Ing. Alice Hospodková, Ph.D.
prof. Ing. Alexander Kromka, DrSc.
Barbora Chudíčková
V posledních letech se oddělení polovodičů zaměřuje především na výzkum polovodičů se širokým zakázaným pásem, zejména nitridových polovodičů a materiálů na bázi uhlíku, především diamantu.
Oddělení sestává z devíti pracovních skupin nebo laboratoří. Naše klíčové aktivity zahrnují
- návrh, přípravu a charakterizaci heterostruktur na bázi nitridových polovodičů pro elektronické i luminiscenční aplikace
- přípravu a porozumění fyzikálně-chemickým vlastnostem materiálů na bázi uhlíku, dominantně diamantu
- studium fyzikálních jevů na rozhraní uvedených materiálů
Oba technologické směry, nitridový a diamantový, jsou podpořeny unikátními charakterizačními technikami, které umožňují studium připravených materiálů a dávají technologiím zpětnou vazbu v rámci jejich optimalizace pro specificky zaměřené určení (nízkoteplotní depozice, nanášení vrstev bez pnutí, apod). Analyticko-charakterizačně zaměřené laboratoře disponují širokým spektrem technik jako jsou měření fotoluminiscence, katodoluminiscence, Ramanova spektroskopie, měření transportních a elektrických vlastností polovodičů, elektronová mikroskopie, mikroskopie atomových sil, Fourierovská infračervená spektroskopie, měření výstupní práce elektronů pomocí Kelvinovy mikrosondy. Interpretace naměřených výsledků je podpořena teoretickými modely a predikcemi v rámci naší teoreticky zaměřené skupiny.
Oddělení aktivně spolupracuje s průmyslovými podniky v různých aplikačních oblastech i vědeckými institucemi a univerzitami při vzdělávání studentů a mladých vědeckých pracovníků. Většina našich laboratoří umožňuje externím zájemcům přístup k analyticko-technologickým technikám kterých část pracuje v režimu „open access“. V rámci širokého spektra našich aktivit nabízíme spolupráci v oblasti technologie přípravy nitridových heterostruktur a diamantových vrstev, nanášení různých tenkých vrstev, tvorby základních elektronických a opto-elektronických prvků, a jiné.