PŘEDNÁŠKY

Pro registraci klikněte na kartu přednášky.
Přednášky trvají 20 minut.
Mikroskopie aneb jak spatřit neviditelné
Ing. Štěpán Kortus, Ph.D.
9:00
Svět, který je všude kolem nás a přesto ho lidské oko nevidí. Svět, kde se rozměry měří ve zlomcích mikrometrů. Při jeho zkoumání musíme spoléhat na přístroje, s jejichž pomocí překonáváme hranice lidského vidění. Přijďte se dozvědět více informací o základních a pokročilých metodách moderní mikroskopie.
Zbývá 52 volných míst.
Vývoj embrya v čase
RNDr. Ondřej Machoň, Ph.D.
9:40
Vývoj zárodku od oplození vajíčka po narození nového jedince má přesné časové určení. Počáteční fáze je relativně pomalá, jednobuněčné embryo se během prvních pěti dní rozdělí pouze osmkrát na vytvoření 256 stejných buněk blastocysty. Další vývoj však nabere rychlé obrátky. Diferenciace buněk na mnoho specializovaných typů, které utváří funkční tkáně a orgány, je řízena složitými mechanismy aktivace specifických genů v přesně určený čas v původních kmenových buňkách.
TATO PŘEDNÁŠKA JE JIŽ PLNĚ OBSAZENA.
Rozdělení biologických membrán do funkčních mikrodomén: nástroj pro účinnou regulaci biologických procesů
Mgr. Jakub Záhumenský, Ph.D.
10:20
Biologické membrány byly dlouho považovány za homogenní směs lipidů, proteinů a sacharidů. Ukazuje se však, že membrány jsou rozděleny do mikrodomén, tj. podoblastí se specifickým složením a funkcí. Takové rozdělení umožňuje nezávislou časovou a prostorovou organizaci řady důležitých buněčných procesů. Jednou z nejrozsáhleji studovaných mikrodomén kvasinkové plazmatické membrány je MCC/eisosom. Tato mikrodoména se například výrazně podílí na regulaci buněčné odpovědi na stres.
TATO PŘEDNÁŠKA JE JIŽ PLNĚ OBSAZENA.
Buněčná rozmanitost po mozkové mrtvici: úloha a pestrost gliových buněk v poškození mozku
Mgr. Tomáš Knotek
11:00
Mozková mrtvice vede k výraznému poškození tkáně a může způsobit závažné trvalé následky. Současný výzkum ukazuje, že buňky s podpůrnou funkcí, nazývané glie, v tomto procesu hrají důležitou roli a jsou rozmanitější, než se dříve myslelo. Tyto poznatky otevírají dveře dalšímu hledání potenciální léčby. Přednáška představí současné znalosti o mozkové mrtvici srozumitelnou formou.
TATO PŘEDNÁŠKA JE JIŽ PLNĚ OBSAZENA.
In vitro model kůže pro toxikologické testování látek a nanočástic
Mgr. Eva Filová, Ph.D.
11:40
In vitro modely tkání mají složení podobné nativní tkáni a také její funkční vlastnosti. Tím umožňují nahradit testování toxických účinků různých chemických látek a nanočástic na zvířatech. V naší laboratoři vyvíjíme třírozměrný model kůže pro toxikologické hodnocení látek a nanočástic s využitím kultivovaných kožních buněk.
Zbývá 34 volných míst.
The DNA single-strand break repair capacity of the mammalian oocytes and embryos (Přednáška v anglickém jazyce / English lecture)
Nataliia Dudko, MSc.
12:20
Genetic analyses show that the female germline has an extremely low mutation rate. The reason for this is unclear. We focus on the oocyte and one-cell embryo repair capacity of single-strand DNA breaks (SSBs) as the most common DNA insults. Our preliminary results show that the scaffold protein XRCC1 is especially enriched in oocytes. This might lead to a higher stability of the repair complexes. Indeed, oocytes generally exhibit a relatively low number of SSBs in comparison to other cells.
Zbývá 79 volných míst.
Fenomenální adaptace
