Významné výsledky
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2019: Měření velikosti korony supermasivních černých děr
Astronomický ústav AV ČR publikoval Výroční zprávu za rok 2019. Z výsledků publikovaných v roce 2019 do ní Rada ústavu vybrala tři významné reprezentativní výsledky, z nichž třetí vám nyní představujeme.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2019: Nový výbuch žluté hyperobří hvězdy ρ Cas – Astronomové sledují chvění umírající hvězdy
Astronomický ústav AV ČR publikoval Výroční zprávu za rok 2019. Z výsledků publikovaných v roce 2019 do ní Rada ústavu vybrala tři významné reprezentativní výsledky, z nichž druhý vám nyní představujeme.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2019: Objev molekulárního plynu v chapadlech galaktické medúzy dalekohledem ALMA
Astronomický ústav AV ČR publikoval Výroční zprávu za rok 2019. Z výsledků publikovaných v roce 2019 do ní Rada ústavu vybrala tři významné reprezentativní výsledky, z nichž první vám nyní představujeme.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2018: Ohřev sluneční fotosféry během bílé erupce
Astronomický ústav AV ČR publikoval Výroční zprávu za rok 2018. Z výsledků publikovaných v roce 2018 do ní Rada ústavu vybrala tři významné reprezentativní výsledky, z nichž třetí vám nyní představujeme.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2018: Excitovaný rotační stav mezihvězdného tělesa 1I/‘Oumuamua
Astronomický ústav AV ČR publikoval Výroční zprávu za rok 2018. Z výsledků publikovaných v roce 2018 do ní Rada ústavu vybrala tři významné reprezentativní výsledky, z nichž druhý vám nyní představujeme.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2018: Příspěvek k detekci impaktního kráteru ve Wilkes Land
Astronomický ústav AV ČR publikoval Výroční zprávu za rok 2018. Z výsledků publikovaných v roce 2018 do ní Rada ústavu vybrala tři významné reprezentativní výsledky, z nichž první vám nyní představujeme.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2017: Vírová proudění koróny během slunečních erupcí
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2017, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Jaroslava Dudíka ze Slunečního oddělení.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2017: Neobvyklý bílý trpaslík může být pozůstatek málo zářivé supernovy typu Ia
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2017, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Stefane Vennese ze Stelárního oddělení.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2017: Objev nové větve meteorického roje Taurid obsahující i nebezpečné planetky
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2017, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Pavla Spurného, který se svým týmem studoval meteorický roj Taurid s překvapivým výsledkem.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2016: Detekce srážek dočasně zachycených přírodních satelitů Země
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2016, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Pavla Spurného, který se svým týmem studoval pády a charakteristiky dočasně zachycených přírodních satelitů Země.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2016: Minimální velikost korony jako zdroje rentgenového záření v aktivních galaktických jádrech
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2016, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Michala Dovčiaka, který se svým týmem studoval koronu akrečního disku černé díry jako zdroje aktivních galaktických jader.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2016: Ohřev chromosféry akustickými vlnami a jeho srovnání se zářivými ztrátami
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2016, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Michala Sobotky, který se svým týmem studoval sluneční chromosféru a snažil se najít odpovědi na otázky okolo jejího ohřevu.
Astronomický ústav přináší Activity Report 2015
Astronomický ústav AV ČR přináší nejnovější sborník Activity Report 2015, který shrnuje veškeré vědecké aktivity a výsledky za poslední 3 roky. Sborník představuje nejvýznamnější činnost jednotlivých oddělení Astronomického ústavu AV ČR, ale i instituce samotné. Nechybí ani souhrn mezinárodních aktivit, na kterých se ústav podílel či je dokonce organizoval. Rovněž zde najdete kapitolu o oceněných pracovnících ústavu a rozsáhlý přehled všech pracovníků, kteří se (nejen) na vědeckém výzkumu v rámci ústavu podílí či podíleli za poslední 3 roky. Sborník je v angličtině.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2015: Turbulence plazmatu a kinetické nestability v expandujícím slunečním větru
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2015, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Petra Hellingera, který se svým týmem studoval turbulence plazmatu ve slunečním větru.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2015: Ověřování zákrytového modelu proměnných aktivních galaktických jader
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2015, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Frédérica Marina a Michala Dovčiaka, kteří se zabývali možností odhalení zákrytů aktivního galaktického jádra obíhající mlhovinou.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2015: Balíček programů pro analýzu nemaxwellovských rozdělovacích funkcí částic ve sluneční atmosféře
Rada Astronomického ústavu vybrala tři nejvýznamnější vědecké výsledky za rok 2015, publikované v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Eleny Dzifčákové, která se svým týmem vytvořila balíček programů pro studium jevů ve sluneční atmosféře, konkrétně pro analýzu tzv. nemaxwellovských rozdělovacích funkcí částic.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Nová analýza Benešovského bolidu a nález meteoritů různých typů - stará záhada vyřešena po 20 letech.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Pavla Spurného o nové analýze Benešovského bolidu a nálezu meteoritů různých typů - stará záhada vyřešena po 20 letech.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Proudění plazmatu kolem slunečních skvrn.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Michala Švandy o proudění plazmatu kolem slunečních skvrn.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Objev Balmerova kontinua vodíku ve spektru slunečních erupcí pomocí přístroje IRIS.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Petra Heinzela o objevu Balmerova kontinua vodíku ve spektru slunečních erupcí pomocí přístroje IRIS.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Možnosti 3D mapování plynných oblaků v centru Galaxie s využitím rentgenové polarizace.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Frédérica Marina o možnostech 3D mapování plynných oblaků v centru Galaxie s využitím rentgenové polarizace.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2014: Druhotná tvorba hvězd ve vznikajících galaxiích a hmotných hvězdokupách.
