Co je u nás nového?
Rostlina na říjen 2023: Příbuzná brusinek
Podzim je spjatý se zráním mnoha plodů. Tentokrát se podíváme na rostlinu z příbuzenstva borůvek, nebo brusinek, která pochází ze Severní Ameriky…
Protein, který pomáhá buňkám „pojídat sebe sama“
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zjistili, že proteinový komplex ARP2/3 slouží v rostlinných buňkách k recyklaci peroxisomů. Na objevu se podílela i Kateřina Malínská z našeho ústavu.
Jako první na světě sledovali dělení buněk ječmene živě, trvalo 80 minut
Vynikajícím výsledkem, který v budoucnu přispěje ke šlechtění obilovin, se mohou pochlubit naši rostlinní genetici. Vyvinuli nástroj, jenž umožňuje živě sledovat dělení buněk v ječmeni.
Rostlina na září 2023: Významná luštěnina
Rostlinou pro tento měsíc se stává sója luštinatá (Glycine max). Jedná se o krátkodenní rostlinu, která roste v teplém pásmu mírného pásu, subtropických a tropických oblastech.
Navazujeme spolupráci s knihovnami
Rádi bychom v novém školním roce navázali spolupráci s městskými knihovnami (nejen v Praze). Nabízíme zdarma workshopy s rostlinou tématikou, které jsou vhodné pro děti. Náš program je interaktivní a klademe důraz na aktivní zapojení dětí.
Letní příměstské tábory pro děti zaměstnanců
Již tradičně jsme v létě pořádali příměstské tábory pro děti zaměstnanců. Letos se během tří turnusů zúčastnilo více než 50 dětí, jak z našeho ústavu, tak ze sousedního Ústavu chemických procesů.
Workshopy pro školy
Během školního roku pořádáme workshopy pro základní a střední školy. Program je dlouhý 2 vyučovací hodiny a je složený ze dvou témat. Klademe velký důraz na možnost si vše vlastnoručně vyzkoušet. Ideální počet dětí na jeden workshop je 20–25.
15 let od úmrtí Jiřího Velemínského
Před patnácti lety, v roce 2008, zemřel první porevoluční ředitel našeho ústavu doktor Jiří Velemínský. Připomeňme si ho medailonem, který napsala jeho nástupkyně ve funkci doktorka Ivana Macháčková.
Mravenčí práce vědců umožní obohatit pšenici o výhodné geny jejích divokých příbuzných
Expertům z našeho genomického centra se podařilo objevit v DNA pšenice takzvaný rekombinační hotspot, který usnadní její křížení s planými druhy.