Mgr. Andrea Rössnerová, Ph.D.
13:00
Adaptace je v biologii definována jako proces, při němž se daný organismus přizpůsobuje vnějším podmínkám a dalším faktorům, které panují v areálu jejího výskytu, s hlavním cílem přežít a udržet daný druh do dalších generací. Prezentace nás zavede do tajů mechanismů adaptace člověka k nepříznivým podmínkám prostředí na podkladě dlouhodobého výzkumu plasticity genomu a epigenomu české populace.
Zbývá 56 volných míst.
Vliv stárnutí na sluch lidí
prof. MUDr. Josef Syka, DrSc.
13:40
Přednáška bude zaměřena na informaci o základních parametrech sluchu, možnostech jeho hodnocení a výzkumu. Dalším tématem budou změny sluchu v souvislosti s věkem a také jaká řešení nabízí současná medicína při úplné ztrátě sluchu.
Zbývá 50 volných míst.
Příčiny a zdravotní závažnost nádorů trávícího traktu
MUDr. Pavel Vodička, CSc., DSc.
14:20
Nádorová onemocnění trávícího traktu i přes významný posun v oblasti diagnostiky a terapie představují stále závažný problém nejen medicínský, ale i ekonomický a společenský. Ačkoliv tato onemocnění mají zásadní negativní dopad na dobu přežití a kvalitu života samotného, o jejich komplexních rizicích a příčinách získáváme poznatky velice obtížně. V přednášce se budeme zabývat zásadními rizikovými faktory, a to z pohledu genetiky, výživy, životního stylu a mikroprostředí ve vztahu k riziku a prognóze rakoviny tlustého střeva a konečníku a rakoviny slinivky. Rozebereme zejména možnosti aktivní prevence, managementu léčby těchto onemocněni a jejich prognózy.
Zbývá 73 volných míst.
Role glutamátových receptorů v rozvoji a léčbě Alzheimerovy choroby
RNDr. Barbora Hrčka Krausová
15:00
Alzheimerova choroba představuje jednu z nejrozšířenějších forem stařecké demence u nás i ve světě. Glutamátové receptory se vyskytují na většině synapsí v lidském mozku, kde zprostředkovávají komunikaci mezi neurony a tvorbu paměťových stop. Jakou roli hrají dané receptory v rozvoji patologie tohoto závažného onemocnění? Jakým mechanismem na ně působí v současnosti nejužívanější lék na Alzheimerovu chorobu - memantin? A která metoda se ke studiu účinku látek na receptory využívá? To vše a mnohem víc se dozvíte v rámci naší prezentace.
Zbývá 51 volných míst.
Léčba míšního poranění pomocí obnovené plasticity nervové tkáně
Mgr. Kateřina Štěpánková
15:40
Perineuronální sítě (PNS) jsou struktury mezibuněčné hmoty obalující určité typy neuronů v CNS, které hrají klíčovou roli v regulaci plasticity během postnatálního vývoje a posttraumatické regenerace. Odstranění PNNs inhibitorem syntézy hyaluronanu, glykosaminoglykanu tvořícího strukturní páteř PNN, úspěšně zvyšuje plasticitu a snižuje funkční deficit u zvířat s chronickým poraněním míchy.
Zbývá 67 volných míst.
Epigenetické mechanismy vlivu rané péče na depresivní poruchu v dospělosti
Mgr. Jitka Pavlíková
16:20
Dle údajů WHO z roku 2023 trpí depresí přibližně 3,8 % světové populace. Raná mateřská péče je klíčovým faktorem pro pozdější duševní zdraví a děti, které byly vystaveny nedostatečné péči, mají mimo jiné zvýšené riziko rozvoje depresivních symptomů. Tento negativní vliv může být způsoben epigenetickými změnami, které se mohou projevit až v dospělosti. Prevence nedostatečné rané mateřské péče může pomoci zabránit nežádoucím epigenetickým změnám a je jednou z významných cest, jak snížit riziko vzniku depresí.
Zbývá 62 volných míst.

