fantazijní životy lidí, jejich sny a touhy a představy o partnerských vztazích v kontextu moderní párové a rodinné psychoanalýzy. PhDr. Slavoj Titl je psychoanalytik a psychoterapeut, člen České psychoanalytické společnosti, České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a jeden za zakladatelů Institutu pro psychoanalytickou párovou a rodinou terapii."

Slavoj Titl

Nevědomé fantazie ve vztazích: psychoanalytický pohled na partnerství

Naše hluboké, nevědomé fantazie ovlivňují naše prožívání i naše činy. Někdy nám brání, abychom dosáhli toho, pro co jsme se vědomě rozhodli, jindy nás vedou do situací, které naše rozumná část odmítá. Určují, do koho se zamilujeme a komu se vyhneme, kdo a za jakých podmínek pro nás bude sexuálně vzrušující, a kdo naopak spadne do koše „zoufale nudný/á!“ Nevědomí vztahu je pak vždy tvořeno interakcí obou partnerů. Chce-li terapeut páru nebo rodině účinně pomoci, musí rozumět právě tomuto vztahovému nevědomí a fantaziím, jež daný vztah řídí. Během terapie hledá nevědomé fantazie, které propojují partnery nebo rodinu. Z těchto společných nevědomých fantazií vychází tzv. „nevědomé vztahové přesvědčení“, které určuje, jak bude fungovat celý vztahový systém – pár, rodina, ale i jiné skupiny. Na základě své více než třicetileté praxe představuje autor kořeny fantazií ve vývoji člověka, fantazijní životy lidí, jejich sny a touhy a představy o partnerských vztazích v kontextu moderní párové a rodinné psychoanalýzy. PhDr. Slavoj Titl je psychoanalytik a psychoterapeut, člen České psychoanalytické společnosti, České společnosti pro psychoanalytickou psychoterapii a jeden za zakladatelů Institutu pro psychoanalytickou párovou a rodinou terapii.

Nakladatel: Portál, 2023

string(746) "Bohumil Hrabal, mistr slova, scenárista Jiřího Menzela, spisovatel zbožňovaný Kunderou a Havlem, štamgast v hospodě U Zlatého tygra a plachý sukničkář. Samotář, záhadný i ve své tragické smrti. Aleksander Kaczorowski, polský bohemista, znalec a překladatel Hrabalova díla. Přátelé. Unikátní biografie připomíná Hrabalovu výjimečnou osobnost i dílo z mnoha neobvyklých perspektiv. Autor při práci využil řadu pozapomenutých zdrojů, které nepatří ke „kánonu“ Hrabalových textů, nechybí proto ani překvapivé či humorné momenty. Díky osobní známosti obou spisovatelů je navíc příběh doplněn historkami doslova z první ruky, a to i z méně známých životních etap Hrabalova života."

Aleksander Kaczorowski

Hrabal: sladká apokalypsa

Bohumil Hrabal, mistr slova, scenárista Jiřího Menzela, spisovatel zbožňovaný Kunderou a Havlem, štamgast v hospodě U Zlatého tygra a plachý sukničkář. Samotář, záhadný i ve své tragické smrti. Aleksander Kaczorowski, polský bohemista, znalec a překladatel Hrabalova díla. Přátelé. Unikátní biografie připomíná Hrabalovu výjimečnou osobnost i dílo z mnoha neobvyklých perspektiv. Autor při práci využil řadu pozapomenutých zdrojů, které nepatří ke „kánonu“ Hrabalových textů, nechybí proto ani překvapivé či humorné momenty. Díky osobní známosti obou spisovatelů je navíc příběh doplněn historkami doslova z první ruky, a to i z méně známých životních etap Hrabalova života.

Nakladatel: XYZ, 2023

string(186) "This classic text provides an in-depth examination and history of American political parties and their critical role in representative democracy at the local, state, and national levels."

Mark D. Brewer and L. Sandy Maisel

Parties and elections in America: The electoral process

This classic text provides an in-depth examination and history of American political parties and their critical role in representative democracy at the local, state, and national levels.

Nakladatel: Rowman & Littlefield, 2019

string(1569) "What do we see when we watch a magician pull a rabbit out of a hat or read a person's mind? We are captivated by an illusion; we applaud the fact that we have been fooled. Why do we enjoy experiencing what seems clearly impossible, or at least beyond our powers of explanation? In Experiencing the Impossible, Gustav Kuhn examines the psychological processes that underpin our experience of magic. Kuhn, a psychologist and a magician, reveals the intriguing—and often unsettling—insights into the human mind that the scientific study of magic provides. Magic, Kuhn explains, creates a cognitive conflict between what we believe to be true (for example, a rabbit could not be in that hat) and what we experience (a rabbit has just come out of that hat!). Drawing on the latest psychological, neurological, and philosophical research, he suggests that misdirection is at the heart of all magic tricks, and he offers a scientific theory of misdirection. He explores, among other topics, our propensity for magical thinking, the malleability of our perceptual experiences, forgetting and misremembering, free will and mind control, and how magic is applied outside entertaiment—the use of illusion in human-computer interaction, politics, warfare, and elsewhere. We may be surprised to learn how little of the world we actually perceive, how little we can trust what we see and remember, and how little we are in charge of our thoughts and actions. Exploring magic, Kuhn illuminates the complex—and almost magical—mechanisms underlying our daily activities."

Gustav Kuhn

Experiencing the impossible: The science of magic

What do we see when we watch a magician pull a rabbit out of a hat or read a person's mind? We are captivated by an illusion; we applaud the fact that we have been fooled. Why do we enjoy experiencing what seems clearly impossible, or at least beyond our powers of explanation? In Experiencing the Impossible, Gustav Kuhn examines the psychological processes that underpin our experience of magic. Kuhn, a psychologist and a magician, reveals the intriguing—and often unsettling—insights into the human mind that the scientific study of magic provides. Magic, Kuhn explains, creates a cognitive conflict between what we believe to be true (for example, a rabbit could not be in that hat) and what we experience (a rabbit has just come out of that hat!). Drawing on the latest psychological, neurological, and philosophical research, he suggests that misdirection is at the heart of all magic tricks, and he offers a scientific theory of misdirection. He explores, among other topics, our propensity for magical thinking, the malleability of our perceptual experiences, forgetting and misremembering, free will and mind control, and how magic is applied outside entertaiment—the use of illusion in human-computer interaction, politics, warfare, and elsewhere. We may be surprised to learn how little of the world we actually perceive, how little we can trust what we see and remember, and how little we are in charge of our thoughts and actions. Exploring magic, Kuhn illuminates the complex—and almost magical—mechanisms underlying our daily activities.

Nakladatel: The MIT Press, [2019]