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2014 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci Jana Palouše o druhotné tvorbě hvězd ve vznikajících galaxiích a hmotných hvězdokupách.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2013: Studium výtrysků vyvinutých masivních hvězd v přechodném období. VLT/SINFONI přehlídka pásu K
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2013 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci M. E. Oksaly a kol. o studiu výtrysků vyvinutých masivních hvězd v přechodném období. VLT/SINFONI přehlídka pásu K
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2013: Helioseismická tomografie proudění plazmatu ve svrchní vrstvě sluneční konvektivní zóny
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2013 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci M. Švandy s názvem Helioseismická tomografie proudění plazmatu ve svrchní vrstvě sluneční konvektivní zóny.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2013: Oscilace akrečních disků v okolí černých děr: obecně relativistické výpočty
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2013 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci J. Horáka a kol. o Oscilaci akrečních disků v okolí černých děr: obecně relativistické výpočty.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2013: Analýza protonového ohřevu ve slunečním větru
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2013 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci P. Hellingera, P. Trávníčka, Š. Štveráka a kol. s názvem Analýza protonového ohřevu ve slunečním větru.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2013: Dráha, struktura a původ planetky, která explodovala nad Čeljabinskem
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2013 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci J. Borovičky a kol. o dráze, struktuře a původu planetky, která explodovala nad Čeljabinskem.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2013
Rada Astronomického ústavu AV ČR vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2013 publikovaných v odborných časopisech.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2012: Populace binárních asteroidů
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2012 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci P. Pravce a kol. o rozdělení orbitálních pólů dvojplanetek.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2012: Elektronová n-rozdělovací funkce a dvojné vrstvy ve slunečních erupcích
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2012 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci M. Karlického a kol. o dvojných vrstvách ve slunečních erupcích.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2012:Záblesk v souhvězdí Lodního kýlu
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2012 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci R. Wünsche a kol. o záblesku v souhvězdí Lodního kýlu.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2012: Pád meteoritu Bunburra Rockhole v SZ Austrálii
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2012 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci P. Spurného o analýze meteoritu Bunburra Rockhole nalezeného v Austrálii.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2012: Hanleho jev čáry Lyman-alfa v magnetohydrodynamickém modelu sluneční přechodové oblasti
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2012 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci J. Štěpána o Hanleho jevu ve sluneční atmosféře.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2011: Tepelné napětí v malých meteoroidech. II. Vliv izolující vrstvy
Rada Astronomického ústavu vybrala šest nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2011 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci D. Čapka o tepelném napětí v malých meteoroidech.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2011: Urychlování elektronů ve zvlněné rázové vlně
Rada Astronomického ústavu vybrala šest nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2011 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci M. Vandase o urychlování elektronů ve zvlněné rázové vlně.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2011: Energetické kaskády v rekonexi magnetického pole
Rada Astronomického ústavu vybrala šest nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2011 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci M. Bárty o vybraných problémech uvolnění energie magnetického pole ve slunečních erupcích.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2011: Chladnoucí větry superhvězdokup
Rada Astronomického ústavu vybrala šest nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2011 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci R. Wünsche o chladnoucích větrech superhvězdokup.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2011: Průlet japonské sondy HAYABUSA atmosférou při návratu na Zemi – analýza umělého bolidu
Rada Astronomického ústavu vybrala šest nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2011 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci J. Borovičky o analýze bolidu způsobeného japonskou sondou Hayabusa.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2011: Nový model precese
Rada Astronomického ústavu vybrala šest nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2011 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci J. Vondráka o novém modelu precese Země.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2010: Rozmotávání spekter – teorie, praxe a výsledky metody
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2010 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci P. Hadravy o rozmotávání spekter hvězd.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2010: Numerické modelování magnetosféry planety Merkur
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2010 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci P. Trávníčka o magnetosféře planety Merkur.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2010: Tepelné napětí v malých meteoroidech
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2010 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci D. Čapka o tepelném záření meteoroidů.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2010: Formování párů asteroidů rotačním štěpením
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2010 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci P. Pravce o rozpadu planetek.
Nejlepší vědecké výsledky za rok 2010: Optický referenční rámec pro monitorování orientace Země ve 20. století
Rada Astronomického ústavu vybrala pět nejvýznamnějších vědeckých výsledků za rok 2010 publikovaných v odborných časopisech. Dnes představujeme práci J. Vondráka o orientaci rotační osy Země.