EXKURZE

Pro registraci klikněte na číslo zobrazující počet volných míst v požadovaném čase.
Exkurze trvají 20 minut.
Buněčná neurofyziologie

Oddělení se zabývá studiem morfologických a elektrofyziologických vlastností gliových buněk, především astrocytů a polydendrocytů (známých též jako NG2 gliové buňky). Jejich funkce zkoumá v patofyziologii centrálního nervového systému, jako jsou fokální mozková ischemie, amyotrofická laterální skleróza, Alzheimerova choroba, schizofrenie či tumorigeneze. Za využití geneticky modifikovaných myších kmenů a nových technologií speciálně vyvinutých k výzkumu gliových buněk studuje roli iontových a vodních kanálů ve vzniku mozkového edému a v post-ischemické regeneraci. Dále zkoumá úlohu Wnt signální dráhy v neurogenezi a gliogenezi po ischemickém poškození mozku, a to na úrovni jednotlivých buněk.

V rámci exkurze návštěvníky seznámíme s gliovými buňkami a jejich úlohou ve zdravém organismu a v onemocněních centrálního nervového systému. Ukážeme jim techniky, které používáme pro studium vlastností a funkce gliových buněk, jako je například fluorescenční mikroskopie nebo metoda terčíkového zámku.

Časy exkurzí
10:20
11:40
13:00
14:20
15:40
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
PLNO
Funkční uspořádání biomembrán

Studujeme laterální uspořádání biologických membrán do mikrodomén, tj. malých oblastí specifického tvaru, složení a funkce. Důraz přitom klademe na jejich zapojení do regulace buněčných procesů v reakci na podněty z okolního prostředí. S maximálním využitím výhod geneticky přístupného kvasinkového modelu zkoumáme zejména roli těchto membránových mikrodomén ve vnímání stresu a stresové adaptaci, v signalizaci a v regulaci buněčného metabolismu. Tyto membránové funkce předpokládají komunikaci mezi různými mikrodoménami, a to jak v jedné konkrétní membráně, tak mezi různými specializovanými membránami v rámci membránového systému eukaryotní buňky.

V rámci exkurze Vás čeká prohlídka laboratoře zabývající se základním výzkumem biologických membrán na kvasince S. cerevisiae s odborným výkladem a dále představení elektronového mikroskopu FEI Morgagni 268D včetně ukázky přípravy vzorků pro elektronovou mikroskopii.

Časy exkurzí
9:40
11:00
12:20
13:40
15:00
Počet volných míst
Genetická toxikologie a epigenetika

Oddělení se zabývá mechanismy toxických účinků vyráběných nanočástic i jemných a ultrajemných částic vznikajících při spalovacích procesech. Velká pozornost je věnována interakcím částic a jejich komponent s biomolekulami v lidských buněčných liniích. Aktuálně oddělení řeší otázku úlohy ultrajemných částic v ovzduší v etiologii neurodegenerativních onemocnění.

Prohlídka laboratoře bude zaměřena na představení postupů pro testování toxicity látek znečišťujících životní prostředí metodami in vitro, tedy za použití buněčných kultur, bez využívání laboratorních zvířat. Zájemci budou seznámeni s postupy kultivace buněk v laboratorních podmínkách, základním vybavením buněčné laboratoře a moderními metodami a trendy v oblasti testování toxicity látek znečišťujících ovzduší. Během návštěvy naší laboratoře si návštěvníci budou moci pod mikroskopem prohlédnout živé lidské plicní buňky a vyzkoušet si práci v aseptických (sterilních) podmínkách.

Časy exkurzí
10:20
11:40
13:00
14:20
15:40
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
PLNO
Molekulární biologie nádorů

Oddělení se zabývá výzkumem molekulárních charakteristik nádorových onemocnění, především tlustého střeva a konečníku. Pracujeme na molekulárně-epidemiologické úrovni s cílem identifikovat biologické ukazatele zvýšené predispozice vůči nádorovému onemocnění, včasné diagnostiky, individuální odpovědi na protinádorovou léčbu a dlouhodobé prognózy.

Časy exkurzí
9:40
11:00
12:20
13:40
15:00
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
PLNO
Nanotoxikologie a molekulární epidemiologie

Oddělení nanotoxikologie a molekulární epidemiologie se zabývá vlivem znečišťujících látek v ovzduší, včetně částic/nanočástic, na živé systémy. Kromě hodnocení negativních dopadů na biologický materiál (poškození DNA a dalších makromolekul, vliv na imunitní odpověď) jsou též intenzivně studovány mechanismy adaptace na škodliviny v životním prostředí, jejímž prostřednictvím se lidský organismus vyrovnává s působením nepříznivých podmínek.

Časy exkurzí
10:20
11:40
13:00
14:20
15:40
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
PLNO
Neurochemie

Oddělení se zabývá studiem molekulárních mechanizmů, které regulují funkci glutamátových receptorů v savčím centrálním nervovém systému. Dále vyvíjíme nové farmakologické modulátory glutamátových receptorů s cílem léčby kognitivních poruch spojených s neurodegenerací. Naše experimentální práce je prováděna pomocí mikroskopických, biochemických a elektrofyziologických technik v savčích neuronech a lidských linií z pacientů trpících různými formami neurodegenerativních onemocnění.

