Adaptivní optika – ovládnutí fáze světla
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Podívejme se zblízka na technologie, které byly vyvinuty pro účely adaptivní optiky a stojí za jejím úspěchem.
Česko se zapojí do kosmické mise LISA (Laser Interferometer Space Antenna) zaměřené na zkoumání gravitačních vln a zachycení dávných a vzdálených srážek superhmotných černých děr. Do projektu se zapojí vědci z Astronomického a z Fyzikálního ústavu AV a také výzkumníci z Ústavu fyziky atmosféry a Ústavu termomechaniky AV ČR.
Letos slaví své dvacetileté výročí od podpisu zakladatelské listiny mezinárodní Observatoř Pierra Augera v Argentině. Slavnostního ceremoniálu, který proběhl minulý týden ve městě Malargüe, se kromě české vědecké delegace zúčastnil i český velvyslanec v Argentině Karel Beran.
O temné energii toho vědci dodnes moc neví. Zabírá přitom přes sedmdesát procent prostoru ve vesmíru. Mezinárodní tým vědců proto zahájil výjimečný pětiletý program DESI, ve kterém bude zkoumat nejen temnou energii, ale také gravitaci.
Záznam ze schůzky Kosmologické sekce České astronomické společnosti spolu s přednáškou RNDr. Jiřího Grygara, CSc. můžete sledovat na YouTube.
Známý astročásticový fyzik bude aktérem Science Café pod záštitou Jihlavské astronomické společnosti.
CTA bude detektorem nové generace pro pozemní detekci záření gama, vyzařovaném těmi nejžhavějšími a nejvýkonnějšími objekty v celém vesmíru, jako jsou supermasivní černé díry, supernovy a možná také pozůstatky po samotném Velkém třesku
Rozhovor s prof. Jiřím Chýlou nejen o popularizaci vědy.
Nový český celovečerní dokument o životě nejznámějšího českého astronoma Jiřího Grygara.