Přednáška: Kvantová optika, tenké vrstvy a biočipy již 7. 11.
Přijďte na přednášku pořádanou k 70. výročí založení FZU. Čtvrtá ze série přednášek o vývoji a perspektivě nejdůležitějších vědních oborů ve FZU se koná v úterý 7. 11.
Přijďte na přednášku pořádanou k 70. výročí založení FZU. Čtvrtá ze série přednášek o vývoji a perspektivě nejdůležitějších vědních oborů ve FZU se koná v úterý 7. 11.
Prezident Petr Pavel udělil dne 28. října 2023 astrofyzikovi Jiřímu Grygarovi z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti vědy.
Předsedkyně Akademie věd České republiky Eva Zažímalová předala 30. října prémie Lumina quaeruntur. Mezi letošní laureáty ceny patří fyzik Jakub Vícha, chemik Karel Škoch, biolog Gerrit Angst, psycholožka Kateřina Chládková a filozof Davide Crippa, kteří získají podporu ve výši až čtyř milionů korun ročně na dobu maximálně pěti let. Ta jim umožní založit vlastní výzkumný tým.
Talentovaná studentka Anna Radochová získala v letošním ročníku soutěže České hlavičky 2023 první cenu v kategorii UNIVERSUM. Annin úspěšný výzkumný projekt se zrodil díky její účasti v programu Otevřená věda ve Fyzikálním ústavu AV ČR, kde pracovala na tématu Vlastnosti nových fotosenzitivních kapalných krystalů.
Společnost Maxe Plancka oznámila financování druhého česko-německého Dioscuri centra na Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky (FZU). Jeho budoucí vedoucí Barbora Špačková se zaměří na vývoj nových technologií otevírajících pohled do biologického nanovesmíru. Centrum získalo pětiletou podporu ve výši až 35 milionů korun a zahájí činnost v létě 2024.
Dne 14. září pořádal Fyzikální ústav (FZU) za účasti více než 130 hostů zahajovací setkání projektu Physics for Future. Ústředním posláním projektu, spolufinancovaného z Marie Skłodowska-Curie COFUND, je nábor 60 výjimečně talentovaných postdoktorandů.
Právě před sto lety, dne 22. září 1923, proběhlo slavnostní zahájení provozu Výzkumného ústavu cukrovarnického Střešovice. Hrubá stavba ústavu byla dokončena na počátku roku 1922 (proto je tento letopočet na budově A), následovalo vnitřní a výzkumné vybavení.
V prostorách Senátu České republiky byly slavnostně uděleny Medailí MŠMT, prestižní ocenění v oblasti vzdělávání a výchovy. Medaile předal významným osobnostem vzdělávání a výchovy ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek. Mezi laureáty patřil i Maksym Buryi, fyzik působící na Fyzikálním ústavu Akademie věd České republiky.
Cambridgeské krystalografické datové centrum (CCDC) oznámilo, že struktura ibuprofenu určená elektronovou difrakcí v rámci práce publikované ve FZU skupinou Lukáše Palatinuse získala pořadové číslo 1,25 milionu ve světově největší krystalografické databázi - Cambridgeské databázi struktur (CSD), která je mj. jedním z nejvýznamnějších zdrojů dat pro výzkum léčiv. Počet publikovaných struktur v databázi se přitom rozrůstá nonstop rychlostí zhruba jednoho záznamu každých 10 minut.