Jiří (George) Kukla – cesty poznání nejmladší geologické minulosti

Jeden z tvůrců moderní paleoklimatologie Jiří Kukla (Praha 14. března 1930 až Suffern, New York 31. května 2014) představoval starobylý typ přírodovědce, který je dnes bezprostředně ohrožen vyhynutím. Mašinerie dnešní vědy vyžaduje u svých podílníků kombinaci bezchybné vytrvalosti přičinlivé hospodyňky, ne­úmorné výmluvnosti obchodního zástupce a bezpodmínečného přesvědčení o určující síle instrumentálních inovací a smysluplnosti datového aparátu, jenž plodí. Očividně právě tyto kvality se Jiřímu Kuklovi, podobně jako většině přírodovědců jeho generace přes nezanedbatelnou uhlíkovou i intelektuální stopu, kterou zanechali, jaksi nedostávaly. Byla to generace vychovaná představou, pro dnešní vědeckou komunitu sotva pochopitelnou, že místo přírodovědce je v přírodě, že jedině z ní a nikoli studiem písemnictví a modelovými výpočty je možné získat nezpochybnitelná poznání o jejích vlastnostech a skutečné povaze dějů, jimiž se projevuje.

Materiály k výuce

Obrazové přílohy

Archiv článků pro pedagogy a studenty


Aktuality Navštivte nás na Instagramu Navštivte nás na Facebooku

Navštivte Výstavu fotografií pořízených zaměstnanci Akademie věd České republiky "Věda fotogenická", je sestavena ze soutěžních příspěvků zaslaných do stejnojmenné soutěže, která se letos konala již po desáté. Hlavní myšlenkou projektu Věda fotogenická je propojení vědy a umění. Nahlédněte na vědu očima vědců!


... více aktualit ...

Předplatné Živy

Cena ročního předplatného
od čísla 1/2019 je 354 Kč
za šest čísel Živy (tedy 59 Kč za jedno číslo).
Dvouleté předplatné je zrušeno.
Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

Co je to Živa?

Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů a zvláštní rubriku věnovanou výuce biologie se zaměřením na nejnovější poznatky.
Navazuje na odkaz svého zakladatele Jana Evangelisty Purkyně. Poslední řada vychází nepřetržitě od roku 1953.