Kalendář

popularizačních akcí

Učitelé a umělá inteligence7. 11. 2023

Přednáška je zacílena na zkoumání postojů a dojmů, které učitelé mají k umělé inteligenci a možnostem jejího využití ve výuce. Budou představeny základní myšlenky, trendy a vývoj v oblasti umělé inteligence v kontextu vzdělávání. Prezentovány nejnovější technologické nástroje a aplikace, které umělá inteligence nabízí pro efektivnější výuku. Představeny budou různé metody, jakými učitelé mohou integrovat umělou inteligenci do své práce, a návštěvníci budou mít možnost vidět tyto nástroje v akci.

Prezenčně
Veřejnost
Týden AV ČR: Když atomy tančí7. 11. 2023

Jaké jsou principy a podmínky jevu nukleární magnetické rezonance? Jak se chová vektor magnetizace a jaké možnosti využití nabízí v analytické chemii nebo jako populární zobrazovací metoda v lékařství? Co je to pulzní príogramátor? Na tyto otázky odpoví přednáška Ing. Ivana Krejčího, CSc., z Katedry technických studií VŠPJ s názvem „Když atomy tančí“, která se uskuteční v úterý 7. listopadu od 14.00 v zasedací místnosti v rámci Týdne AV ČR.

Prezenčně
Veřejnost
Týden AV ČR: Teorie vs. experiment8. 11. 2023

V současnosti je obecně přijímáno, že model daného fyzikálního děje je jeho účelově zjednodušený koncept se záměrem předpovědět, co by se stalo, kdyby... Přijaté předpoklady následně specifikují jeho meze platnosti a v tomto ohledu model si klade ambice předpovědět fyzikální realitu.  Model, ať už jednoduchý, nebo komplikovaný, je dobrý, pokud je potvrzen vhodným experimentem. V přednášce prof. Miloslava Okrouhlíka z Katedry technických studií VŠPJ, která se uskuteční v rámci Týdne AV ČR ve středu 8. listopadu od 14.00 v historické aule, budou představeny příklady těchto modelů zaměřené na problematiku mechaniky tuhých a poddajných těles.

Prezenčně
Veřejnost
Týden AV ČR: Chytré materiály v technické praxi8. 11. 2023

Chytré materiály vykazují vlastnosti, které lze významně měnit kontrolovaným způsobem vnějšími podněty, například mechanickým napětím nebo elektrickým či magnetickým polem. Řadí se mezi ně piezoelektrické materiály, slitiny s tvarovou pamětí, elektro-aktivní hydrogeny, nebo například magnetostrikční tekutiny. Vedoucí Katedry technických studií VŠPJ Doc. Radek Kolman v přednášce, která se uskuteční v rámci Týdne AV ČR ve středu 8. listopadu od 15.00 v histrorické aule, představí jejich současné aplikace v biomechanice, vesmírných aplikací, sběru a přeměně energie včetně soft robotiky.  

Prezenčně
Veřejnost
Týden AV ČR: Analýza pohybu a její využití při diagnostice pohybového systému člověka9. 11. 2023

Co je to analýza pohybu a jaký byl její vývoj od historie až po současnost? V přednášce Ing. Miloslava Vilímka, Ph.D., která bude uvedena v rámci Týdne AV ČR ve středu 9. listopadu od 15.00 v historické aule, budou ukázány možnosti jednotlivých systémů „Motion capture“ s pasivními i aktivními markery a bude představeno jejich využití v kinematografii, sportu, diagnostice, technické a chirurgické praxi. Bude také demonstrováno, že s dalšími synchronními měřeními (Elektromuagrafie, Ground reaction forces) je reálné využít výstupy analýzy pohybu jako vstupy do stanovení zatížení svalově kosterního systému člověka.

Prezenčně
Veřejnost
Užití balistokardiografie v paliativní péči10. 11. 2023

V posledních letech zaznamenáváme čím dál větší nedostatek pečovatelského personálu, který se bude pravděpodobně postupem času dále navyšovat. Je tedy žádoucí, abychom domovům pro seniory nabídli podpůrná řešení, která zvýší kvalitu péče a která budou dlouhodobě monitorovat stav jejich klientů. Mnozí lidé staršího věku jsou odkázáni na pomoc svých blízkých. I na ty cílíme s naším senzorickým systémem, který hlídá přítomnost člověka na lůžku a jeho pravidelné polohování.

Prezenčně
Veřejnost