Časy exkurzí
9:40
11:00
12:20
13:40
15:00
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
Neurofyziologie sluchu

Oddělení se zabývá studiem mechanismů zpracování zvukových podnětů ve sluchovém systému savců a vývojovou plasticitou sluchové dráhy za normálních a patologických podmínek. Při experimentální práci používáme elektrofyziologické, imunohistochemické, behaviorální a in vivo zobrazovací metody u zvířat a audiometrické testy u člověka. Výsledky získané studiem sluchové dráhy zvířat mají širší uplatnění při poznání obecných molekulárních mechanizmů přenosu signálů v nervovém systému. V rámci exkurze budou prezentovány moderní metodické přístupy pro zkoumání sluchové funkce u zvířecích modelů sluchových poruch

Časy exkurzí
10:20
11:40
13:00
14:20
15:40
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
Regenerace nervové tkáně

Oddělení se zabývá studiem mechanismů onemocnění CNS, poranění mozku a míchy a neurodegenerativních onemocnění. S využitím různých typů kmenových buněk se snažíme vytvářet in vitro 3D modely vhodné pro testování léků a výzkum nádorů mozku. Cílíme na zvýšení terapeutické aktivity mezenchymálních kmenových buněk prostřednictvím modulace jejich metabolismu a 3D mikroprostředí. Další směr výzkumu se zaměřuje na roli exozomů izolovaných z kmenových buněk v regeneraci poraněné míchy, rozvoji mozkových aneurysmat nebo mikroprostředí glioblastomů. Zároveň vyvíjíme novou diagnostickou metodu využívající miRNA ke stanovení závažnosti poranění míchy a spolupracujeme s chemiky na vývoji polymerů podporujících regeneraci poraněné tkáně a na vývoji materiálů pro cílené doručování léčiv do glioblastomu a in vivo zobrazování.

Exkurze zahrnuje prohlídku operační a biochemické laboratoře, ukázky šití, představení chirurgických zákroků, zpracování vzorků, ukázky buněčných kultur a analýzy dat.

Časy exkurzí
9:40
11:00
12:20
13:40
15:00
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
Tkáňové inženýrství

Oddělení je zaměřeno na vývoj a přípravu tkáňových náhrad, především biodegradabilních a na bázi nanovláken a pěn, modelování proteinových struktur, ale také vyhledávání možností praktického využití výsledků. Pracoviště vyvíjí technologii uvolňování bioaktivních látek s využitím různých typů nanovlákenných nosičů, syntetických nebo nativních růstových faktorů, což umožňuje řízený přísun živin a léků přímo do místa defektu. Vyvíjejí se umělé chrupavčité a kostní náhrady pro klinické využití v ortopedii, nanovlákenné nosiče pro hojení kožních defektů a incisionální hernie.

V rámci exkurze Vám představíme materiály pro regeneraci kostí a kůže, ukážeme Vám různé typy buněk a jejich vizualizaci na tkáňových nosičích. Mimoto Vám předvedeme bioreaktory pro kultivaci buněk na nosičích simulující fyziologické podmínky.

Časy exkurzí
10:20
11:40
13:00
14:20
15:40
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
Vývojová biologie

Oddělení vývojové biologie se zabývá genetickou regulací zárodečného vývoje. Využíváme technologie tkáňově specifických knock-outs v myších k objasnění funkce některých signalizačních drah a vybraných transkripčních faktorů, které řídí zárodečný vývoj kraniofaciální, neurální nebo ušní . Studie v myších modelech jsou doplněny experimenty v embryích ryb Danio rerio. V těchto experimentálních organismech se snažíme objasnit genetickou podstatu některých lidských vývojových vad.

Časy exkurzí
9:40
11:00
12:20
13:40
15:00
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
Mikroskopie

Skupina poskytuje servisní služby v oboru pokročilých mikroskopických technik jak pracovníkům ÚEM AV ČR, tak externím uživatelům. Pracovníci skupiny zajišťují zejména školení uživatelů, rutinní servis přístrojů, provoz rezervačního systému a odborné konzultace. K dispozici jsou přístroje od základního fluorescenčního mikroskopu po pokročilý konfokální systém či systémy umožňující více-fotonovou excitaci.

Časy exkurzí
10:20
11:40
13:00
14:20
15:40
Počet volných míst
PLNO
PLNO
PLNO
PLNO
PLNO

ZRUŠENÍ REZERVACE

KONTAKT

Kontaktní osoba:
Mgr. Petr Caletka
Specialista komunikace a styku s veřejností
E-mail:
Telefon:
Adresa:
Ústav experimentální medicíny AV ČR, v.v.i.
Vídeňská 1083
142 20 Praha 4
zobrazit na mapě