Zaměření
Pracoviště ve Studenci je dynamicky se rozvíjející součást ÚBO, kde se nacházejí velmi dobře vybavené molekulárně-genetické/genomické, fyziologické a mikroskopické laboratoře. Velkou devizou pracoviště je rovněž moderní akreditované chovné zařízení pro drobné savce, ptáky a obojživelníky (kompletně rekonstruované v roce 2018) a polopřirozené venkovní chovy obojživelníků a ptáků.
Empirická data získaná terénním pozorováním, laboratorními analýzami a cílenými experimenty jsou využívána zejména k hledání odpovědí na důležité otázky ekologické a evoluční biologie na úrovni populací. Výzkumné aktivity mají převážně charakter základního výzkumu s možnými aplikacemi v biomedicíně, ochraně druhů i celých ekosystémů a epidemiologii nově se objevujících zoonóz. Mezi studované okruhy patří (hlavní modelové skupiny jsou uvedeny v závorce):
- hybridní zóny jako bariéry toku genů a jejich role ve vzniku druhů (hlodavci, pěvci);
- mechanismy a evoluce termálně-fyziologických znaků u ektotermů (čolci);
- fylogeografie, rekonstrukce historické kolonizace, distribuce biologické rozmanitosti a evoluční procesy v tzv. horkých místech biodiverzity (zejména afričtí drobní savci a obojživelníci);
- faktory ovlivňující genetickou strukturu populací, ochranářská genetika (ptáci, hlodavci, šelmy);
- evoluce mikrobiomu ve střevech (hlodavci, ptáci) a peří (ptáci);
- párovací systémy, analýza reprodukčního úspěchu a faktory ovlivňující fitness (pěvci);
- imunogenetika – vztah mezi adaptivní genetickou variabilitou a fitness (hlodavci, pěvci);
- koevoluce hostitel-parazit, genetická variabilita patogenů a jejich hostitelů (hlodavci, netopýři, patogenní plísně, helminti, RNA-viry);
- funkční přístupy ke studiu morfologických adaptací (obojživelníci, plazi, hlodavci).
Výsledky základního i aplikovaného výzkumu jsou popularizovány a předávány široké odborné i laické veřejnosti v rámci řady aktivit podporovaných Krajem Vysočina, Norskými fondy, operačními programy MŠMT a AV ČR v rámci Strategie AV21.